Na wystawie prezentowany jest zestaw 76. plakatów artystów-projektantów. Ich głównym wyrazem ekspresji i podstawowym elementem kompozycyjnym jest chiński znak.
- Trudno nam, Europejczykom, poznać znaczenie tych znaków, ponieważ mało kto zna chiński alfabet. Tym niemniej jest to wyjątkowy przykład wielowiekowej tradycji chińskiej - mówi Mirosław Rymar, kurator wystawy.
Tłumaczy, że oglądając plakaty, należy zwrócić uwagę na wyjątkowy walor kompozycyjny i bogate źródła inspiracji.

- Mamy prace inspirowane zarówno tradycyjną kaligrafią chińską, jak również chińskim malarstwem. Mamy formy modernistyczne, mamy również przykłady pracy realizowanej w nowoczesnych współczesnych technikach komputerowych - wylicza Mirosław Rymar.
Wystawę zorganizowały Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centrum Edukacji Językowej i Współpracy Ministerstwa Edukacji (Chiny), Uniwersytet Artystyczny Nanjing (Chiny), Międzynarodowy Dzień Języka Chińskiego (Chiny). Partnerem jest Państwowa Wyższa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie opowiada, że kontakt z Uniwersytetem Artystycznym w Nanjing został nawiązany w ubiegłym roku.
- Mamy nadzieję, że będzie kontynuowany przez wiele, wiele lat. Tym bardziej, że mamy wiele inicjatyw i planów wspólnej realizacji - zaznacza Marta Rymar.

Na wernisażu byli obecni przedstawiciele Centrum Edukacji Językowej i Współpracy Ministerstwa Edukacji Chin oraz artyści-wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Nanjing, którzy są autorami prezentowanych na wystawie plakatów.
Wystawa w Piwnicy PodCieniami potrwa do 4 maja, później przyjmie formułę wystawy wędrującej i będzie prezentowa na min. w galeriach w Lublinie i Radomiu.