BCU powstało dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy przy wsparciu miasta Krosna. W ramach projektu wybudowano nowy obiekt oraz wyposażono go w nowoczesne laboratoria i sale szkoleniowe. Dziś (25 czerwca) zakończyła się pierwsza część projektu.
- Przed nami jeszcze trzy lata trwałości przedsięwzięcia, które dało nam ogromne możliwości. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi z efektów tej pracy - mówi Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych oraz Branżowego Centrum Umiejętności.
Zaznacza, że głównym celem BCU jest ścisła współpraca z branżą oraz prowadzenie szkoleń odpowiadających rzeczywistym potrzebom rynku pracy. Do tej pory udało się przeszkolić 200 osób, w tym uczniów, nauczycieli oraz osoby dorosłe.
- Wymagania projektu były jasno określone. Wśród uczestników znalazło się 120 osób dorosłych, 20 nauczycieli i 40 uczniów. Wszystkie założone wskaźniki zostały zrealizowane - zaznacza Joanna Kubit.
Partnerami BCU w Krośnie są Stowarzyszenie Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, Orlen oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. To właśnie eksperci tych instytucji prowadzili szkolenia realizowane w ramach projektu.
Przedstawiciel AGH Albert Złotkowski przypomina, że współpraca uczelni z krośnieńską „Naftówką” trwa od kilkudziesięciu lat.
Podczas konferencji zwracano uwagę na rolę Branżowych Centrów Umiejętności w okresie transformacji energetycznej. Zdaniem przedstawicieli branży, tego typu placówki pozwalają szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynku i skutecznie przekwalifikowywać pracowników.
Choć rok szkolny dobiega końca, działalność centrum nie zostanie zawieszona. Już wkrótce mają ruszyć kolejne nabory na szkolenia związane m.in. ze spawalnictwem, rekonstrukcją odwiertów wiertniczych oraz technologią przewiertów sterowanych HDD.
Do tej pory większość uczestników kursów pochodziła z województwa podkarpackiego i małopolskiego, jednak wśród kursantów pojawiały się również osoby z innych regionów kraju.


.jpg)






.jpg)