Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działa przy ul. Białobrzeskiej. Mieszkańcy mogą tu nieodpłatnie zostawić m.in: trawę, liście, gałęzie, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, popioły, zużyte baterie i akumulatory, oleje odpadowe, opakowania po farbach i klejach, zużyte tonery, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Władze miasta tłumaczą jednak, że funkcjonowanie PSZOK ma duży wpływ na wysokie koszty gospodarki odpadami w Krośnie. Mieszkańcy przywożą do niego coraz więcej nie tylko odpadów biodegradowalnych, ale także innych zbędnych rzeczy, np. mebli czy innych dużych gabarytów.
Arkadiusz Mularczyk, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami krośnieńskiego magistratu, tłumaczy, że wprowadzenie okazania Krośnieńskiej Karty Mieszkańca w PSZOK spowodowane jest koniecznością uszczelnienia systemu. - Tak żeby do punktu nie przywoziły odpadów osoby nieuprawnione oraz przedsiębiorcy, którzy dostarczają odpady z prowadzonej działalności gospodarczej - mówi.
- W jaki sposób ta uchwała ograniczy dostarczanie do PSZOK odpadów z działalności gospodarczej? - dopytywał radny Kazimierz Mazur.
Kierownik Mularczyk tłumaczył, że bazy danych – "śmieciowa” i posiadaczy karty mieszkańca – będą zsynchronizowane. - Będziemy mieli informację, że dany mieszkaniec dostarczył tego rodzaju odpady, ale możemy również sprawdzić, że również prowadzi działalność gospodarczą - mówił. - Wtedy będziemy mieli mogli zadać pytanie czy aby na pewno te odpady pochodzą z gospodarstwa domowego.
Grzegorz Rachwał, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krosna, podkreśla jednak, że wprowadzenie obowiązku okazania karty mieszkańca w PSZOK reguluje tylko to, że przyjmowane będą odpady od krośnian. - Nie unikniemy przyjmowania odpadów od naszych przedsiębiorców - mówi. Dodaje, że ruch jest bardzo słuszny, bo z punktu korzystali przedsiębiorcy pochodzący spoza Krosna. - Informacje o obcych rejestracjach samochodów na PSZOK nie były jednostkowe.
Radny Marcin Niepokój zaproponował, by zastanowić się też nad sankcjami finansowymi dla osób spoza Krosna, które przywożą na PSZOK odpady. - Jeśli ktoś zostanie przyłapany na pożyczeniu karty mieszkańca, mogła by być naliczona kara w wysokości 500 czy 1 000 zł - mówił. Argumentował, że powinna być wysoka, żeby odstraszać ludzi i spowodować by jeździli do PSZOK-ów w swoich miejscowościach.
Za przyjęciem uchwały głosowało 20 radnych. Od głosu wstrzymał się jedynie Sławomir Bęben.
Oznacza to, że obowiązek okazania Krośnieńskiej Karty Mieszkańca w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie obowiązywał od 1 marca 2022 roku.
Marcin Niepokój zwrócił się z prośbą, aby wydziały urzędu przygotowały informację dla mieszkańców o korzyściach wynikających z posiadania karty. - Nie tylko w zakresie przedstawienia jej na PSZOK, ale też zniżek m.in. na lodowisku, basenach czy innych miejskich instytucjach. Tak, żeby mieszkańcy, którzy jej nie posiadają zdążyli ją sobie wyrobić - argumentował.
Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny