Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nauka zdalna sprawia problem Twojemu dziecku? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc!

Choć już po raz drugi w tym roku szkoły przeniosły się na tryb zdalny, wciąż pośród dzieci mogą występować problemy z dopasowaniem się do tej nietypowej sytuacji. Dobrze jest im w tym pomóc, poprzez zwracanie ich uwagi na poszczególne postawy, które przełożą się na lepsze wyniki osiągane w szkole. Dziecku dom kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, a komputer z grami. Trudno jest więc z dnia na dzień zmienić właśnie takie postrzeganie. Jednak w dłuższej perspektywie nie jest to niewykonalne. Wymaga to zarówno od dziecka, jak i od rodzica oraz nauczyciela szukania nowych rozwiązań. Jak zatem warto je wspierać w nauce zdalnej?
Nauka zdalna sprawia problem Twojemu dziecku? Dowiedz się, jak możesz mu pomóc!

Autor: fot. pexels.com

Organizacja czasu

Nawet dorośli mogą mieć znaczny problem z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych z domu. Trudno jest sobie więc wyobrazić, jak skomplikowane jest to dla dziecka, które nie posiada umiejętności samoregulacji. Rolą rodzica w tym wszystkim powinno być wspomaganie w planowaniu czasu. Tym bardziej że oprócz lekcji prowadzonych przez nauczycieli, konieczne jest wykonanie prac domowych i realizacja zadanych projektów długoterminowych. Żeby plan był odpowiednio dopasowany do dziecka, powinien uwzględniać jego możliwości i posiadane zdolności. Jeżeli będą one zbyt trudne, pociecha szybko straci motywację, a zadania nie wykona. Oprócz tego plan powinien mieć wyraźnie zaznaczone priorytety. Wtedy będziemy mieli pewność, że najważniejsze czynności zostaną przez wykonane. Nie należy też zapominać o tym, że dziecko może mieć problemy z oszacowaniem czasu na poszczególne zadania. Również tutaj wskazane jest wsparcie dorosłego. Dodatkowo, za każdym razem można ustawiać budzik, którego sygnał będzie równoznaczny z ukończeniem obowiązku.

Organizacja miejsca

Nieustannie wibrujący telefon lub hałasy z zewnątrz mogą bardzo skutecznie odwracać uwagę, w szczególności dziecka. W takim przypadku bardzo trudny jest powrót do wykonywanego działania. Warto zorganizować wspólnie z dzieckiem miejsce, w którym będzie pracowało. Przekona się, że wygodny fotel i uporządkowane biurko to znacznie lepszy pomysł niż poranne lekcje spędzane w łóżku. Przed każdym zajęciem dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie, ponieważ wtedy mózg będzie pracował efektywniej. Poza tym na biurko powinien znajdować się laptop bądź komputer oraz książki szkolne. Należy zabrać z niego lub nawet wynieść z pokoju takie urządzenia, jak smartfon czy tablet. Wówczas chęć porzucenia lekcji na rzecz skrolowania mediów społecznościowych, grania w gry czy słuchania muzyki będzie chociaż trochę mniejsza. Tak naprawdę im mniej zbędnych rzeczy w zasięgu wzroku, tym łatwiej jest się skupić na tym, co ważne.

Popraw motywację

W trakcie niemal nieustannego siedzenia w domu, wyjątkowo trudno jest znaleźć motywację do nauki. Tym bardziej dziecku, które wymaga dużej ilości ruchu i kontaktu z rówieśnikami. Bez zapewnienia tych potrzeb, są dość nikłe szanse, że będzie ono wykonywało swoje obowiązki z należytą uwagą oraz dokładnością. Konieczne jest szukanie alternatyw i choć panuje pandemia, poprawienie motywacji pociechy nie jest niemożliwe. Zapewne zna już komunikatory, za pomocą których może rozmawiać ze swoimi koleżankami i kolegami. Można zachęcić ich do wspólnego wykonywania prac domowych lub grania po lekcjach w edukacyjne gry. Oprócz tego dobrze jest szukać materiałów i stron, które będą urozmaicać naukę. Przy wykorzystaniu Internetu, istnieje możliwość pokazania dziecku tego, czego w rzeczywistości nie jest w stanie zobaczyć z powodu ograniczeń związanych z pandemią. Może być to wirtualne chodzenie po muzeach i galeriach sztuki lub wspólne oglądanie filmów dokumentalnych na interesujące go tematy. Poza wykorzystaniem urządzeń elektronicznych można organizować zabawy, które zgodnie z powiedzeniem „bawią i uczą”. Należy szukać takich pomysłów, które znacznie ułatwią dziecku ten trudny okres zdalnego nauczania.

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ