Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 20:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

S19: Rozpoczęto drążenie drugiej nitki tunelu w Babicy!

Na odcinku budowanej drogi S19 Rzeszów Południe – Babica, po długotrwałym i pracochłonnym procesie obrotu maszyny TBM, rozpoczęto drążenie drugiej nitki tunelu.
S19: Rozpoczęto drążenie drugiej nitki tunelu w Babicy!

Autor: GDDKiA

Rozpoczęto drążenie drugiej nitki tunelu T-1 w Babicy

Wykonawca budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica rozpoczął drążenie prawej nitki tunelu T-1. Jest to kolejny ważny etap realizacji pierwszego tunelu drogowego na Podkarpaciu, który stanowi kluczowy element korytarza Via Carpatia. Zgodnie z informacją opublikowaną przez GDDKiA, 17 czerwca 2026 r., po pracochłonnym procesie obrotu maszyny TBM „Karpatka” oraz organizacji całego zaplecza, rozpoczęto drążenie prawej (drugiej) nitki tunelu T-1. Całkowita długość odcinka do przebicia wynosi 2196,40 m. W pierwszej kolejności wykonawca zrealizował tzw. „ślepy tunel” o długości około 14 metrów. Następnie przystąpiono do właściwego drążenia w górotworze. Według stanu na 22 czerwca 2026 r. wydrążono już około 10 metrów tunelu.

Tunel w Babicy o docelowej długości około 2255 metrów będzie składał się z dwóch jednokierunkowych nitek połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie miała dwa pasy ruchu plus pas awaryjny. Maszyna TBM „Karpatka” o średnicy tarczy ponad 15 m, długości ok. 114 m i wadze około 4400 ton już wcześniej wydrążyła lewą nitkę tunelu, co zakończyło się przebiciem w grudniu 2025 r.

Po zakończeniu pierwszej nitki przeprowadzono kompleksowy serwis maszyny, przeglądy techniczne oraz jej obrót. Proces ten był jednym z najbardziej wymagających logistycznie i inżynieryjnie etapów całej inwestycji.

Znaczenie tunelu

Tunel pod wzgórzem Grochowiczna to najbardziej spektakularny element odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica. Inwestycja obejmuje również budowę sześciu estakad, dwóch wiaduktów, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową oraz innych obiektów inżynieryjnych. Cały odcinek ma być gotowy w 2028 roku.

Realizacja tunelu w trudnych warunkach geologicznych fliszu karpackiego, przy dodatkowym zagrożeniu metanowym, jest ogromnym wyzwaniem technologicznym. Sukces pierwszego przebicia i sprawne rozpoczęcie prac przy drugiej nitce świadczą o wysokim poziomie przygotowania wykonawcy (konsorcjum z udziałem Mostostalu Warszawa i Acciona).

Zobacz też:



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama