Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńska oczyszczalnia ścieków przechodzi modernizację. Ma być mniej uciążliwa dla mieszkańców

Modernizacja oczyszczalni ścieków rozpoczęła się w 2017 roku. Sukcesywnie powstają nowe obiekty, bądź remontowane są te już użytkowane. Koszt inwestycji to ponad 34 mln zł. Po zakończeniu prac oczyszczalnia ma być mniej uciążliwa dla otoczenia, a jej praca stabilna i bezawaryjna.
Krośnieńska oczyszczalnia ścieków przechodzi modernizację. Ma być mniej uciążliwa dla mieszkańców

Autor: Krośnieński Holding Komunalny

Zakończone w ostatnim czasie prace, polegały na gruntownej naprawie reaktora biologicznego i osadnika wtórnego. Jak tłumaczą władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego – było to możliwe dzięki budowie dwóch nowych obiektów, trzeciego z kolei reaktora i trzeciego osadnika.

- Dzięki modernizacji w naszej oczyszczalni powstają nowe obiekty, które usprawniają jej pracę, oraz remontowane są obiekty i urządzenia już istniejące. Tak jest między innymi z reaktorami biologicznymi i osadnikami wtórnymi - mówi Łukasz Karamus, kierownik Oczyszczalni Ścieków w Krośnie.

W III kwartale tego roku uruchomiony został m.in. gruntownie zmodernizowany reaktor biologiczny. W żelbetowym monolitycznym zbiorniku naprawione zostały powierzchnie wszystkich komór reaktora. A w celu zwiększenia efektywności usuwania azotu, poprzez wyburzenie ścian i zmiany relacji pojemności pomiędzy komorami, zmianie uległy ich kubatury.

- Całkowita objętość zmodernizowanego reaktora biologicznego nadal wynosi 8616 metrów sześciennych, przy czym aktualnie składa się on z siedmiu komór, dzieląc cały zbiornik na pięć stref, z których każda ma odrębną funkcję do spełnienia w procesie biologicznego oczyszczania ścieków - wyjaśnia kierownik krośnieńskiej Oczyszczalni Ścieków.

Nowe mieszadła i pompy, oraz aparatura kontrolno-pomiarowa, pozwalają w sposób ciągły prowadzić i rejestrować parametry technologiczne.

- Procesem technologicznym zmodernizowanego reaktora biologicznego steruje nowy system sterowania, który wykorzystuje w algorytmach pomiary procesowe przekazywane z sond zamontowanych na obiekcie. Jest to duże usprawnienia naszej pracy i kontroli nad procesami zachodzącymi w reaktorze - podkreśla Łukasz Karamus.

Władze KHK dodają, że równolegle do modernizacji reaktora biologicznego prowadzona była naprawa jednego z dwóch istniejących osadników wtórnych. Wykonane zostały w nim naprawy zewnętrzne i wewnętrzne powierzchni oraz powstała dodatkowa żelbetowa płyta denna w celu zapewnienia jego szczelności.

- Zmodernizowany osadnik wtórny został wyposażony w zgniatacz osadu o innowacyjnym rozwiązaniu konstrukcji i napędu urządzenia oraz w układ kontrolny do pomiaru grubości warstwy osadu na dnie. Jego zadaniem jest teraz oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków opuszczających reaktor biologiczny - informuje Łukasz Karamus.

Aktualnie z eksploatacji wyłączony zostały kolejny reaktor biologiczny i osadnik wtórny. Władze krośnieńskiej spółki komunalnej tłumaczą, że na tych obiektach prowadzone są analogiczne prace modernizacyjne. Ich zakończenie planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Krośnie prowadzona jest w ramach projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap" i jest współfinansowana przez Unię Europejską, ze środków Funduszu Spójności – Działanie 2.3 – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach, Oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, w tym dotacja do zmian klimatu POIŚ 2014-2020.

Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ