Świętowanie rozpoczęło się przemarszem w asyście Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe i Zespołu Mażoretek Shimmers z udziałem pocztów sztandarowych na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty na grobie Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów.
Niezapomniane wrażenie na wszystkich uczestnikach Zjazdu wywarł koncert organowy w wykonaniu Szymona Przetacznika ucznia klasy VI w Zespole Szkół w Zręcinie. Koncert przeplatany był opowieścią Dyrektora szkoły Pawła Przetacznika o historii parafii Zręcin, fundatorach i wystroju Kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.
Najważniejszą częścią Zjazdu była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski. Współcelebransami byli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik emerytowany Metropolita Przemyski, ks. profesor Janusz Królikowski, ks. profesor Dariusz Dziadosz, ks. dr Witold Burda, ks. dr Wacław Socha a także licznie zgromadzeni kapłani.
Po zakończonej liturgii przy dźwiękach Orkiestry uroczysty orszak przeszedł do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Zjazdu.
Po odśpiewaniu hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół w Zręcinie pan Paweł Przetacznik. Powitał on przybyłych gości wśród których znaleźli się: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik emerytowany Metropolita Przemyski ks. profesor Janusz Królikowski, ks. profesor Dariusz Dziadosz, ks. dr Witold Burda, ks. dr Wacław Socha, Grzegorz Węgrzynowski – Wójt Gminy Chorkówka, Tomasz Tłuściak – Zastępca wójta, Stanisław Fundakowski – vice kurator z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Monika Subik - Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, Jan Rychlicki – Przewodniczący Społecznej Rady Rodziny Szkół, oraz radni gminy Chorkówka, księża i dyrektorzy lokalnych placówek.
W godzinach popołudniowych uczestnicy Zjazdu wzięli udział w sympozjum, którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z Tryptyku Rzymskiego „Gdzie jesteś, źródło?” Swoje referaty wygłosili: Ks. Arcybiskup Józef Michalik, który swoje rozważania oparł na długiej znajomości i przyjaźni z Kardynałem Karolem Wojtyłą. Następnie głos zabrał ks. dr Witold Burda postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów. W sposób bardzo obrazowy przedstawił historię Rodziny, ich życie codzienne, chęć niesienia pomocy innym nawet za cenę własnej śmierci. Kolejnym mówcą był ks. Profesor Janusz Królikowski który przybliżył aspekt wiary jako źródła działalności społecznej i filantropijnej Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie sympozjum ks. Profesor Dariusz Dziadosz wygłosił referat dotyczący Biblii. Wszystkie wystąpienia zawierały cenne uwagi i wskazówki do samodzielnego poszukiwania i odkrywania źródeł człowieczeństwa.
W drugim dniu Zjazdu uczestnicy udali się na zwiedzanie najbliższej okolicy, które rozpoczęło się od Muzeum Przemysłu Naftowego i Górniczego w Bóbrce znajdującego się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Kolejnym przystankiem było Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach, które powstało w celu upamiętnienia licznych jego pobytów w Beskidzie Niskim a w szczególności w Rudawce Rymanowskiej.
Źródło: Katarzyna Rucyk – ZS w Zręcinie
Zdjęcia: M.Przewoźnik, K. Sznajder