W styczniu 2020 roku rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja PBS (kliknij). Decyzję o jej przeprowadzeniu podjął Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wówczas była to alternatywa dla ogłoszenia upadłości Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.
Zimą okazało się, że sytuacja finansowa PBS nie jest dobra. Współczynnik Kapitałowy TIER I, którego minimalny próg wynosi 6 proc., obniżył się z 7,56 do 0,32 procent. Wówczas Bankowy Fundusz Gospodarczy rozwiązał zarząd banku i rozpoczęła się trwająca do końca października restrukturyzacja.
Decyzje podjęte przez BFG oznaczała, że klienci PBS zachowali swoje środki, jednak ich rachunki zaczął prowadzić Bank Nowy BFG. Przez pewien czas nie działały serwisy bankowości mobilnej oraz internetowej. Klienci nie mogli również korzystać ze swoich kart i bankomatów.
PBS przechodził restrukturyzację od początku 2020 roku, jednak w końcu nadszedł długo wyczekiwany koniec. Bankowy Fundusz Gwarancyjny 27 października 2021 r. sprzedał 100 proc. akcji Banku Nowego BFG S.A.
Pakiet większościowy, bo aż 72 proc. przejął Wielkopolski Bank Spółdzielczy, który działa obecnie pod nazwą neoBANK. Reszta akcji została nabyta przez inne podmioty.
W związku ze sprzedażą akcji PBS, klienci nie muszą podejmować żadnych działań. Kolejne informacje na temat podejmowanych kroków będą przekazywane przez neoBANK.
Autor: Marcin Polak