Faza projektowania systemu przesyłowego zakończyła się w czerwcu 2018 roku. Uzyskano wówczas pozwolenie na budowę gazociągu. Jak informuje GAZ-SYSTEM, polska strona odpowiadająca za ten projekt, zakończyły się prace budowlane. Obecnie trwają testy związane z osiągnięciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.
- Gazociąg jest obecnie nagazowany. Prowadzone są testy jego funkcjonalności. Na początku czerwca ruszy pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację. Odbiór końcowy interkonektora nastąpi na przełomie II i III kwartału 2022 - informuje GAZ-SYSTEM.
Gazociąg zlokalizowany jest w województwie podkarpackim i przebiega przez tereny trzech gmin: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza.
- Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m3 gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m3 w skali roku - dodaje GAZ-SYSTEM.
Budowa połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją będzie stanowić istotny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Dzięki tej inwestycji zwiększy się możliwość pokrycia zapotrzebowania na gaz wśród odbiorców krajowych. Interkonektor pozwoli również doprowadzić gaz do południowo-wschodniej Polski. W regionie istnieje już rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa.
Interkonektor to także korzyść dla lokalnej społeczności. GAZ-SYSTEM będzie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości budowlanej. Kwota będzie trafiać do budżetu samorządów lokalnych.
Autor: Marcin Polak
Fot. GAZ-SYSTEM