Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 16:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspólna służba polskich i słowackich policjantów

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle pełnili wspólną służbę z policjantami z Republiki Słowackiej. Celem działań była nie tylko bieżąca współpraca na drodze, ale również wymiana doświadczeń i spostrzeżeń związanych z codzienną służbą w obu krajach.
Wspólna służba polskich i słowackich policjantów

Źródło: KPP Jasło

Do wspólnych działań doszło we wtorek 23 czerwca. Spotkanie rozpoczęło się na granicy polsko-słowackiej w Ożennej, gdzie dokonano podziału patroli w taki sposób, aby możliwe było prowadzenie służby po obu stronach granicy. Jasielski policjant dołączył do funkcjonariusza z OR PZ Bardejov, natomiast do polskiego radiowozu wsiadła słowacka policjantka.

Wspólna służba po obu stronach granicy

Taki model działania pozwolił mundurowym bezpośrednio przyjrzeć się organizacji pracy swoich zagranicznych kolegów. W trakcie służby prowadzonej na terenie Słowacji jasielski policjant asystował tamtejszym funkcjonariuszom między innymi podczas kontroli prędkości oraz sprawdzania stanu trzeźwości kierujących.

Z kolei słowacka funkcjonariuszka uczestniczyła w służbie razem z policjantem z Jasła. Była to dla niej okazja do poznania sposobu realizacji zadań przez polskich mundurowych, a także do porównania warunków pełnienia służby w obu krajach. W ramach wizyty miała również możliwość zwiedzenia komendy.

Wymiana doświadczeń i praktyczna współpraca

Wspólne patrole mają wymiar praktyczny, ale również szkoleniowy. Bezpośrednia współpraca w terenie sprzyja wymianie doświadczeń, obserwacji i dobrych praktyk związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dla funkcjonariuszy jest to szansa na lepsze poznanie procedur stosowanych przez służby po drugiej stronie granicy oraz na budowanie sprawnej współpracy w codziennej służbie.

Patrole organizowane cyklicznie

Jak podkreślono, tego rodzaju działania organizowane są cyklicznie. Ich realizacja jest możliwa dzięki Porozumieniu Wykonawczemu Między Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej, Komendantem Głównym Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, a Ministrem Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej o Wspólnych Patrolach.

Regularne prowadzenie wspólnych patroli pokazuje, że współpraca transgraniczna w obszarze bezpieczeństwa drogowego ma realny wymiar. To nie tylko formalne porozumienia, ale konkretne działania prowadzone w terenie, które pozwalają policjantom skuteczniej wykonywać swoje obowiązki i lepiej poznawać specyfikę służby po obu stronach granicy.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama