Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 17:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Technologie jutra w krośnieńskiej „Naftówce”. Podsumowano pierwszy rok funkcjonowania BCU

W Branżowym Centrum Umiejętności, działającym przy Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie odbyła się dziś konferencja podsumowująca pierwszy etap działalności BCU. To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce, specjalizująca się w obszarze geologii, górnictwa otworowego oraz sieci gazowych.
Technologie jutra w krośnieńskiej „Naftówce”. Podsumowano pierwszy rok funkcjonowania BCU

Autor: Tomasz Jefimow

BCU powstało dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy przy wsparciu miasta Krosna. W ramach projektu wybudowano nowy obiekt oraz wyposażono go w nowoczesne laboratoria i sale szkoleniowe. Dziś (25 czerwca) zakończyła się pierwsza część projektu. 

- Przed nami jeszcze trzy lata trwałości przedsięwzięcia, które dało nam ogromne możliwości. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi z efektów tej pracy - mówi Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych oraz Branżowego Centrum Umiejętności.

Zaznacza, że głównym celem BCU jest ścisła współpraca z branżą oraz prowadzenie szkoleń odpowiadających rzeczywistym potrzebom rynku pracy. Do tej pory udało się przeszkolić 200 osób, w tym uczniów, nauczycieli oraz osoby dorosłe.

- Wymagania projektu były jasno określone. Wśród uczestników znalazło się 120 osób dorosłych, 20 nauczycieli i 40 uczniów. Wszystkie założone wskaźniki zostały zrealizowane - zaznacza Joanna Kubit.

Partnerami BCU w Krośnie są Stowarzyszenie Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, Orlen oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. To właśnie eksperci tych instytucji prowadzili szkolenia realizowane w ramach projektu.

Przedstawiciel AGH Albert Złotkowski przypomina, że współpraca uczelni z krośnieńską „Naftówką” trwa od kilkudziesięciu lat.

Podczas konferencji zwracano uwagę na rolę Branżowych Centrów Umiejętności w okresie transformacji energetycznej. Zdaniem przedstawicieli branży, tego typu placówki pozwalają szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku i skutecznie przekwalifikowywać pracowników.

Choć rok szkolny dobiega końca, działalność centrum nie zostanie zawieszona. Już wkrótce mają ruszyć kolejne nabory na szkolenia związane m.in. ze spawalnictwem, rekonstrukcją odwiertów wiertniczych oraz technologią przewiertów sterowanych HDD.

Do tej pory większość uczestników kursów pochodziła z województwa podkarpackiego i małopolskiego, jednak wśród kursantów pojawiały się również osoby z innych regionów kraju.


Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama