Wiele z miast zdecydowało się na wprowadzenie ogólnodostępnych hulajnóg elektrycznych jako alternatywnego środka transportu dla mieszkańców. Jeszcze niedawno kontrola osób poruszających się za pomocą hulajnóg elektrycznych, deskorolek, rolek itp. nie była sformalizowana. Od 20 maja 2021 roku wprowadzone do ustawy Prawo o ruchu drogowym zmiany, uregulowały przepisy dotyczące korzystania z tych urządzeń, a ich kontrola należy do codziennych zadań Policji.
Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Hulajnoga jest zakwalifikowana jako pojazd, oznacza to, że kierującego obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego.
Jakie są podstawowe zasady ruchu obowiązujące kierowców hulajnóg elektrycznych?
Pojazdy poruszać się mogą po drodze dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów lub pasie ruchu dla rowerów, pod warunkiem że są one wyznaczone dla kierunku, w którym porusza się lub zamierza skręcić taka osoba.
Jeśli kierujący ma zamiar poruszać się po drodze dla pieszych, prędkość pojazdu musi być zbliżona do prędkości pieszego. Należy także ustępować pieszym pierwszeństwa i nie utrudniać ich ruchu.
Hulajnogami elektrycznymi można poruszać się po jezdni, ale tylko, gdy ograniczenie prędkości na danym odcinku drogi jest do 30 km/h. Dodatkowo poruszanie po jezdni jest uzasadnione tylko wtedy gdy nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było poruszać się hulajnogą elektryczną?
Aby legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną należy mieć ukończone 10 lat. Osoby przed 10. rokiem życia mogą legalnie kierować hulajnogą jedynie w strefie zamieszkania jednak dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej. Przed 18. rokiem życia należy posiadać dokument uprawniający do kierowania hulajnogą elektryczną np. kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Osoby, które ukończyły 18. rok życia mogą poruszać się hulajnogą bez dokumentów.
Każda hulajnoga przeznaczona do użytku powinna posiadać: napęd elektryczny, kierownicę (zakaz instalacji siedzenia i pedałów), długość 1,4 m, szerokość 0,9 m, maksymalną masę do 30 kg, ogranicznik prędkości do 20 km/h, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, podpórkę zapewniającą stabilne ustawienie hulajnogi elektrycznej na podłożu.
Jeśli chodzi o oświetlenie z przodu pojazdu musi znajdować się co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu hulajnogi musi znajdować się co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz dodatkowo co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Z boku znajdować się musi co najmniej jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej samochodowej, które ma być widoczne po obu stronach pojazdu. Dodatkowo oświetlenie hulajnogi elektrycznej musi być tak zainstalowane, aby światła czerwone nie były widoczne z przodu, a światła białe lub żółte selektywne nie były widoczne z tyłu pojazdu. Jednocześnie przepisy dopuszczają instalowanie migających świateł pozycyjnych.
Każda z hulajnóg musi być wyposażona w numer rozpoznawczy lub kod graficzny, który umożliwi identyfikację pojazdu. Numer ten musi być nadany i umieszczony przez producenta w trwały sposób na ramie pojazdu lub innym podobnym elemencie konstrukcyjnym.
Jakie są zakazy przy kierowaniu hulajnogą elektryczną?
Zakazuje się: jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, czepiania się innych pojazdów, kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości (po alkoholu lub innych substancjach odurzających), korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku oraz przewożenia bagaży.
Jeśli często korzystamy z tego typu środku transportu, warto upewnić się, że robimy to zgodnie z przepisami, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. W ostatnim czasie wiele słyszy się o wypadkach z udziałem hulajnóg elektrycznych i podobnych środków transportu. Policja apeluje o konieczność zachowania szczególnej ostrożności.