Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zręcin. Bocianie marzenie spełnione dzięki mieszkańcom i wsparciu gminy

W Zręcinie natura i ludzka troska o dzikie zwierzęta splotły się w piękną opowieść o determinacji, empatii i współpracy. Historia jednego bocianiego gniazda stała się symbolem zaangażowania mieszkańców i skutecznego działania lokalnych instytucji.
Zręcin. Bocianie marzenie spełnione dzięki mieszkańcom i wsparciu gminy

Autor: Gmina Chorkówka

Od blisko czterech lat bociany upodobały sobie jeden ze słupów energetycznych przy ul. Karpackiej. Regularnie przysiadały na nim, nocowały, wzbudzały nadzieję, że niebawem powstanie tam ich dom. Sygnały od przyrody zauważyła rodzina Państwa Hawaj, która postanowiła nie czekać z założonymi rękami.

Już rok temu podjęli działania, pisząc do różnych instytucji z prośbą o stworzenie odpowiedniej konstrukcji pod bocianie gniazdo. Ich determinacja przyniosła efekt — w marcu 2025 roku na miejsce przybyła ekipa PGE, która zamontowała specjalną platformę. To jednak był dopiero początek.

Choć konstrukcja powstała, okazała się niewystarczająco przygotowana do zamieszkania — brakowało naturalnego materiału, który stanowiłby bezpieczne podłoże dla ptaków. W międzyczasie aż trzy bocianie pary, czyli sześć ptaków, zaczęły rywalizować o to miejsce, co tylko potwierdziło jego atrakcyjność.

W odpowiedzi na potrzebę chwili, Państwo Hawaj ponownie zwrócili się o pomoc — tym razem do Urzędu Gminy. Dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Chorkówka i kolejnej współpracy z PGE, gniazdo zostało profesjonalnie uzupełnione naturalnymi materiałami, wzmacniając jego konstrukcję i dostosowując ją do potrzeb przyszłych bocianich lokatorów.

Dziś bocianie gniazdo w Zręcinie nie tylko prezentuje się solidnie, ale stało się symbolem wspólnej troski o przyrodę. Ta historia pokazuje, że gdy mieszkańcy, samorząd i instytucje łączą siły, można osiągnąć naprawdę wiele — nawet dla tych, którzy nie mówią ludzkim głosem, ale są ważną częścią naszego ekosystemu.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ