Prace nad rewitalizacją dukielskiego rynku rozpoczęły się od usunięcia drzew, rosnących na pasie zieleni pomiędzy ciągami pieszymi i jezdnią. - System korzeniowy osłabiał konstrukcję kamiennych piwnic - tłumaczy Krystyna Boczar-Różewicz z UM w Dukli.
Trzy piwnice ustawione są osią wzdłużną prostopadle do płyty rynku, a pozostałe trzy od strony północnej pierzei zachodniej ustawione są równolegle do płyty rynku.
Odbudowa i remont zabytkowych piwnic toczy się pod nadzorem archeologów. - Jak do tej pory znaleziono filiżankę – prawdopodobnie z XIX wieku – i fragment halabardy - informuje Krystyna Boczar-Różewicz. Dodaje, że prace archeologów trwają. - Czekamy na ich wyniki - mówi.
Piwnice mają być zabudowane od strony istniejących budynków, natomiast wejście do nich ma być od strony rynku – od strony północnej pierzei zachodniej. Jak zapowiada dukielski magistrat – część z piwnic zostanie udostępniona zwiedzającym.
Krystyna Boczar-Różewicz przypomina, że w okresie średniowiecza Dukla odgrywała ważną rolę w polsko-węgierskim handlu winem, a jej rozwój spowodowany był korzyściami związanymi z położeniem na "szlaku winnym".
Dawne piwnice, w których przechowywano wino są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, który zachował się do dziś.
Regularność ułożenia każdej z piwnic względem ścian istniejących, odbudowanych po II wojnie światowej kamienic, pozwala przypuszczać, że powstały one w miejscu zniszczonych kamienic pierzei zachodniej. Przesunięcie piwnic względem budynków może świadczyć o cofnięciu tej pierzei w stosunku do pierwotnego rozplanowania.
Autor: tom
Zdjęcia: UM Dukla