Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspólny Las alarmuje: las Piekliska w Iwoniczu-Zdroju zagrożony wycinkami

Uzdrowiskowa Grupa Wspólny Las podaje kolejne niepokojące informacje z lasów uzdrowiskowych otaczających Iwonicz-Zdrój.
Wspólny Las alarmuje: las Piekliska w Iwoniczu-Zdroju zagrożony wycinkami

Autor: fot. Wspólny Las

Poniżej relacja grupy Wspólny Las

- Tym razem wyrok padł na Górę Piekliska i porastający ją piękny Las Piekliska. Las ten to las wodochronny i obszar źródliskowy - początek biorą tu potoki zasilające Iwonicki Potok oraz potok Flora. Las Piekliska to również naturalna bariera ochronna dla uzdrowiska Iwonicz-Zdrój przed wiatrami z sektora północnego.

Las ten to miejsce spacerów mieszkańców Iwonicza-Zdroju, szczególnie z osiedla Wschodniego, mieszkańców Klimkówki, a także turystów i kuracjuszy.

Kropki na drzewach, oznaczające drzewa do wycięcia, znajdują się w wydzieleniu 181-A o powierzchni 6,97 ha oraz w wydzieleniu 181-B o powierzchni 14,57 ha - to fragment Lasu Piekliska pod administracją Nadleśnictwa Rymanów. Nadleśnictwo Dukla w Lesie Piekliska do wycinki wykropkowało wydzielenie 175-A o powierzchni 15,13 ha.

Te wszystkie wydzielnia są zachwycające, jednak szczególnie cenne przyrodniczo, spośród tych trzech, są dwa z nich, tj. wydzielenie 181-B (Nadleśnictwo Rymanów) oraz wydzielenie 175-A (Nadleśnictwo Dukla).

Jeżeli chodzi o wydzielenie 181-A to zachował się tam dojrzały, różnowiekowy las jodłowy (jodła 134 lata - 40%, jodła 104 lata - 20%, jodła 84 lata - 20%) z domieszką modrzewia (134 lata - 20%). Jak nietrudno wyliczyć najstarsze drzewa rosnące w tym wydzieleniu wykiełkowały w 1889(!) roku.

Sami leśnicy wydzielenie 181-B oznaczyli najwyższą kategorią N1 czyli las naturalny w 8-stopniowej skali. Rosną tu ponadto miejscami m.in. 104-letnie dęby i 84-letnie czereśnie i świerki oraz pojedynczo 124-letnie dęby. Dęby leśnicy również wyznaczyli do wycinki.
Natomiast wydzielenie 175-A (Nadleśnictwo Dukla) to urokliwy, dojrzały i różnowiekowy las jodłowy (jodła 135 lata - 30%, jodła 115 lat - 30%, jodła 65 lat - 20%, jodła 85 lat - 10%) z domieszką jawora (85 lat - 10%). W tym wydzieleniu najstarsze drzewa wykiełkowały w 1888(!) roku. Leśnicy wydzielenie to oznaczyli kategorią N2 czyli las zbliżony do naturalnego (2 stopień w 8-stopniowej skali). Poza tym rosną tu miejscami m.in. 135-letnie buki, 95-letnie modrzewie, czereśnie i brzozy, a uroku dodają występujące pojedynczo 135- i 165-letnie dęby.

Innymi słowy Las Piekliska to piękny wysoce naturalny las, pachnący żywicą i tętniący życiem, z szemrzącymi potokami, paprociami i mchami oraz bogactwem runa leśnego. Jest to las dający ożywczy cień i będący rezerwuarem wody, co w obliczu kryzysu klimatycznego, kryzysu bioróżnorodności oraz coraz częstszych susz i deficytów wody jest bezcenne.

Plany Nadleśnictw: Rymanów i Dukla w temacie tej wycinki są tym bardziej szokujące, ponieważ w ubiegłym roku lokalna uzdrowiskowa grupa Wspólnego Lasu wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Iwonicza-Zdroju rozpoczęła prace nad projektem rezerwatu przyrody Las Piekliska, obejmującego m.in. wspomniane wykropkowane trzy wydzielenia.

„To nie jest tegoroczny pomysł z powołaniem rezerwatu przyrody Las Piekliska” - mówi Halina Józefczyk-Habrat, Prezes Stowarzyszenia. „Już w 2021 roku rozmawiałam o tym z miejscowym przyrodnikiem, a w ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace przygotowawcze nad projektem rezerwatu. Plany wycinki Lasu Piekliska są dla mnie całkowicie niezrozumiałe, tym bardziej, że to okazałe wielopokoleniowe lasy jodłowe, jakich w okolicach Iwonicza-Zdroju już prawie nie ma. Poza tym rośnie tam wiele innych pięknych drzew różnych gatunków. Las ten pełni ponadto bardzo ważną funkcję społeczną. Smutne i bolesne jest to, że bezpowrotnie tracimy nasze bezcenne bogactwo, które jest naszą dumą i ochroną. Drzewom wyznaczonym do wycinki w Lesie Piekliska należy się szacunek a nie piła motorowa” - dodaje Prezes Halina Józefczyk-Habrat.

W wydzieleniu 181-B rośnie 11 gatunków drzew a w wydzieleniu 175-A dziesięć gatunków, bo poza jodłami, modrzewiami i jaworami, występują rosnące miejscami: dęby, buki, czereśnie, świerki, jesiony, brzozy, olchy i sosny. Taka wielogatunkowość to ogromny atut tego wydzielenia.
Nadleśnictwo Rymanów i Dukla weszło z wycinkami w las Piekliska już kilka lat temu, dokonując wtedy szeregu zniszczeń. Wejście po raz drugi w ten las z wycinkami, to praktycznie wyrok na ten las. Do wycinki wykropkowano jodły i modrzewie a także dęby, jawory, świerki, jesiony i brzozy. Do wycinki wyznaczono również drzewa biocenotyczne.

„Apelujemy do Nadleśnictw o odstąpienie od wycinek Lasu Piekliska. Mamy nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i chęć ochrony tego pięknego lasu, a nie chęć zysku i doczesne korzyści. Naszym marzeniem jest, aby za 3-4 lata powstał rezerwat przyrody Las Piekliska” - mówią aktywiści i przyrodnicy ze Wspólnego Lasu.

„Na bieżąco będziemy Was informować o poczynaniach Naleśnictwa Rymanów i Nadleśnictwa Dukla i monitorować Las Piekliska” - obiecuje uzdrowiskowa grupa Wspólnego Lasu.

Propozycje artykułów:

https://klimat.rp.pl/lasy/art38272381-na-to-ida-miliardy-z-wycinki-polskich-lasow 
https://oko.press/lasy-panstwowe-promocja-sponsorowane-siarka-gzowski-kubica 
https://wyborcza.pl/7,177851,29704200,wiemy-ile-zarobia-lasy-panstwowe-w-2023-r-ile-wydadza-jak.html 

Źródło: Wspólny Las


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ