Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska na platformie „X” napisała, że decyzja o zgodzie na ewentualną eliminację trzech niedźwiedzi nie zostanie wykonana.
- Niedźwiedzie z Cisnej zostaną zaobrożowane – właściwe służby „na żywo” będą śledzić, gdzie się znajdują, by nie zagrażały ludziom. Do czasu wdrożenia rozwiązań systemowych policja będzie wspierać gminę w zapewnieniu bezpieczeństwa - przekazała Paulina Hennig-Kloska.
Dodała, że powstanie grupa interwencyjna, która będzie pomagać odstraszać niedźwiedzie.
- Wdrożymy też program ochrony niedźwiedzia brunatnego – zabezpieczymy miejsca gromadzenia odpadów oraz poprawimy bazę żerową w naturalnych siedliskach. Dzięki temu niedźwiedzie nie będą szukały pokarmu w okolicach zabudowań ludzi - podkreśliła ministra.
Spotkanie robocze z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały, generalnego dyrektora ochrony środowiska Piotra Otawskiego z władzami gminy Cisna oraz m.in. przedstawicielami lokalnych samorządów, policji i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie odbyło się w środę (16 lipca).
Resort klimatu i środowiska przekazuje, że podczas niego uzgodniono rozwiązania w sprawie osobników niedźwiedzia brunatnego, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców i przyczynią się do zmniejszenia liczby konfliktów na linii człowiek-niedźwiedź.
Co z niedźwiedziami z Cisnej?
Gmina Cisna przesłała do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy decyzji z 7 lipca o zgodzie na wyeliminowanie trzech osobników. W związku z tym decyzja nie może być wykonana do czasu ponownego rozpatrzenia.
Do końca sierpnia osobniki niedźwiedzia brunatnego z Gminy Cisna i Solina zostaną zaobrożowane.
MKiŚ przekazuje, że wparcie w tych działaniach zadeklarował Tatrzański Park Narodowy. Specjalna grupa pracowników Parku pomoże założyć niedźwiedziom obroże z nadajnikiem GPS. Na wypadek wystąpienia ryzyka ich pojawienia się w okolicach siedzib ludzkich swoje wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa zadeklarowała policja.
Resort przekazuje też, że powstanie grupa interwencyjna pomagająca odstraszać niedźwiedzie i chronić zwierzęta przed niebezpiecznymi sytuacjami. Przy jej tworzeniu i sposobie działania będą wykorzystane doświadczenia Tatrzańskiego Parku Narodowego.
GDOŚ wdroży program ochrony niedźwiedzia brunatnego
Rząd zapewni wsparcie dla gmin borykających się z tym problemem – np. zakup zabezpieczeń dla miejsc gromadzenia odpadów.
W najbliższym czasie zostanie złożony projekt poselskiej poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Zmiana przepisów pozwoli używać broni gładkolufowej z gumową amunicją do skutecznego odstraszania niedźwiedzi. Tego rodzaju amunicja jest bolesna, płoszy niedźwiedzie, ale nie powoduje u nich trwałych obrażeń.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska planuje realizację projektu ochrony niedźwiedzia brunatnego. Jego realizacja rozpocznie się wiosną przyszłego roku.
Działania prewencyjne obejmą m.in. zabezpieczenie miejsc gromadzenia odpadów, edukację mieszkańców oraz poprawienie bazy żerowej w naturalnych siedliskach niedźwiedzi.
Ministerstwo Klimatu podkreśla, że ważnym źródłem problemów z niedźwiedziami jest ich dokarmianie lub zostawanie niezabezpieczonych odpadów. Dlatego apeluje o ostrożność, niedokarmianie niedźwiedzi i skrzętne sprzątanie odpadów zawierających resztki jedzenia.
RDLP w Krośnie powołała zespół ds. ograniczania konfliktów na linii niedźwiedź – człowiek
W jego skład wejdą osoby posiadające niezbędną wiedzę praktyczną i doświadczenie w zakresie biologii, ekologii oraz zachowania niedźwiedzi, a także bardzo dobrą znajomość lokalnych uwarunkowań terenowych. Do współpracy zostaną zaproszeni również przedstawiciele środowisk naukowych oraz reprezentanci strony społecznej.
Dyrekcja RDLP w Krośnie tłumaczy, że zespół będzie pracował nad metodami poprawy skuteczności i bezpieczeństwa działań ograniczających konflikty na linii człowiek-duże drapieżniki. Zajmie się również przygotowaniem propozycji modyfikacji gospodarki leśnej na obszarach bytowania niedźwiedzi i opracowaniem sposobów pozwalających na zatrzymanie niedźwiedzi w środowisku leśnym, np. poprzez zwiększenie dostępności naturalnej bazy pokarmowej, w tym zakładanie dzikich sadów, poletek żerowych lub stref spokoju.
Zadaniem zespołu będzie również wsparcie działań analitycznych i prewencyjnych w skali regionalnej, w tym działania na rzecz budowania świadomości dot. biologii i ekologii niedźwiedzi, a także zachowań w obliczu sytuacji kryzysowych.