Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczne wakacje nad wodą. Boja asekuracyjna może uratować życie

Wypoczywający nad wodą często bagatelizują niebezpieczeństwo związanie z pływaniem. Nie zakładają kamizelki ratunkowej – bo jest im w niej za gorąco, nie biorą ze sobą bojki – bo przeszkadza im podczas pływania. Ratownicy WOPR przekonują, że sprzęt asekuracyjny nie jest oznaką braku umiejętności, lecz wyrazem odpowiedzialności, świadomości i troski o własne życie.
Bezpieczne wakacje nad wodą. Boja asekuracyjna może uratować życie

Autor: Tomasz Jefimow

Statystyki utonięć w Polsce są zatrważające. Co roku ginie w ten sposób ponad czterysta osób, a w rekordowych latach – nawet pięćset. W ubiegłym roku policja odnotowała 488 wypadków tonięć. W wyniku tych wypadków utonęły 444 osoby, w tym tylko 59 kobiet.
Najwięcej ofiar – 215 – miało ponad 50 lat. W młodszym przedziale wiekowym – od 31 do 50 lat – również było sporo śmiertelnych przypadków – 150.

Wśród najczęstszych okoliczności wypadków utonięć policyjne statystyki wskazują kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym (79 utonięć), kąpiel w miejscu zabronionym (37.), nieostrożność w czasie przebywania nad wodą (34.), nieostrożność w czasie łowienia ryb (22.).
W 2024 roku 89 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

Według danych Komendy Głównej Policji w czerwcu i lipcu tego roku utonęło już 60 osób.  

Woda to żywioł, który od wieków fascynuje, relaksuje i przyciąga ludzi w ich czasie wolnym. Ratownicy WOPR zwracają uwagę, że ludzie niestety ludzie jej nie doceniają i przeceniają swoje możliwości. Woprowcy zmagają się nie tylko z brawurą wypoczywających nad wodą. - Zmorą jest alkohol - podkreślają. 

Sprzęt asekuracyjny to nie wstyd 

Bardzo częste obrazki na naszych jeziorach i rzekach – osoby korzystające ze sprzętu pływającego siedzą na kamizelce asekuracyjnej, bądź się o nią opierają. 

- W przypadku wywrotki, kontakt z o wiele zimniejszą wodą niż rozgrzane powietrze, może spowodować szok termiczny, dezorientację, zachłyśnięcie wodą, a w skrajnym przypadku atak serca - przestrzegają ratownicy.

Toną także osoby pływające wpław, a niewyposażone w żadne środki asekuracyjne.

- Odpowiedzialny pływak zawsze ma ze sobą bojkę - mówią ratownicy WOPR.

Tłumaczą, że nigdy nie wiadomo kiedy załapie skurcz, czy opadniemy z sił. - A taki sprzęt asekuracyjny pozwala się na nim podeprzeć. Zwiększa też widoczność osoby w wodzie dla ratowników, łodzi i innych użytkowników akwenu. Bojka jest też pomocna w nagłych sytuacjach – można ją podać innej osobie w potrzebie - tłumaczą.

Akcja BoJa

Bojka asekuracyjna stała się „głosem” profilaktyki tegorocznej ogólnopolskiej Akcji BoJa, którą Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi we współpracy z Lidl Polska.

Postać przewodnia akcji – Bojek – przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą: wykorzystywaniu sprzętu asekuracyjnego, właściwej ocenie swoich umiejętności i możliwości, nieskakaniu do wody czy odpowiedzialnym korzystaniu ze sprzętu pływającego. 

- Poprzez kampanię chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona osób z jasnym przekazem – bezpieczeństwo nad wodą to nie przypadek. To wybór, wiedza i przygotowanie. Dzięki wsparciu Lidl Polska możemy mówić o tych zasadach głośno, nowocześnie i z dużym zasięgiem - mówi Paweł Błasiak, Prezes Zarządu Głównego WOPR.

Lidl Polska, jako partner strategiczny kampanii, wspiera jej realizację na poziomie organizacyjnym, komunikacyjnym i logistycznym. To przykład odpowiedzialności społecznej biznesu, który realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej.

- Edukacja, profilaktyka i odpowiedzialność to wartości, które łączą Lidl Polska i WOPR. Wspólnie chcemy pokazać, że bezpieczeństwo to podstawa udanego wypoczynku nad wodą. Z tą myślą rozwijamy naszą wakacyjną ofertę produktową dla całych rodzin - podkreśla Wojciech Grohn, Członek Zarządu ds. Zakupów w Lidl Polska.

Dodaje, że każdy miłośnik sportów wodnych w sklepach Lidl w całej Polsce może się  zaopatrzyć się w bojkę asekuracyjną.

W ramach „Akcji BoJa”, prowadzonej pod hasłem przewodnim „BoJa na rzecz bezpieczeństwa”, zaplanowano m.in.: lokalne wydarzenia edukacyjne z pokazami ratowniczymi i nauką pierwszej pomocy, spoty wideo oraz filmiki instruktażowe, dystrybucję materiałów profilaktycznych oraz konkursy i aktywności angażujące lokalne społeczności. 

W akcję zaangażowani są też ratownicy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które siedzibę ma w Krośnie. 

Wydarzenia promujące bezpieczny wypoczynek nad wodą organizowane są m.in. nad Jeziorem Solińskim – przede wszystkim przy Bazie Centralnej BWOPR w Polańczyku. Akcje profilaktyczne, podczas których ratownicy opowiadają o swojej pracy, zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznym wypoczynku nad wodą, organizowane będą też na odkrytych basenach w Rymanowie-Zdroju i Frysztaku. 


Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama