„Karolinka była wyjątkowym pacjentem. Jej walka o życie i zdrowie nie należała do łatwych. Przysporzyła nam wielu trosk, ale w końcu mogliśmy cieszyć się, że opuszcza mury szpitala” – wspomina dr Małgorzata Stefańska, kierownik Kliniki Noworodków w USK w Rzeszowie. Jej historia to tylko jedna z wielu, jakie każdego dnia toczą się na oddziale, gdzie rodzą się dzieci, które zaledwie kilka tygodni przed terminem, walczą o każdy dzień życia.
Inicjatywa Dzwonu Zwycięstwa
W Polsce każdego roku rodzi się ponad 20 tysięcy wcześniaków. Dla tych dzieci i ich rodzin powstała inicjatywa Dzwonu Zwycięstwa – symboliczne zakończenie etapu leczenia, które na zawsze pozostanie w pamięci rodziców. Jak podkreśla Wioletta Wilk, mama Karolinki, „wypis ze szpitala wciąż wiąże się z obawami i lękiem, jak poradzimy sobie jako rodzice po powrocie do domu. Dzwon Zwycięstwa to dla nas sposób na powiedzenie dziękujemy – Pani Kierownik Małgorzacie Stefańskiej i całemu zespołowi. Dzięki nim mamy nasz najcenniejszy cud – Karolinkę”.
Dzwon Zwycięstwa to moment, który dla rodziców stanowi zakończenie trudnej szpitalnej drogi i otwarcie nowego rozdziału życia z nadzieją na przyszłość.
„To ważny moment, który pokazuje, że mały pacjent, któremu poświęcono mnóstwo czasu, troski i energii, teraz opuszcza mury szpitala, gotowy na dalszy etap życia” – mówi dr Katarzyna Dyńska-Kukulska, prezes Fundacji MatkoweLove, która wspiera rodzinne inicjatywy.
Wsparcie psychologiczne dla rodziców wcześniaków
Z psychologicznego punktu widzenia, Dzwon Zwycięstwa pełni istotną rolę, szczególnie dla rodziców wcześniaków.
„Poród przed czasem bywa traumatycznym doświadczeniem, które nie pozwala na pełne przeżycie radości z narodzin dziecka. Dzwon Zwycięstwa to zakończenie pewnego trudnego etapu w życiu rodziny, symboliczne pożegnanie z żalem za tym, czego nie było – baby shower, spokojnego porodu i dumy z ogłoszenia narodzin dziecka” – mówi Alicja Sojka, psycholog współpracująca z Fundacją MatkoweLove.
Klinika Noworodków w Rzeszowie – pionier Dzwonu Zwycięstwa
Klinika Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie to pierwszy oddział w województwie podkarpackim, który bije Dzwon Zwycięstwa. Do tej pory w klinice hospitalizowanych było ponad 2,5 tysiąca wcześniaków. Najmłodsze dziecko, które przeżyło i zostało wypisane do domu, to maluszek urodzony w 23. tygodniu ciąży, ważący zaledwie 450 gramów. „W naszej klinice przeprowadziliśmy wiele trudnych przypadków, ale każdego dnia staramy się dawać nadzieję i szansę na życie dzieciom, które potrzebują naszej pomocy” – mówi Wojciech Zawalski, p.o. dyrektora USK w Rzeszowie.
Zakończenie pobytu w szpitalu to dla rodziców moment pełen emocji i refleksji. Dzwon Zwycięstwa to nie tylko dźwięk symbolizujący koniec walki o życie, ale także początek nowego etapu w życiu rodziny, pełnego nadziei, ale także wyzwań, które niosą ze sobą narodziny wcześniaka.
W Klinice Noworodków w Rzeszowie bije już od 2013 roku, stając się nie tylko symbolem walki o życie maluszków, ale również świętem zwycięstwa nad trudnościami, które stawiają przed sobą małe istoty, wspierane przez niezliczone godziny pracy i poświęcenia personelu medycznego.
fot. Michał Święcicki / Uniwersytet Rzeszowski