Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Jego głównym celem jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej i w Polsce, dzięki dalszemu wzmacnianiu współpracy dwustronnej pomiędzy Szwajcarią a Polską.
Budżet drugiej edycji programu to ponad 375 mln franków szwajcarskich, przy czym jego przeważająca część – 320,1 mln – to wkład Szwajcarii, a pozostała część Polski. Te pieniądze zostały podzielone na:
- Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków szwajcarskich (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski),
- Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków szwajcarskich (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski),
- Pomoc Techniczna (w tym Fundusz Przygotowawczy) - 6,4 mln franków szwajcarskich.
Krosno w pierwszej 20.
Wnioski o dofinansowanie złożyło 119 z 139 uprawnionych miast (tracących funkcje społeczno-gospodarcze). Pozytywną ocenę przeszły 103 wnioski. Projekt Krosna znalazł się na 16. miejscu. Wyżej z podkarpackich miast oceniono wnioski Dębicy (2. miejsce) i Jasła (5.).
Kolejnym krokiem będzie skierowanie listy do analizy Komitetu Sterującego Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, który podejmie ostateczną decyzję odnośnie listy rankingowej. Władze Krosna zaznaczają, że ich wniosek znalazł się w gronie projektów, które mają szansę na wsparcie.

Po ogłoszeniu zatwierdzonej listy rankingowej odbędzie się drugi etap konkursu, w którym wybrane do dofinansowania projekty będą dopracowywane w szczegółach – z udziałem mieszkańców i partnerów społeczno-gospodarczych oraz ekspertów szwajcarskich i doradców ze Związku Miast Polskich. Potrwa on ok. 9 miesięcy. A realizacja projektu przewidziana jest do końca I kwartału 2029 roku.
Nasze Krosno zielone, przedsiębiorcze i współzarządzane z mieszkańcami
To tytuł projektu, który przygotowały do konkursu władze Krosna. Jak podkreślają – łączy on rozwój gospodarczy, troskę o środowisko i działania prospołeczne.
W jego tworzeniu brali udział mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, a także partnerzy z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego: gmin Jedlicze, Chorkówka, Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne, Korczyna i Wojaszówka.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreśla, że podczas przygotowania projektu kierowano się Strategią Rozwoju Miasta Krosna, badaniami, ankietami oraz konsultacjami społecznymi i kryteriami oceny projektów w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
- Zaproponowaliśmy przedsięwzięcia, które są w pełni gotowe do realizacji, posiadają wszystkie wymagane prawem dokumenty, w tym pozwolenia na budowę. Takie przedsięwzięcia były najwyżej punktowane - tłumaczy Piotr Przytocki.
Dofinansowanie projektu może wynieść 78 145 807 zł, czyli 100 procent kosztów kwalifikujących się do wsparcia. Całkowita wartość projektu wynosi 82 773 775 zł – kwota uwzględnia podatek VAT związany z zakupem autobusów elektrycznych, który miasto może odzyskać.
Gospodarka i edukacja
Krosno stawia na kształcenie talentów zgodnie z potrzebami lokalnego biznesu, nowoczesne planowanie ścieżek kariery oraz wspieranie start-upów i przedsiębiorców. Działania będą realizowane z udziałem gmin tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny.
- Naszym celem jest stworzenie spójnego systemu, który już od najmłodszych lat pozwoli młodzieży odkrywać swoje talenty i poznawać lokalny rynek pracy - informuje prezydent Piotr Przytocki.
Zgodnie z założeniami projektu każda szkoła w Krośnie i gminach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego zostanie wyposażona w nowoczesne narzędzia wspomagające doradztwo zawodowe.
- Będziemy organizować wizyty w lokalnych firmach, przełamując stereotypy i pokazując młodym, że w Krośnie można znaleźć atrakcyjną pracę - dodaje Piotr Przytocki.
Prowadzone będą też m.in. działania włączające rodziców w proces doradztwa zawodowego, warsztaty motywacyjne i związane z nabywaniem umiejętności miękkich planowane przez Centrum Aktywności Młodzieży, studia i kursy dla szkolnych doradców zawodowych oraz organizacja Targów Edukacyjnych.

Wiceprezydent Miranda Trojanowska dodaje, że krośnieńskie szkoły zawodowe otrzymają nowoczesny sprzęt do pracowni.
- Uczniowie będą uczyć się na sprzęcie wykorzystywanym w realnym środowisku pracy – od automatyki i systemów informatycznych po gastronomię, fryzjerstwo czy architekturę wnętrz - informuje Miranda Trojanowska.
Dodaje, że uczniowie będą też kierowani na specjalistyczne kursy zawodowe oraz praktyki w lokalnych firmach.
- A najlepsi z nich otrzymają także stypendia motywacyjne - mówi wiceprezydent Trojanowska.

W Inkubatorze Przedsiębiorczości Krosno uruchomiony będzie kompleksowy program wsparcia osób planujących założenie firmy – od doradztwa i szkoleń, przez warsztaty i mentoring, po inkubację start-upów.
- Zrealizujemy także program wzmacniający lokalny patriotyzm konsumencki, promujący rodzimych producentów i usługodawców. Ważnym jego elementem będą jarmarki bożonarodzeniowe, promujące rzemieślników i twórców z MOF Krosno, które chcemy zorganizować we współpracy z organizacjami pozarządowymi - informuje prezydent Piotr Przytocki.
Nowe zeroemisyjne autobusy i zieleń
Władze Krosna, dzięki projektowi, chcą kupić 8 autobusów elektrycznych, które zasilą tabor MKS.
- Przebudujemy 54 przystanki komunikacji miejskiej, a na części z nich wprowadzimy roślinność – zielone dachy i ściany. Zapewnimy bezpieczeństwo dzięki kamerom monitoringu wizyjnego - wylicza Piotr Przytocki.

Rozkład jazdy i układ linii komunikacyjnych ma być zoptymalizowany. - Tak, aby w jak największym stopniu dopasować transport publiczny do potrzeb mieszkańców - zaznacza prezydent Krosna.
Jednym z celów projektu jest też zagospodarowanie terenów zieleni.
Władze Krosna planują utworzenie „Zielonej Bramy Bieszczad”. Chodzi o nasadzenie drzew, krzewów, traw ozdobnych, bylin, pnączy i utworzenie łąk kwietnych w pasach drogowych wzdłuż DK28.
Powiększy się też skwer przy ul. Chopina. Powstanie niecka retencyjna, nasadzona będzie roślinność, wybudowana altana widokowa oraz drewniane pomosty spacerowo-widokowe.
W ramach projektu utworzony zostanie fundusz grantowy dla organizacji pozarządowych na tworzenie proekologicznych programów, warsztatów lub wydarzeń, które pomogą zaangażować lokalną społeczność we wspólne dbanie o czyste i zielone Krosno.
Centrum Aktywności Społecznej
Władze Krosna zapowiadają powstanie Centrum Aktywności Społecznej obok zabytkowego pałacu Kaczkowskich przy ul. Piastowskiej.

W nowym budynku oprócz sal warsztatowych znajdą się m.in. klub seniora, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz pomieszczenie wyciszenia dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
- Dzięki współpracy z Biurem Innowacji Społecznych i organizacjami pozarządowymi, CAS nie będzie tylko budynkiem – stanie się prawdziwym centrum życia obywatelskiego. Uzupełnieniem inwestycji będzie fundusz grantowy dla organizacji pozarządowych, wspierający lokalne inicjatywy i aktywizujący mieszkańców do współtworzenia Krosna - tłumaczy Piotr Przytocki.
Programy profilaktyki zdrowotnej
W ramach dotacji miasto chce też wdrożyć pakiet działań na rzecz zdrowia mieszkańców.
- Przygotowaliśmy rozbudowany, kompleksowy program wsparcia psychologicznego dla młodzieży z krośnieńskich szkół. Wsparciem obejmiemy niemal 4,5 tysiąca uczniów, a także ich rodziców i nauczycieli - mówi Miranda Trojanowska.
Równolegle ruszy program rehabilitacji dla osób 65+, obejmujący kompleksową fizjoterapię i edukację zdrowotną. Miasto doposaży też wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i uruchomi fundusz grantowy dla organizacji pozarządowych na inicjatywy prozdrowotne.