Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co słychać w krośnieńskim szpitalu?

Odwołanie zakazu odwiedzin, dezynfekcja dwóch Oddziałów, akcja promująca zdrowie i konferencja naukowo-szkoleniowa - tym żyje ostatnio krośnieński szpital.
Co słychać w krośnieńskim szpitalu?
fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Odwołanie zakazu odwiedzin
Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa odwołał zakaz odwiedzin w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Zakaz został wprowadzony 10 lutego w związku ze wzrostem zachorowań na grypę w województwie podkarpackim.

Dezynfekcja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (cz. Położnicza) oraz Noworodkowego z Pododdz. Intensywnej Terapii Noworodków
W terminie 11-19 kwietnia br. zostanie przeprowadzona dezynfekcja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (cześć Położnicza) i Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodków.

Pacjentki z terenu działalności krośnieńskiego Szpitala przyjmować będą:
- Szpital Specjalistyczny w Jaśle
- Szpital Specjalistyczny w Brzozowie
- Szpital Powiatowy w Strzyżowie

Nie daj się cukrzycy – Światowy Dzień Zdrowia
5 kwietnia br. na poziomie poradni specjalistycznych (I piętro) Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II przy ul. Korczyńskiej 57 w Krośnie odbyła się akcja promująca zdrowie pod hasłem: „Nie daj się cukrzycy”. Głównym organizatorem i inicjatorem wydarzenia był krośnieński Szpital, przy współudziale Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie. W tym dniu zostały utworzone stanowiska, przy których pacjenci mogli dokonać bezpłatnego pomiaru: poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, wagi ciała oraz wzrostu, z których był obliczony wskaźnik BMI. Ponadto w ramach akcji został przeprowadzony program edukacyjny w zakresie: przeciwdziałania uzależnieniom (papierosy, dopalacze, alkohol), zdrowego odżywiania („Czy wiesz co jesz?)

Celem kampanii obchodzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia jest zwrócenie uwagi na to, co spożywamy, podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków cukrzycy oraz przeciwdziałanie uzależnieniom związanym z używaniem alkoholu, papierosów, czy dopalaczy.

Podczas akcji wykonano około 200 badań oraz udzielono 69 porad dietetyka oraz 57 porad dotyczących racjonalnego tryby życia i zapobiegania uzależnieniom.

Konferencja naukowo – szkoleniowa „Choroby tarczycy – aktualne standardy leczenia zachowawczego i wskazania do leczenia operacyjnego”
„Choroby tarczycy – aktualne standardy leczenia zachowawczego i wskazania do leczenia operacyjnego” to temat konferencji naukowo – szkoleniowej, która odbędzie się 23 kwietnia br. w godz. 9:00 – 12:45 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Organizatorami wydarzenia są: Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich Oddział Podkarpacki. - Tematyka konferencji została wybrana nieprzypadkowo. Podkarpacie jest regionem Polski ubogim w jod, co predysponuje jego mieszkańców do występowania wola endemicznego i innych chorób tarczycy. Obecność zaproszonych gości, wybitnych ekspertów m.in. prof. dr hab. n. med. Alicji Hubalewskiej-Dydejczyk, dr hab. n. med. Marcina Barczyńskiego oraz prof. dr hab. n. med. Macieja Modrzejewskiego zapewni wysoki poziom naukowy – informuje dr n. med. Jan Wojciech Wroński, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej krośnieńskiego Szpitala. Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego, w ramach dotacji przeznaczonej na realizację programów zdrowotnych.

Konferencja będzie składać się dwóch sesji – od godz. 9:00 – 10:30 przewidziany jest cykl wykładów, które poprowadzą czołowi polscy specjaliści z dziedziny endokrynologii. Od 10:30 – 12:45 odbędzie się sesja chirurgiczna, podczas której zostaną umówione m.in. sposoby prewencji pooperacyjnej niedoczynności przytarczyc, czy operacje węzłowe w nowotworach głowy i szyi.

- W diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy obserwuje się duży postęp. Korzysta się z osiągnięć biologii molekularnej, biofizyki, nowych procedur i nowoczesnych urządzeń. Zmieniają się zalecenia i standardy diagnostyczno – terapeutyczne. Konferencja pozwoli na przedstawienie aktualnych standardów leczenia zachowawczego i operacyjnego chorób tarczycy. Zostaną przedstawione wyniki stosowania IONM w operacjach tarczycy. Jednym z możliwych powikłań po operacjach tarczycy jest uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego, co jest dużym kalectwem. IONM pozwala w sposób bezpieczny wykonywać operacje tarczycy i tym samym zmniejszać ryzyko uszkodzenia tego nerwu. Od czerwca 2014 roku w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej krośnieńskiej lecznicy wszystkie operacje całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego odbywają się z użyciem IONM. Podczas konferencji będą prezentowane doświadczenia własne oddziału z wykonanych ponad 100 operacji całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego z użyciem IONM. Oddział zapewnia również kompleksową opiekę nad chorymi w oparciu o dobrą współpracę z lekarzami endokrynologami i laryngologami oraz środkami referencyjnymi – tłumaczy dr n. med. Jan Wojciech Wroński. Przeprowadzenie konferencji w zaplanowanym kształcie przyczyni się do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń między specjalistami oraz do poznania nowych procedur w dziedzinie współczesnej chirurgii i endokrynologii, a zdobyta wiedza pozwoli na jeszcze lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów dotkniętych chorobami tarczycy.

Zapoznaj się z harmonogramem konferencji.

Zarajestruj się do lekarza przez internet: https://psim.podkarpackie.pl/strona-glowna



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ