Od kilku lat w głowie Adama Charzewskiego kiełkowała myśl, aby wykorzystać walory turystyczne Krosna i dzielnicy Krościenko Niżne, pochwalić się nimi jak również czerpać od innych inspiracje, łącząc na zasadach symbolicznej współpracy miejscowości, które z nazwy brzmią podobnie. Podróżowanie w wyjątkowo przyjazne miejsca spowodowały narodziny idei, zwróciły uwagę na fakt, że w tych miejscach człowiek spotyka się właśnie z nazwą Krościenko. Dlatego zaczął on szukać podobieństw i analogii, które wpłynęłyby i pozwoliłyby na rozwój jednej z dzielnic Krosna.
Kiedy znajdzie się chwila wolnego czasu to wyjeżdżam poza miasto, a najczęściej obieranym kierunkiem są góry. Najczęściej wybór pada na ukochane Pieniny z opcją odwiedzenia na trasie gminy Krościenko nad Dunajcem. To właśnie tutaj zrodziła się myśl, by połączyć ten fakt i wykorzystać w dobrym celu. Odległość nie jest przerażająca, bo to ok. 140 km od naszego Krosna. Atrakcji i miejsc zapadających w głowę jest sporo, wszystkie są mi szczególnie bliskie – wyjaśnia na wstępie Adam Charzewski, zastępca przewodniczącego Zarządu Dzielnicy.
Krościenko nad Dunajcem jest istnym rajem dla osób lubiących aktywnie spędzać czas w otoczeniu natury. Przez jej teren biegną liczne piesze szlaki turystyczne, którymi można dojść na najbardziej znane symbole Pienin, czyli Sokolicę oraz Trzy Korony. Znajduje się tam także sporo tras rowerowych, między innymi urokliwa Velo Dunajec oraz Velo Czorsztyn, uznawane za najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce. Dobrze byłoby mieć, chociaż namiastkę tego w naszym Krośnie.
Krościenka próbowałem sobie nadal wymyślać. Doszło do odwiedzenia najbliższych terenów Krościenka Niżnego, czyli Krościenka Wyżnego - sąsiedniej gminy, połączonej z nami za pośrednictwem Parku Leśnego „Dębina”. Dodatkowo z faktu, że człowiek przemieszcza się również obowiązkowo w Bieszczady, to jadąc przez Ustrzyki Dolne, przejeżdża w pobliżu Krościenko „nad Strwiążem”. Wówczas spięło się to wszystko klamrą. Te cztery Krościenka łącznie z naszym zlepiłyby się w całość – dodaje ojciec chrzestny pomysłu.
Rozważania w szerszym gronie na ten temat rozpoczęły się w ramach funkcjonowania Klubu Seniora „Puchatek” działającego przy Radzie Dzielnicy Krościenko Niżne. Wtedy to zaproponowano i zaakceptowano takie rozwiązanie. Okazją do działania było również realizowanie projektów dla wspomnianego wyżej klubu, które Adam Charzewski wspiera różnymi pomysłami. Wówczas podsunął myśl, aby zorganizować dla aktywnych członków wyjazd do Krościenka nad Dunajcem, podczas którego uczestnicy poznają i skorzystają z największych atrakcji rejonu, a ponadto jeśli nadarzy się okazja, to dojdzie do spotkania z osobami, które zarządzają tamtejszą gminą.
Seniorzy z Klubu „Puchatek” z wizytą w Krościenku nad Dunajcem
Projekt w tym roku dostał rozpędu i zaczął się ufizyczniać. 30 sierpnia grupa zrealizowała swój plan, udając się z wizytą do Krościenka nad Dunajcem, gdzie w siedzibie Centrum Kultury i Promocji znajdującego się przy Urzędzie Gminy przywitał ich zespół regionalny i wyjątkowy poczęstunek. Doszło tam do spotkania z władzami gminy, jednocześnie w trakcie jednodniowej wycieczki udało się zawiązać bliskie relacje z członkami „Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Pieniny”, które zaowocowały do tego stopnia, że nie trzeba było długo czekać na rewizytę w krośnieńskim „Puchatku”. Październikowe spotkanie pozwoliło na przedłużenie nici projektu „Krościenko- niejedno ma imię”.
Krościenko Wyżne kolejnym elementem projektu „Krościenko- niejedno ma imię”
W całym przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć najbliżej leżącej gminy, czyli Krościenka Wyżnego. 5 października doszło do zaplanowanego wcześniej spotkania z Wójtem Gminy, Panem Mateuszem Liputem oraz osobami działającymi w Radzie Gminy oraz Gminnej Bibliotece Publicznej Krościenka Wyżnego. Dzięki temu odwiedzono i zawiązano bliskie relacje z kolejną miejscowością o podobnej nazwie. Rada dzielnicy, Zarząd dzielnicy i Klub Seniora „Puchatek” nie zamierzają jednak poprzestać na tych dwóch gminach. Na listopad planowana jest także wizyta i rozmowa celem symbolicznego nawiązania współpracy, z Panią Aleksandrą Ziembicką, Sołtys wsi Krościenko, znajdującego się w powiecie Bieszczadzkim i leżącego nad rzeką Strwiąż.
Co jest głównym celem pomysłu?
Motywem do podjęcia takiej inicjatywy było przede wszystkim bliższe poznanie wyjątkowych miejsc, jednocześnie inspirowanie się ich działalnością oraz podglądnięcie schematów, które później można wykorzystać przy planowaniu naszej przestrzeni. Tym co łączy te wszystkie miejsca, jest ich wyjątkowość i obfitowanie w walory turystyczne, krajobrazowe i kulturowe.
Możemy się wzajemnie inspirować, uczyć, poznawać. My jako część naszego miasta Krosna, jako Krościenko Niżne chcielibyśmy ciekawe wzorce pobierać, a dzielić się tym co my mamy ciekawe. Wszystko to, co dało się wychwycić w zawiązanych przyjaźniach w strukturach senioralnych, wspólnych zainteresowaniach przyniesie prędzej czy później korzyści. W ten sposób chcemy doprowadzać do spotkań, wymiany myśli, pomysłów i wzajemnych działań. Te zrealizowane wycieczki, które miały miejsce są już najlepszym tego potwierdzeniem – mówi Adam Charzewski.
Ważne jest, żeby zrodzona współpraca nie istniała tylko na papierze. Zamiarem jest pielęgnowanie tych zawartych już relacji, których celem jest wzajemna promocja, wsparcie i inspirowanie.
Docelowym pomysłem było utworzenie listu intencyjnego o znaczeniu symbolicznym, umownej współpracy, dotyczącej głównie wspólnego członu nazwy „Krościenko” oraz chęć promocji obu stron, wzajemne wspieranie, zawarcie znajomości, wymiana materiałów promocyjnych, służących rozpropagowaniu naszego Krosna Miasta Szkła, Krościenka Wyżnego jak również i tego Nad Dunajcem. Podglądanie tego, co robią nasi Zaprzyjaźnieni, skomentowanie, oznaczenie, udostępnienie oraz planowanie i realizowanie odwiedzin – dodaje.
Celem jest również zachęcenie innych dzielnic i osiedli naszego Krosna do tego typu spotkań, tak by może brać przykład z Krościenka Niżnego. Szukać powiązań w Polsce oraz nawiązywać relacje o podobnym charakterze, które z czasem mogą stać się ciekawą inicjatywą, rozwijającą miasto i inne miejscowości.
Życzyłbym wszystkim dzielnicom i osiedlom naszego miasta tak fajnej Ekipy jak nasza, która przede wszystkim słucha, która rozmawia, nie boi się wyzwań, chce i podejmuje działania. Mam nadzieję, że nadal będziemy czerpać z tego przyjemność. – podsumowuje Adam Charzewski, zastępca przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Krościenko Niżne.
Dzielnica prowadzi swoją stronę na Facebook’u, poprzez którą dzielą się pomysłami oraz inicjatywami Rady Dzielnicy, oraz członków Klubu Seniora „Puchatek”: Krosno - Krościenko Niżne dzielnica miasta Krosna
Jedną ze zbliżających się akcji, jaką promuje dzielnica, będzie 24. edycja „Czysty Wisłok”, która przeprowadzona zostanie 18 listopada. Zainteresowani będą mogli w tym dniu przysłużyć się naturze i posprzątać odcinek Wisłoka do granic miasta z Krościenkiem Wyżnym. Wydarzenie można śledzić tutaj: Czysty Wisłok.