Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 18:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Marszałek proponuje połączenie szpitali w Krośnie i Brzozowie. Starosta jest sceptyczny

Pogarszająca się sytuacja finansowa szpitali i nowe programy wsparcia Ministerstwa Zdrowia sprawiły, że poruszony został temat ewentualnej konsolidacji placówek w Krośnie i Brzozowie. Samorządowcy podkreślają, że na razie jest mowa jedynie o analizie możliwych rozwiązań.
Marszałek proponuje połączenie szpitali w Krośnie i Brzozowie. Starosta jest sceptyczny

Autor: Tomasz Jefimow

Samorząd województwa rozpoczął rozmowy dotyczące możliwej współpracy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie a Szpitalem Specjalistycznym w Brzozowie. Na obecnym etapie nie ma jednak mowy o konkretnych decyzjach ani o ograniczaniu działalności którejkolwiek z placówek.

Adrian Biernacki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przyznaje, że impulsem do podjęcia tematu możliwej formy współpracy pomiędzy szpitalami jest pogarszająca się sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia, w szczególności narastające problemy finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Coraz wyraźniej widać rozbieżność pomiędzy kosztami ponoszonymi przez szpitale a poziomem finansowania świadczeń zdrowotnych, na płynność finansową szpitali mają też wpływ wydłużenia terminów regulacji należności przez NFZ oraz wprowadzane zmiany w finansowaniu – między innymi limitowanie świadczeń, stawki degresywne - tłumaczy Adrian Biernacki.

Dodaje, że dodatkowym obciążeniem są rosnące koszty wynagrodzeń.

- I sytuacja ta dotyczy szpitala w Krośnie w największej skali ze wszystkich szpitali wojewódzkich - zaznacza rzecznik. 

Krośnieński szpital ubiegły rok zakończył stratą netto w wysokości aż 32,1 mln zł. Dodatkowo placówka nadal spłaca kredyt długoterminowy, a do uregulowania pozostaje jeszcze ponad 58 mln zł. 

Według urzędu marszałkowskiego na sytuację finansową wpływają m.in. opóźnienia w rozliczaniu świadczeń przez NFZ, brak zapłaty za część nadwykonań oraz rosnące koszty wynagrodzeń.

- Problemem dla szpitala są również zatory płatnicze, których skutkiem jest występowanie przeterminowanych zobowiązań wobec dostawców i ponoszenie z tego tytułu dodatkowych kosztów obsługi zadłużenia - dodaje Adrian Biernacki.

Zaznacza, że Samorząd Województwa wspiera finansowo krośnieńską lecznicę – pokrył już częściowo (5,3 mln zł) stratę za 2025 rok oraz wspiera działania inwestycyjne i remontowe. Plan dotacji na ten rok wynosi ok. 24,6 mln zł

W tej sytuacji marszałek województwa zaproponował władzom powiatu brzozowskiego przeprowadzenie wspólnej analizy potencjalnych rozwiązań organizacyjnych. Celem miałoby być sprawdzenie, czy możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie kadry medycznej, sprzętu i infrastruktury obu szpitali oraz dalszy rozwój świadczeń specjalistycznych.

Jak podkreśla Urząd Marszałkowski, na ten moment nie są rozważane działania prowadzące do likwidacji oddziałów czy ograniczenia dostępności świadczeń dla mieszkańców.

- Założeniem ma być utrzymanie wszystkich zakresów świadczeń niezbędnych dla mieszkańców - zaznacza Adrian Biernacki.

Dodaje, że w przypadku Brzozowa i Krosna istnieją już doświadczenia we współpracy, między innymi w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej, gdzie szpital w Brzozowie pełni funkcję ośrodka nadzorującego dla szpitala w Krośnie.

Władze powiatu brzozowskiego do propozycji marszałka podchodzą jednak z rezerwą. 

- Na tym etapie jest ciężko cokolwiek mówić, dlatego, że tej wspólnej analizy jeszcze nie odbyliśmy - mówi Jacek Adamski, starosta brzozowski.

Zaznacza, że profil działalności obu placówek znacząco się różni. Szpital w Brzozowie od kilku lat intensywnie rozwija onkologię, korzystając między innymi z rządowego wsparcia, w wysokości ok. 300 mln zł, przeznaczonego na inwestycje.

Starosta zwraca też uwagę na sytuację finansową obu lecznic. Szpital w Brzozowie zakończył ubiegły rok z dodatnim wynikiem finansowym, podczas gdy krośnieńska lecznica od lat zmaga się z dużym zadłużeniem.

- Zarząd powiatu jest na razie sceptyczny wobec pomysłu konsolidacji. Musielibyśmy zobaczyć konkretne korzyści dla mieszkańców i naszego szpitala - podkreśla Jacek Adamski.

Dodaje, że dalsze ewentualne rozmowy na ten temat mają się odbywać z udziałem dyrektorów obu szpitali.

Ponad miliard złotych na konsolidacje

Ministerstwo Zdrowia w tym roku uruchomiło nowy program wsparcia dla placówek, które chcą łączyć siły i zmieniać sposób organizacji leczenia. Na procesy konsolidacyjne resort przeznaczył 1,149 mld zł z Funduszu Medycznego.

Placówki, które zdecydują się na połączenie lub reorganizację, będą mogły otrzymać nawet do 70 mln zł wsparcia inwestycyjnego. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę, modernizację i doposażenie infrastruktury medycznej.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że konsolidacje mają służyć lepszemu wykorzystaniu zasobów, poprawie jakości leczenia oraz zwiększeniu stabilności finansowej szpitali. Proces składania wniosków o dofinansowanie ma rozpocząć się 1 lipca i potrwać do końca października.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama