Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 25 maja 2025 09:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyjątkowy spektakl w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Wstęp jest darmowy

Od blisko trzech tygodni profesjonalni artyści z Norwegii, Polski i Ukrainy oraz młodzież z Krosna i okolic przygotowują się do wystawienia widowiska tanecznego "Where is my Glow up?". Premierę zaplanowano na czwartek (20 lipca). Dzień później spektakl będzie można obejrzeć w Jaśle. Wstęp jest darmowy.
Wyjątkowy spektakl w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Wstęp jest darmowy

Autor: Fot. Tomasz Jefimow

Paweł Fiejdasz z RCKP podkreśla, że współpraca z DanceLab Dansens Hus z Tromsø w Norwegii rozpoczęła się w 2022 roku. Były to warsztaty w Krośnie oraz wyjazdowe kierowane do tańczącej młodzieży, a instruktorzy z Norwegii i Polski prowadzili zróżnicowane zajęcia – m.in. wideoklip, art dance czy modern dance.

- Widząc jak pracują nasze zespoły napisaliśmy wspólny projekt taneczny - mówi Paweł Fiejdasz.

W rezultacie projekt "Where is my Glow up?" uzyskał dofinansowanie (30 tys. zł) z Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a koncepcja współpracy znalazła się na drugim miejscu listy rankingowej.

Dzięki tym pieniądzom powstaje widowisko taneczne. Jego producentem jest Jarl-Tore Helmobakk, za choreografię odpowiada Anna Helmobakk, muzykę – Witold Jarosiński, wizualizacje – Jędrzej Borkiewicz, koordynację tancerzy RCKP – Sabina Wójcik-Grygolec.

Twórcy widowiska opisują, że koncepcja spektaklu "Where is my Glow up?" obejmuje postrzeganie siebie i tego, jak ja widzę siebie w świecie. Zwracają uwagę, że tożsamość jest najbardziej krucha w okresie dojrzewania, kiedy wygląd zmienia się, ewoluuje, a samoświadomość wzrasta.

- W skrócie spektakl opowiada o kompleksach, które wszyscy mamy i które nabieramy wraz z dojrzewaniem. Jest to potęgowane przez social media i dostęp do internetu - mówi Anna Helmobakk.

Nie ukrywa, że praca nad spektaklem prowadzona jest pod dużą presją. - Mieliśmy dwa i pół tygodnia na to żeby stworzyć przedstawienie – zrobić choreografię i ją przetrenować - mówi. - Ale ponieważ dziewczyny są rewelacyjne i cały czas gotowe do pracy ten proces idzie świetnie i gładko.

- Twórcom widowiska nieobca jest idea łącząca potrzeby młodzieży, miłośników tańca, ruchu, spotkań, integracji, ale też włączania i większej otwartości - mówi Agnieszka Kaszczyszyn z RCKP.

Do udziału w projekcie zaangażowani zostali profesjonalni artyści – zarówno od strony organizacyjnej, jak i artystycznej – ale też osoby, o których jest ten spektakl – przedstawiciele młodego pokolenia z Krosna i okolic.

- Współpraca jest niesamowicie rozwijająca. To całkiem inna specyfika pracy. Praca z innym instruktorem, z profesjonalnymi tancerzami, a nawet w innym języku. Wszystkie próby prowadzone są w języku angielskim, co również rozwija i otwiera młode osoby na nowe nie tylko taneczne, ale i językowe możliwości. Na scenie spotykają się artyści wielkich scen, młodzież, która dopiero myśli o swojej przyszłości, osoby normatywne i poruszające się na wózkach, których w tańcu właściwie nic nie ogranicza - mówi Sabina Wójcik-Grygolec.

Tancerze profesjonalni to Anastasia Kuprejeva, Vilde Andres Jensen, Maja Lubawa, Damian Drozd, Paweł Skalski. Tancerze nieprofesjonalni – młodzież na co dzień tańcząca w Zespole Tańca Współczesnego Strecz oraz absolwenci zespołu, osoby normatywne oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich.

- Taniec ma swoje magiczne sposoby na rozwijanie pewności siebie, poczucia własnej wartości i umiejętności społecznych, które wykraczają poza parkiet taneczny - mówią Jarl i Anna z DanceLab.

Producent i choreografka widowiska do tej pory odwiedzili blisko 17 krajów, zdobywając liczne nagrody w konkursach, co – jak sami twierdzą jest innym życiem.

To drugie życie toczy się głównie w Norwegii, ale też w Szkocji, na Islandii czy choćby teraz w Polsce, w Krośnie czy wkrótce w Łodzi. Na co dzień promują tańce północnonorweskie, ale pracują też w wielu innych technikach. Nie ogranicza ich styl ani dziedzina sztuki. Współpracują z tak wieloma tancerzami, że każdy z nich wnosi swój styl, ale też osobowość.

- Prowadzimy aż 60 klas tanecznych tygodniowo. Robimy też festiwale streetartowe, muzyczne, organizujemy koncerty. Jesteśmy zaangażowani w różne dziedziny sztuki i właśnie to nas ekscytuje - mówi Jarl-Tore Helmobakk.

Efekty prac międzynarodowego zespołu będzie można podziwiać w czwartek (20 lipca) w RCKP w Krośnie i w piątek (21 lipca) w JDK w Jaśle, o godz. 18:00.

Na widowisko "Where is my Glow up?" obowiązują bezpłatne wejściówki. Dostępne są one w kasie RCKP (poniedziałek - piątek 10.00-17.30) i w sekretariacie JDK (poniedziałek - piątek 8.15-15.30) oraz na godzinę przed wydarzeniami. Wejściówki można zdobyć też online (TUTAJ).

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ