Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak pomóc mężowi alkoholikowi – jak powinna postępować żona alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, który dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej bliskich. Oddanie się uzależnionemu mężowi wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem z tej sytuacji. Wręcz przeciwnie – może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Jak pomóc mężowi alkoholikowi i kiedy warto odejść? Sprawdź!
Jak pomóc mężowi alkoholikowi – jak powinna postępować żona alkoholika?

Mąż alkoholik a współuzależniona żona

Żona uzależnionego od alkoholu mężczyzny musi przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że problem ten dotyczy nie tylko jej męża, ale także jej samej. Przebywając z osobą cierpiącą na alkoholizm, sama staje się współuzależniona. Współuzależnienie oznacza podporządkowanie się zachowaniom męża alkoholika. Uzależniony wprowadza do związku i codziennego życia destrukcję. Swoje samopoczucie uzależnia od alkoholu, z kolei gdy za dużo wypije – może stać się agresywny. Żona może być nawet przyzwyczajona do takich sytuacji i nauczona, jak postępować, by w żaden sposób się na to na niej nie odbiło.

Do najczęściej występujących symptomów współuzależnienia zalicza się:

  • nieustanne poczucie winy,
  • niepokój,
  • poczucie beznadziejności,
  • problemy w sferze intymnej,
  • okłamywanie otoczenia.

Osoba współuzależniona często ma tendencję do zaprzeczania o chorobie męża. Może to wynikać ze wstydu lub braku świadomości, że mąż faktycznie cierpi na alkoholizm.

Jak postępować z mężem alkoholikiem?

Nie ma żadnego, określonego przepisu na to, jak pomóc mężowi alkoholikowi. Taka kobieta powinna jednak skupić się na sobie i swoich potrzebach. Nie może nieustannie pomagać swojemu mężowi, bowiem to nie niesie za sobą nic korzystnego. Nie może załatwiać za niego spraw ani tłumaczyć jego zachowania przed innymi. Wówczas alkoholik ma wsparcie w tym, że pije. Nie musi martwić się o pracę ponieważ wie, że żona go wytłumaczy. W ten sposób pozwala sobie na więcej.

Jeśli mąż alkoholik nie potrafi zdać sobie sprawy z problemu, który go dotyczy, należy pozwolić mu odczuwać konsekwencje jego picia. Można do nich zaliczyć m.in. utratę pracy, utratę bliskich osób, a w dłuższej perspektywie – nawet i konsekwencje zdrowotne. Choć ciężko patrzy się na bliską osobę, która sama niszczy sobie życie, czasami nie ma innego wyjścia. Wielu alkoholików musiało sięgnąć dna, by w końcu zgodzić się na leczenie i uświadomić sobie, że ten problem z alkoholem faktycznie istnieje. 

Jak pomóc mężowi alkoholikowi?

Zachowanie alkoholika wobec żony może się różnić w zależności od konkretnego przypadku, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zawsze ośrodek leczenia uzależnień. W Polsce działają zarówno ośrodki prywatne, jak i publiczne, zatem każdy może się zgłosić po pomoc. Obecnie poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne, a więc osoba uzależniona musi sama tego chcieć.

Jeśli jednak mąż nie jest świadomy problemu, jego przypadek można zgłosić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub do sądu. W poważnych sytuacjach osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd. Dzieje się to jednak najczęściej wtedy, gdy w parze z alkoholizmem idzie również przemoc domowa.

Czas trwania pobytu w ośrodku leczenia uzależnień może być tak naprawdę dowolny. Wszystko zależy od sytuacji, w której znalazł się mąż alkoholik. Uczestnictwo w codziennych terapiach i grupach wsparcie są nieocenione podczas wychodzenia z nałogu. Samo przebywanie z osobami, których ten problem również dotyczy – motywuje do pracy nad sobą.

Aby przekonać męża do podjęcia terapii należy przeprowadzić spokojną i szczerą rozmowę. Należy kierować się faktami. Nie ma tu miejsca na obrażanie lub poniżanie alkoholika wyłącznie ze względu na jego chorobę. Należy pozwolić alkoholikowi dojść do głosu i rozmawiać z nim wyłącznie wtedy, gdy jest trzeźwy. 

Jak odejść od alkoholika i kiedy warto to zrobić?

Żyć z alkoholikiem, czy odejść? To pytanie zadaje sobie wiele żon alkoholików. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli uzależniony mąż tkwi w tej sytuacji od lat, jest agresywny i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić – warto rozważyć odejście. Podjęcie tej decyzji jest szczególnie ważne również wtedy, gdy małżeństwo ma dzieci.

Życie dziecka w rodzinie alkoholowej jest bardzo trudne i odbija się na jego psychice w przyszłości. Tak, jak żona może być współuzależniona, tak dziecko może cierpieć na syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dzieci, które dorastały z alkoholikiem, borykają się z wieloma problemami. Nie potrafią nawiązywać intymnych związków, ukrywają swoje uczucia, a także odczuwają nieustanne poczucie odmienności i izolacji od ludzi. Często podświadomie szukają trudności i kryzysów zamiast spokojnego, szczęśliwego życia. Zarówno współuzależniona żona, jak i dzieci z syndromem DDA mogą potrzebować wsparcia ze strony specjalistów. 

W przygotowaniu artykułu pomógł Waldemar Wantoch-Rekowski, założyciel ośrodka WANT. Skontaktuj się z ośrodkiem i dowiedz się, jak powinna postępować żona alkoholika!

 Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ