Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zamknięte kluby nocne. Nie zatańczysz również na dancingach

Błędne interpretacje rządowego rozporządzenia przez przedsiębiorców prowadzących dyskoteki, kluby nocne i miejsca z tańcem powodują, że narażeni są oni na wysokie kary nakładane przez sanepid i policję. 
Zamknięte kluby nocne. Nie zatańczysz również na dancingach

Autor: fot. pexels.com

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19.06.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki może być organizowane w pomieszczeniach, w tym w salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz na otwartym powietrzu - w amfiteatrach i muszlach koncertowych, a także na otwartych i półotwartych obiektach sportowych.

Od 17 lipca zmieniły się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

Zasady dystansu społecznego dla wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych:

1. kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe:
- udostępnienie do 50% liczby miejsc na sali - rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. „szachownicę”);
- konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia;
2. obiekty sportowe na wolnym powietrzu, w tym stadiony (otwarte lub półotwarte, z miejscami siedzącymi lub bez):
- udostępnienie do 25% liczby miejsc na widowni – uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie;
- w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość 2 m pomiędzy widzami;
- konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia;
3. otwarta przestrzeń (imprezy plenerowe) – od 17 lipca br.
- zapewnienie co najmniej 5 m² na osobę;
- obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami;
- wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu;
- konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób;
- wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami);
Uwaga! Obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami nie dotyczy:
- osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
- osoby, która towarzyszy osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
- osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących

Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z 19.06.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000106601.pdf

Zakaz tańczenia
Obecnie obowiązuje § 6 ust. 1 rozporządzenia ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, który stanowi, że:

"Do odwołania ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424) oraz przez inne podmioty działalności:

1) agentów turystycznych i organizatorów turystyki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w klasie 79.11 i 79.12) – w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2;

2) polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych”.

W związku z tym, przedsiębiorcy nie mogą organizować wszelkiego rodzaju aktywności związanej z tańcem, czyli m.in. dyskotek, fajfów czy dancingów (niezależnie od tego jak formalnie będzie się to nazywać), które są popularne m.in. w miejscowościach uzdrowiskowych w Iwoniczu-Zdroju, czy Rymanowie-Zdroju. 

Klub muzyczny, to nie klub nocny
Rozporządzenie Rady Ministrów z 19.06.2020 r. zniosło ograniczenia w prowadzeniu klubów muzycznych. Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność "taneczną" otworzyło kluby nocne. Jednak wedle ustawy kluby muzyczne nie są dyskotekami, ani klubami nocnymi, a miejscem gdzie odbywają się koncerty z muzyką na żywo i tylko z miejscami siedzącymi. Na branżowych forach, pojawiły się wpisy przedsiębiorców, którzy otrzymali pouczenie lub mandaty za otwarcie klubów, gdzie ich goście tańczyli. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć lokale powinni zorganizować w nim przestrzeń, aby nie dopuścić do samowolnych zabaw gości, a obsługa lokalu powinna interweniować i prosić o zejście z parkietu. Prawnicy radzą, aby też zamieścić widoczną informację o tym, że zabawa na parkiecie jest zabroniona. Niektórzy przedsiębiorcy zmieniają koncepcję miejsc na drink-bary, restauracje i kawiarnie, tak aby w trudnym dla nich czasie mieć jakikolwiek dochód.

Niektóre kluby nocne rozpoczęły organizację imprez zamkniętych z listą gości. Jednak prawnicy zauważają i wskazują, że takie imprezy są na granicy prawa i mogą być nielegalne. 

Cały czas rząd daje jasno do zrozumienia, że branża rozrywkowa będzie odmrażana najpóźniej.

red.
źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i gov.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ