Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski. Następnie na placu przy remizie odbył się uroczysty apel, podczas którego prezes dh Zbigniew Jakubik przypomniał rys historyczny jednej z najstarszych jednostek OSP na terenie województwa podkarpackiego.
- Jubileusze sprzyjają patrzeniu w przeszłość, wspominaniu i przywoływaniu na pamięć nieobecnych, ale tak sobie myślę ,że jubileusz może być też okazją do zwrócenia uwagi na dzień dzisiejszy i popatrzenia w przyszłość, jubileusz może być okazją do rozpoczęcia czegoś nowego i zmiany postaw w stosunku do swojej jednostki, nie wchodząc w szczegóły , tego życzę dzisiejszym jubilatom, moim koleżankom i kolegom. - mówi dh Zbigniew Jakubik - Prezes OSP w Korczynie.
Odznaczenia
Bardzo ważną i doniosłą chwilą było przyznanie medali i odznaczeń dla strażaków oraz samej jednostki, którą odznaczono Odznaką Honorową Strażacka Gwiazda Podkarpacia. Sztandar jednostki odznaczył dh Józef Tucki - Prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie. W skład pocztu sztandarowego weszli: dh Krzysztof Burek, dh Daniel Jórasz, dh Jerzy Paradysz.
W uznaniu zasług i wkładu pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej,
złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:
- Druh Gazda Bogusław,
- Druh Grochmal Jan,
- Druh Korona Krzysztof,
- Druh Korona Witold,
- Druh Menet Ryszard,
- Druh Mięsowicz Wacław.
srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:
- Druh Burek Krzysztof,
- Druh Jórasz Daniel,
- Druh Prajsnar Stanisław,
- Druh Rzeszutek Grzegorz,
brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali:
- Druh Burek Piotr.
- Druh Gonet Gabriel,
- Druh Jakubik Maciej,
- Druh Jórasz Dawid,
- Druh Korona Kamil,
- Druh Pelczar Rafał,
- Druh Urbanek Przemysław,
- Druh Winiarski Dawid.
Za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną, odznaką „Strażak wzorowy” odznaczeni zostali:
- Druhna Burek Alicja,
- Druh Sieniawski Krzyszof,
- Druh Wojnar Grzegorz.
Za szczególne zasługi w krzewieniu Kultu Św. Floriana w służbie Bogu, Ojczyźnie i Ludziom nadano odznakę honorową ”Św. Floriana dla Seniora” zasłużonego członka OSP w stanie spoczynku z podziękowaniem za długoletnią, społeczną strażacką służbę, następującym druhom:
- Druh Gonet Zbigniew,
- Druh Grochmal Jan,
- Druh Półchłopek Zbigniew,
- Druh Winiarski Ryszard.
Za wzorową postawę Strażaka, ponadprzeciętne zaangażowanie i inicjowanie działań mających na celu rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie, Dyplom Uznania otrzymuje druhna:
- Kinga Burek
Za wzorową postawę Strażaka, ponadprzeciętne zaangażowanie inicjowanie działań mających na celu rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie oraz bardzo dużą aktywność w akcjach ratowniczo – gaśniczych, Dyplom Uznania otrzymuje druhna:
- Alicja Burek
Za wieloletnią ofiarną służbę, wzorową postawę Strażaka, osobisty wkład w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie oraz za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej, Dyplom Uznania otrzymali druhowie:
- Zbigniew Gonet
- Jan Grochmal
- Zbigniew Jakubik
- Ryszard Menet
- Zbigniew Półchłopek
- Ryszard Winiarski
Strażacy z Korczyny podziękowali również osobom, które od lat wspierają jednostkę. Następnie zaproszeni goście dziękowali strażakom za ich zaangażowanie oraz służbę na rzecz bezpieczeństwa.
Dowódcą uroczystości był dh Przemysław Urbanek, w skład pocztu sztandarowego weszli dh Maciej Jakubik, dh Daniel Gonet, dh Robert Ząbik. Spikerem byl dh Roman Prugar.
Rys historyczny OSP w Korczynie:
Rok 1883, to właśnie wtedy wszystko się zaczęło, wtedy rozpoczęła się historia OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ w Korczynie, która trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Założycielami Korczyńskiej Straży Ogniowej byli ówczesny proboszcz parafii w Korczynie ks. kanonik Michał Szałaj, Antoni Szmyd, Michał Wilusz i Michał Mięsowicz , który został pierwszym naczelnikiem. Po kilku latach od założenia Straży jej członkowie postanowili zalegalizować swoją działalność, pisząc statut i w maju 1892 roku składają go w Wysokim Cesarsko Królewskim Namiestnictwie we Lwowie. Jest to najstarszy pisany dokument w posiadaniu strażaków, jego kserokopia przechowywana jest w naszej Izbie Tradycji.
Pierwszą siedzibą Straży Ogniowej była drewniana szopa, w której przechowywano ręczną sikawkę, wóz konny, dwukołową beczkę drewnianą i inny drobny sprzęt gaśniczy. Taka sytuacja lokalowa i sprzętowa trwała, aż do roku 1937 kiedy to pojawił się pierwszy sprzęt silnikowy, była to motopompa ufundowana przez hrabiego generała Szeptyckiego, a rok później pierwszy w historii samochód marki WANDERER. Wkrótce wybuchła wojna, w tym czasie korczyńska jednostka powiększyła się o wielu młodych chłopców którzy wstępując w jej szeregi, chcieli uniknąć wywózek do przymusowych robót w Niemczech, w tym czasie zmieniła się również siedziba Straży, posiadany sprzęt przeniesiono do pomieszczenia zaadoptowanego po jatkach na starej targowicy, a więc po rzeźni.
29 lipca 1944 roku był jednym z najtragiczniejszych dni w historii Korczyny i Korczyńskiej Straży - w ten dzień Niemcy spalili 72 gospodarstwa w naszej miejscowości, a dwa miesiące później, podczas wyzwolenia, spłonęła również nowa remiza ze sprzętem. Te wydarzenia nie zniechęciły strażaków do dalszej działalności, wręcz przeciwnie zaczęli działać jeszcze energiczniej- odbudowali remizę i zakupili nową motopompę marki FISZER M 800 której poświęcenie odbyło się we wrześniu 1948 roku. W tym czasie zaadoptowano również na potrzeby gaśnicze dwa samochody wojskowe, najpierw był to GAZ -44, a następnie angielski BEDFODR.
Pierwszym typowo pożarniczym samochodem jaki pojawił się w naszej jednostce to MERCEDES BENZ, a był to rok 1951.
Bolączką tamtego okresu był brak odpowiedniego zaplecza dla funkcjonowania OSP, drewniany budynek który pełnił funkcję remizy nie zabezpieczał podstawowych potrzeb, a także ambicji strażaków i ówczesnych władz Korczyny, dlatego na zebraniu wiejskim 14 kwietnia 1957 roku mieszkańcy zdecydowali o oddaniu gruntu obok budynku gromadzkiego na budowę nowej remizy. Rok później w 1958 korczyńska Straż obchodziła jubileusz 75 rocznicy działalności i była to doskonała okazja do zapoczątkowania zbiórki potrzebnych środków finansowych na budowę nowej, murowanej remizy . Budowa trwała kilka lat, przy budowie pracowali sami strażacy jak i duże grono mieszkańców Korczyny, uroczyste oddanie do użytku nastąpiło 26 lipca 1964 roku, wtedy też korczyńscy druhowie otrzymali nowoczesny jak na owe czasy samochód pożarniczy STAR – 25, rok później samochód terenowy DODGE. Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku to bardzo aktywna działalność naszych poprzedników, przy OSP działały oprócz członków czynnych żeńska drużyna pożarnicza, młodzieżowa drużyna pożarnicza, harcerska drużyna pożarnicza oraz teatr dramatyczny który wystawił kilka sztuk i spektakli.
Rok 1973 to 90 rocznica powstania naszej jednostki, z tej okazji miejscowe zakłady pracy ufundowały nam Sztandar, w tym miejscu należy wspomnieć że był to drugi sztandar dla naszej jednostki po tzw. Chorągwi Straży Ogniowej pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku która również jest przechowywana w naszej Izbie Tradycji, ale jej dokładnej daty fundacji niestety nie znamy. Kolejnym istotnym wydarzeniem w naszej historii to kolejna zmiana naszej floty, w roku 1981 wysłużonego STARA 25 zastąpił JELCZ 005 na podwoziu STARA 244 przekazany przez Komendę Wojewódzką PSP w Krośnie na czele której stał wtedy pułkownik Tadeusz Kubit.
Lata 80 to zawirowania polityczno – gospodarcze w naszym kraju co nie pozostało bez wpływu na działalność OSP w tym naszej OSP, przypadający na rok 1983 okrągły jubileusz 100-lecia musiał zostać przeniesiony, również z powodu dobudowy kolejnego boksu garażowego. Po ukończeniu budowy, po długich, trudnych w tamtych czasach przygotowaniach jubileusz odbył się w maju 1985 roku. Sztandar jednostki został odznaczony Złotym Znakiem Związku oraz Honorową odznaką Za Zasługi dla województwa krośnieńskiego. Rok wcześniej miało miejsce inne znamienne wydarzenie, po blisko 40 latach bycia naczelnikiem na strażacką emeryturę przeszedł druh Jan Gonet ,a jego miejsce zajął druh Władysław Korona to kolejna ikona korczyńskiego pożarnictwa, naczelnikiem był przez 27 lat do roku 2011. Kolejna ważna data dla nas to kwiecień 1995 kiedy to OSP w Korczynie została włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego jako jedna z pierwszych w ówczesnym woj. Krośnieńskim. W roku 1999 po reorganizacji struktur PSP, w Krośnie powstaje Komenda Miejska PSP na czele której staje mł. Bryg. Bogdan Kuliga, to dzięki jego przychylności na stan jednostki trafia samochód operacyjny marki POLONEZ, a w roku 2001 samochód marki UAZ.
Od roku 2002 funkcję wójta gminy sprawuje pan Jan Zych, to jego pozytywny stosunek do OSP zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową na terenie gminy Korczyna , skłoniły Zarząd do wspólnego pomysłu pozyskania podwozia samochodu STAR 244, a następnie jego karosażu, co prawda nie zdążono przed jubileuszem 120 lecia, ale rok później GBA STAR 244 stanął w garażu i służy po dzień dzisiejszy. Wspomniany jubileusz 120 lecia odbył się 17 sierpnia 2003 roku i był okazją do wręczenia jednostce nowego sztandaru, ufundowanego tym razem przez mieszkańców Korczyny, sztandar ten z honorem i godnością używany jest do dnia dzisiejszego. Rok 2009 to kolejne bardzo ważne wydarzenie w historii, w tym właśnie roku pozyskano pierwszy fabrycznie nowy samochód pożarniczy, samochód ten to GAZELLA GLBM 03/1 4x4 zastąpił on ZUKA który został przekazany do jednej z bieszczadzkich OSP.
W roku 2013 dzięki staraniom ówczesnego Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Bogdana Kuligi i przychylności pana wójta Jana Zycha pozyskano nieodpłatnie samochód MAN 18-232 który następnie został skarosowany na GCBA, a obecnie służy w OSP Krasna, ponieważ w roku 2019, rok po jubileuszu 135 lecia założenia jednostki został zakupiony fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBARt na podwoziu Renault D16. To drugi fabrycznie nowy samochód pożarniczy w naszej straży, ale nie ostatni ponieważ w 2021 Komendant Miejski PSP w Krośnie przekazał nam samochód operacyjny SKODA OCTAWIA i tak się to poukładało że jest to 14 samochód w naszej 140 letniej historii.
Ostatnie lata to regularny rozwój OSP w Korczynie oprócz zakupów samochodów, dzięki korzystaniu z różnego rodzaju dotacji, dzięki własnym środkom finansowym zakupiono bardzo dużo sprzętu w tym najnowocześniejszego, bardzo wiele, armatury wodnej, zadbaliśmy o wyposażenie osobiste strażaków, jak również o ich warunki bytowe. Z takich ważniejszych to adaptacja części wieży na pomieszczenie socjalne, remont dyżurki wraz z nowymi meblami, adaptacja części magazynu na świetlice wraz z jej wyposażeniem, remont magazynu oraz gruntowny remont izby tradycji z nowymi witrynami i regałami.
Na przestrzeni lat członkowie OSP w Korczynie podejmowali bardzo wiele różnego rodzaju aktywności, działalności i inicjatyw, czy to sportowych, charytatywnych , kulturalnych o których można by bardzo długo mówić, ale żeby nie przedłużać to powiem jeszcze kilka słów o działalności ratowniczej bo uważam, że ta jest najistotniejsza dla OSP.
W jednostce do prowadzenia działań operacyjnych, ratowniczych i gaśniczych (a w ostatnich latach jest ich blisko 100 rocznie) została powołana Jednostka Operacyjo Techniczna w skład której na dzień dzisiejszy jest powołanych 42 druhów, gruntownie wyszkolonych i przygotowanych we wszystkich strażackich specjalnościach, którzy mają do dyspozycji 4 samochody: dwa średnie, jeden lekki i jeden operacyjny, w pełni wyposażone w najpotrzebniejszy i najbardziej przydatny sprzęt i armaturę wodną. Daje to możliwość do podejmowania różnego rodzaju interwencji, współdziałania z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej, jak również samodzielnego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych.
Tak w bardzo dużym skrócie przedstawia się 140 letnia historia korczyńskiej jednostki, a historia to ludzie. Strażacy z Korczyny mają to szczęście, że jednostkę tworzyli bardzo zaangażowani, zasłużeni działacze społeczni i oddani pożarnictwu druhowie, niejednokrotnie całe kilkupokoleniowe rodziny.
Poniżej zobacz zdjęcia
krosno112.pl
zdjęcia: Dawid Pojnar, Kamil Wnęk