Zakład Uzdatniania Wody "Jasiołka" w Szczepańcowej jest najstarszym ujęciem wody, jakim zarządza krośnieńska spółka komunalna. Odpowiada za produkcję ok. 25 procent wody dostarczanej mieszkańcom Krosna oraz gmin Jedlicze, Chorkówka i Miejsce Piastowe.
Jan Guzik, dyrektor ds. technicznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym przypomina, że zakład w Szczepańcowej został opracowany przez projektantów Politechniki Lwowskiej a pozwolenie na budowę wydał wojewoda lwowski.

- Zakład został zaprojektowany w taki sposób, że woda od miejsca ujęcia, przez cały cykl technologiczny, przebiega grawitacyjnie. Dopiero na samym końcu są pompy, które wtłaczają ją w sieć wodociągową - opowiada Jan Guzik.
Janusz Fic, prezes miejskiej spółki komunalnej dodaje, że ZUW w Szczepańcowej do eksploatacji został oddany w 1938 roku.
- Ale jest on dla nas ciągle bardzo istotny z punktu widzenia niezawodności zaopatrzenia w wodę - zaznacza Janusz Fic.

Dziś (21 maja) Krośnieński Holding Komunalny podpisał umowę z firmą NOWEL z Nowego Sącza na wykonanie modernizacji zakładu w Szczepańcowej. Inwestycja obejmuje gruntowną przebudowę i modernizację infrastruktury, która w sposób ciągły jest wykorzystywana do produkcji wody. Wartość prac to ponad 10,5 mln złotych.
Władze miejskiej spółki komunalnej zaznaczają, że z inwestycji skorzysta ponad 30 tys. osób, a docelowo więcej, ponieważ prace modernizacyjne to istotne przedsięwzięcie dla zaopatrzenia w wodę i rozbudowy sieci wodociągowej.

Zakres prac obejmuje przebudowę i modernizację trzech otwartych zbiorników zespołu filtrów powolnych oraz komór zbiorczych wody przefiltrowanej. Roboty modernizacyjne prowadzone będą na obiekcie czynnym, w sposób kaskadowy, poprzez wyłączanie z ruchu poszczególnych zbiorników z zachowaniem ciągłości pracy zakładu i procesów uzdatniania, tak aby produkcja wody była cały czas możliwa.
W ramach zlecenia wykonane będą również roboty demontażowe oraz budowlano-montażowe, w tym m.in. budowa w miejscu wyburzonych zbiorników nowych zbiorników o konstrukcji żelbetowej wraz z niezbędnymi podłączeniami.
- Dysponujemy doświadczeniem i technologią, które pozwolą nam wykonać prace z zachowaniem najwyższych standardów. Na swoim koncie mamy już podobne realizacje, a naszym celem jest nie tylko modernizacja istniejącej infrastruktury, ale także zapewnienie ich długoterminowej niezawodności - zaznacza Paweł Nowak, prezes firmy NOWEL.
Inwestycja ma być gotowa za dwa lata a jej koszt to ponad 10,5 mln zł.
Władze miejskiej spółki komunalnej informują, że ubiegają się o nie tylko o dofinansowanie modernizacji zakładu w Szczepańcowej, ale też całego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna - III etap" z unijnych pieniędzy (programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko).

Janusz Fic zaznacza, że pogarszające się warunki hydrologiczne i problemy z dostępnością wody, związane z widocznymi zmianami klimatycznymi, powodują, że zapewnienia ciągłości dostaw wody jest jeszcze bardziej istotne.
- Tym bardziej, że sporo mieszkańców z terenów, które zaopatrujemy w wodę, jest zainteresowanych przyłączeniem się do naszego wodociągu i naszej sieci wodociągowej - mówi Janusz Fic.
Piotr Przytocki, prezydent Krosna podkreśla, że bezpieczeństwo i jakość wody to jeden z fundamentów komfortu życia mieszkańców.
- Cieszę się, że Krośnieński Holding Komunalny, jako spółka miejska, konsekwentnie realizuje strategię modernizacji i rozbudowy infrastruktury komunalnej oraz dba o najwyższą jakość świadczonych usług - mówi Piotr Przytocki.