Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służ, inspekcji i samorządów. Omówiono zagrożenia związane z aktualną i prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na terenie województwa podkarpackiego.
- Wśród rekomendacji wydanych przeze mnie dla uczestników spotkania jest m.in. zwołanie w dniu dzisiejszym posiedzeń Powiatowych Zespołów Zarządzania Kryzysowego. W ich trakcie mają być omawiane przygotowania na ewentualne wystąpienie sytuacji kryzysowych. Zaleciłam też, aby powiatowe zespoły oceniły przygotowanie właściwych służb, inspekcji I straży na taką ewentualność - mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Krosno reaguje na zbliżające się zagrożenie
Na polecenie wojewody w Krośnie odbyło się dzisiaj (poniedziałek, 7 lipca) nadzwyczajne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem prezydenta Piotra Przytockiego. W spotkaniu wzięli przedstawiciele służb: st. bryg Zbigniew Nowak, bryg. Janusz Litwin, bryg. Piotr Szydło z KM PSP w Krośnie, mł. insp. Marek Śliwiński z KMP w Krośnie, dyr. Krzysztof Jurczak z krośnieńskiego IMGW, kom. Tomasz Wajdowicz - Straż Miejska, Dorota Zajdel i Marcin Brzeziński z Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele jednostek OSP.
Strażacy ze wszystkich jednostek OSP na terenie Krosna i powiatu krośnieńskiego powinni być w pełnej gotowości do podjęcia działań ratowniczych.
- W związku z wprowadzonym przez IMGW II stopnia ostrzeżenia o burzach, może wystąpić zwiększone zapotrzebowanie na siły i środki OSP na terenie powiatu krośnieńskiego - informuje MZZK.
Podczas posiedzenia omówiono aktualne zagrożenia pogodowe na najbliższe dni, przygotowanie służb ratunkowych oraz planowane działania zabezpieczające. Służby miejskie oraz jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnych pozostają w pełnej gotowości. Władze województwa oraz samorządowe apelują do mieszkańców o ostrożność i śledzenie komunikatów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
WOT w gotowości do pomocy
Dodatkowo, zgodnie z oficjalnym komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej, w stan pełnej gotowości zostały postawione Wojska Obrony Terytorialnej. Na terenie województwa podkarpackiego po ogłoszeniu alarmu mają 6 godzin na natychmiastowe stawienie się.
"Żołnierze WOT mogą otrzymać wezwanie do natychmiastowego stawiennictwa: w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim — wezwanie możliwe w okresie do 6 godz., w województwach: zachodniopomorskim, podlaskim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim — wezwanie możliwe w okresie do 24 godz.". W przypadku pozostałych województw wezwanie w czasie krótszym niż 24 godz. nie jest planowane.
Żołnierze WOT są przygotowani do wsparcia działań ratunkowych na zagrożonych terenach. W przypadku pogorszenia sytuacji będą oni kierowani do pomocy przy wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych, ewakuacji ludności oraz dostarczaniu niezbędnych środków do miejsc odciętych przez wodę.

Prognozy na kolejne dni
Synoptycy prognozują, że opady mogą wystąpić przez najbliższe 3 dni. Sytuacja jest dynamiczna, a mieszkańcy regionu proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie przebywania w pobliżu rzek i stosowanie się do zaleceń wydawanych przez lokalne władze oraz służby ratunkowe.