Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najlepsi uczniowie krośnieńskiego „Mechanika” będą mieć szansę na zdobycie licencji pilota

Zacieśnia się współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Mechanicznych w Krośnie oraz spółką Lotnisko Krosno. Dziś (25 marca) została podpisana umowa partnerska dotycząca wspólnych inicjatyw, m.in. w zakresie szkolenia lotniczego.
Najlepsi uczniowie krośnieńskiego „Mechanika” będą mieć szansę na zdobycie licencji pilota

Autor: Tomasz Jefimow

Krośnieński "Mechanik" przez lata kojarzony był głównie z branżą samochodową. Od lat kształci też przyszłe kadry dla przemysłu lotniczego i elektromechanicznego. Jednym z kierunków jest technik mechanik lotniczy. Ale podstawy związane z lotnictwem zdobywają też uczniowie innych kierunków. 

Bogdan Adamski, dyrektor ZSM w Krośnie podkreśla, że absolwenci szkoły zdobywają dobry fundament, by kształcić się dalej w branży lotniczej na przykład na Politechnice Rzeszowskiej, czy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. 

- Dzięki osobom związanym ze środowiskiem lotniczym udało nam się uruchomić ponad 10 lat temu Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii - przypomina Bogdan Adamski

Dodaje, że szkoła została wyposażona w infrastrukturę lotniczą w zakresie metrologii, nawigacji, radionawigacji. Kupione zostały też szybowce, motoszybowce oraz ultralekki samolot silnikowy. 

- Po to, żeby kształcić uczniów na poziomie średnim w mechatronice oraz w dziedzinie technik i mechanik lotniczych - tłumaczy dyrektor krośnieńskiego "Mechanika".

Szkoła rozwija swoją ofertę dla przyszłej kadry pracowniczej związanej z lotnictwem. W tym roku ma być uruchomione Branżowe Centrum Umiejętności. Laboratoria i pracownie z branży szkolenia lotniczego oraz przemysłu lotniczego będą mieć wpływ na organizację szkoleń dla młodzieży i dorosłych. - Projekt swoim zasięgiem ogarnia teren całej Polski - zaznacza Bogdan Adamski.

Dziś (25 marca) dyrektor krośnieńskiego "Mechanika" i prezes miejskiej spółki Lotnisko Krosno podpisali umowę partnerską, która dotyczy wspólnych inicjatyw w zakresie szkolenia lotniczego, organizowania szkoleń pilotażowych dla uczniów, organizowania konferencji dla pracodawców z branży lotniczej, współpracy w ramach nowo utworzonego BCU oraz praktyk i staży uczniowskich.

Już wcześniej ZSM przekazał spółce lotniskowej statki powietrzne, którymi dysponował. 

- Pozwoliło to na rozszerzenie oferty szkoleń dostępnych na krośnieńskim lotnisku - mówi Robert Grabowski, prezes spółki Lotnisko Krosno. 

Tłumaczy, że wykorzystanie tej floty jest naturalnym kierunkiem przybliżenia dostępności szkoleń lotniczych dla uczniów krośnieńskich szkół. 

Bogdan Adamski zaznacza, że postęp cywilizacyjny i technologiczny rozwija się coraz szybciej.

- Dlatego chcemy, by najlepsi uczniowie z kierunków lotniczych mieli szansę na skorzystanie z kursu na pilota szybowcowego a później turystycznego, bo dysponujemy taką infrastrukturą, która na to pozwala - mówi dyrektor krośnieńskiego "Mechanika".


Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Autor: Tomasz Jefimow

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ