Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na Podkarpaciu zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa

W tym roku na Podkarpaciu przed komisję lekarską wezwano ok. 13 tysięcy osób – głównie mężczyzn z rocznika 2006, ale również osoby z roczników starszych oraz kobiety. Procedura kwalifikacji wojskowej rozpoczęła się w lutym i trwała trzy miesiące.
Na Podkarpaciu zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa

Autor: Tomasz Jefimow

W poniedziałek (28 kwietnia) w Krośnie podsumowana została tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter. Symbolicznie zamknęło proces kwalifikacyjny nie tylko w Krośnie, ale również w województwie podkarpackim.

W wydarzeniu wzięli udział ppłk Andrzej Korytko (Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Oddziału Zamiejscowego w Rzeszowie), mjr Adam Sokół (Szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle), Andrzej Lula (Sekretarz Miasta Krosna) oraz Małgorzata Markowska-Olszewska (Przewodnicząca Powiatowej Komisji Lekarskiej w Krośnie).

Andrzej Lula dziękując osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację oraz sprawny przebieg kwalifikacji, podkreślił odpowiedzialną postawę młodzieży. 

- Kwalifikacja wojskowa jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć, które realizuje Wojsko Polskie. To kwestia zdobycia informacji, założenia dokumentacji oraz ewidencji dla roczników podstawowych - tłumaczy ppłk Andrzej Korytko.

Komisja lekarska określa zdolność do czynnej służby wojskowej oraz przyznaje kategorie zdrowia:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie wojny

Kwalifikacja wojskowa to nie tylko obowiązek ustawowy – to również pierwszy kontakt młodego pokolenia z Siłami Zbrojnymi RP i istotny element budowania świadomości obronnej społeczeństwa. 

W ramach kwalifikacji wojskowej z terenu administrowanego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle wysłano około 2 200 wezwań, natomiast w całym województwie podkarpackim – ok. 13 000.

- Procent stawiennictwa mamy kolejny rok z rzędu najwyższy, czyli niespełna 92 procent rocznika podstawowego - zaznacza ppłk Andrzej Korytko

Dodaje, że tak wysoka frekwencja to efekt zaangażowania ze strony młodych obywateli i efektywnej współpracy administracji wojskowej z lokalnymi samorządami.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ