- Od początku wybuchu wojny pomagamy naszym miastom partnerskim z Ukrainy. Staramy się to robić na miarę naszych możliwości i w różnej formie. Dlatego też gdy zostałem poproszony o przyjęcie dzieci na wypoczynek, nie mogłem pozostać obojętny i szukałem wsparcia wśród organizacji działających na terenie naszej gminy – mówi Wojciech Farbaniec Burmistrz Gminy Rymanów - Zwróciłem się do Bogdana Porembskiego z Parafii Rymanów-Zdrój, który od ośmiu lat organizuje Festyn Dobroczynny "W hołdzie prześladowanym chrześcijanom" z pytaniem czy i w tym roku możemy liczyć na wsparcie w tej sprawie. Moja prośba od razu zyskała przychylność i podjęliśmy się wspólnie tego wyzwania – dodaje Burmistrz.
Przybyłe w tym roku do Rymanowa-Zdroju dzieci, oprócz bagażu podręcznego, przywiozły ze sobą ten dużo cięższy, pełen traumatycznych przeżyć związanych z wojną. Wiele z tych dzieci, mimo młodego wieku musiało się już zmierzyć ze stratą jednego z rodziców, najbliższych, towarzyszy im ciągły lęk i niepewność o przyszłość. Dlatego organizatorzy starali się tak zaplanować czas, aby choć na chwilę zapomnieli o trudnych przeżyciach i miło oraz aktywnie spędzili czas.
Dzieci przebywały w gościnnych progach Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie-Zdroju, który zapewniał nocleg i niezwykle smaczne, domowe posiłki. Natomiast Gmina Rymanów, wspólnie z różnymi instytucjami, przygotowała różnorodny i bogaty program pobytu. Były spacery i wycieczki po Rymanowie i Rymanowie-Zdroju, wyjścia na baseny, zajęcia sportowe, taneczne, plastyczne czy spotkanie z leśnikiem. Dzieci odbyły też wycieczkę do Skansenu w Sanoku, w którym poznały historię i tradycję naszego regionu. Zapewne na długo w ich pamięci pozostanie, także wycieczka na Przymiarki i wspólne puszczanie latawców w ramach odbywającej się tam imprezy.
Wszelkie formy spędzania czasu bardzo podobały się uczestnikom, którzy okazywali swą wdzięczność niemal na każdym kroku. Doceniali też walory klimatyczne naszego Uzdrowiska, gdyż miasto, z którego pochodzą jest typowo przemysłowe. W pierwszych minutach pobytu chwalili jakość powietrza i otaczające Uzdrowisko lasy. Dlatego z nieukrywanym wzruszeniem, po dziesięciu dniach pobytu wracali do swojego rodzinnego miasta.
Każde dziecko powinno mieć radosne i wesołe dzieciństwo. Mamy głęboką nadzieję, że ten pobyt przyniesie miłe wspomnienia i pozytywną energię na przyszłość.
"Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego". – to słowa Papieża Franciszka, które podczas pożegnania przytoczył Bogdan Porembski, dziękując wszystkim osobom i instytucjom którzy pomogli w zorganizowaniu atrakcyjnego i bezpiecznego pobytu.
Gmina Rymanów słowa podziękowania kieruje do: Bogdana Porembskiego z Parafii Rymanów-Zdrój, Rafała Głoda, Barbary Kułak z Nadleśnictwa Rymanów, Sofii Helli, Yulii Berezy, dyrekcji i pracowników: Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie-Zdroju, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Biura Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju, Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rymanowie, Uzdrowiska Rymanów S.A. Spółki Świerkowy Zdrój Medical Spa.
autor: Małgorzata Trybus - UG Rymanów, opr. krosno112.pl
zdjęcia: UG Rymanów