Tradycja, muzyka i lokalna społeczność
Wieczór rozpoczął się występem Adriana Janasa, a zaraz po nim na scenie pojawiły się lokalne zespoły: Kolorowe Chlebianki, Jarzębina i Magnolia, które rozkołysały publiczność dźwiękami ludowych melodii. W tym czasie uczestnicy mogli stworzyć własne, wyjątkowe wianki – symbol Nocy Kupały – a chętnych nie brakowało.
Nie zapomniano też o podniebieniu – panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żarnowcu przygotowały bogate i smakowite menu, a strażacy z OSP KSRG Żarnowiec zadbali o pieczone kiełbaski prosto z ogniska.
Dla dużych i małych – moc atrakcji
Dzieci mogły nie tylko tworzyć wianki, ale też brać udział w poszukiwaniu legendarnego kwiatu paproci oraz w warsztatach plastycznych i pszczelarskich. Te ostatnie prowadził mistrz pszczelarstwa Marek Barzyk, który z ponad 50-letnim doświadczeniem wprowadzał młodsze pokolenie w tajniki życia pszczół.
Magiczna chwila nad Jasiołką
Kulminacyjnym momentem wieczoru była barwna procesja z pochodniami nad rzekę Jasiołkę. W niezwykłej scenerii – na środku rzeki – wręczono nagrody za konkursy. Ceremonii przewodzili: Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Zygmunt Jerzyk, Sołtys Wsi Żarnowiec i Radna Rady Miejskiej Marzena Wojdyło oraz Katarzyna Kubal z GOK. Na zakończenie tej części wydarzenia, zgodnie z tradycją, puszczano na wodę własnoręcznie uplecione wianki.
Koncerty, lipa i ogień
Wieczór był pełen niespodzianek – tuż po ceremonii Burmistrz i Dyrektor GOK wzięli udział w symbolicznym sadzeniu lipy w ogrodzie przy Szkole Ludowej w Żarnowcu. Nad wszystkim czuwał niezawodny pszczelarz – Marek Barzyk. Towarzyszył temu koncert zespołu Kapela Drewutnia, znanego z wykonywania muzyki łemkowskiej i ukraińskiej. Artyści grali m.in. na takich instrumentach jak mongolski toushpulur, wołynka, dżołomiga czy basy sądeckie – prawdziwa gratka dla miłośników folku.
Finał z ogniem
Wieczór zakończył się spektakularnym pokazem grupy Insomnia Fireshow z Rzeszowa. Widowiskowy taniec z ogniem, wybuchy iskier i muzyka zaparły dech w piersiach zebranym. Publiczność była zachwycona – to było niezapomniane widowisko i idealne zwieńczenie tej magicznej nocy.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Gminy Jedlicze, Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara. Dzięki ich zaangażowaniu Noc Świętojańska w Żarnowcu była nie tylko pięknym hołdem dla tradycji, ale też wyjątkową okazją do integracji lokalnej społeczności. Dla tych, którzy byli – niezapomniane przeżycie. A dla tych, którzy nie dotarli – powód, by za rok koniecznie nadrobić!