Na terenie Krosna oraz powiatu krośnieńskiego trwają obecnie prace związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych. Zadania dotyczą w głównej mierze przejść dla pieszych na skrzyżowaniach na drogach publicznych, jak i na odcinkach dróg publicznych pomiędzy skrzyżowaniami oraz na przejazdach dla rowerzystów połączonych z lub zlokalizowanych bezpośrednio przy ww. przejściach dla pieszych.
- Obserwujemy dużą determinację polskiego rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Zarówna w aspekcie walki z piratami i pijanymi kierowcami, ale także poprzez rozwój i poprawę infrastruktury drogowej – przekonuje wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Wielu kierowców poddaje pod wątpliwość lokalizacje nowych przejść dla pieszych. Lokalizacja przejść została ustalona w oparciu o kryteria i regulamin naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ubiegając się o dofinansowanie, należało wykazać zasadność lokalizacji przejść dla pieszych, mając na uwadze m.in. takie kryteria, jak lokalizacja przejścia dla pieszych względem obiektów, w których prowadzona jest działalność o charakterze publicznym lub działalność gospodarcza. Istotna była również wypadkowość i kolizyjność poparta statystykami policyjnymi.
- Zmieniono lokalizację jedynie przejścia dla pieszych na ul. S. Wyspiańskiego w Krośnie. Zmiany w organizacji ruchu na tej ulicy były podyktowane koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa pieszych (w tym szczególności dzieci) w tym rejonie. Przed przebudową przejścia dla pieszych zlokalizowane było ok. 35 m od drugiego przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. gen. J. Bema. Ponadto przejście zlokalizowane było bezpośrednio przy bardzo uczęszczanym zjeździe do Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie w niedalekiej odległości od DK28. Często pojazdy oczekujące na włączenie się do ruchu na DK28 przesłaniały pieszych korzystających z wyznaczonego przejścia dla pieszych - informuje Urząd Miasta Krosna. - Analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego w przedmiotowym rejonie wykazała konieczność zmiany lokalizacji zarówno peronu autobusowego jak i przejścia dla pieszych. Wyspecjalizowana jednostka projektowa wykonała projekt organizacji ruchu, który przeszedł pozytywny audyt BRD wykonany przez certyfikowanego audytora. Po zakończeniu realizacji zadania piesi będą mogli korzystać z przejścia dla pieszych, które zlokalizowane będzie w bezpieczniejszym miejscu. Ponadto samo przejście zostanie doświetlone zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
W opinii kierowców, którzy pisali do nas, nowe przejścia dla pieszych są również fatalnie oznakowane. W jednej z takich lokalizacji (Świerzowa Polska na ul. Krośnieńskiej) kierowca poruszający się z przyczepką nie zauważył wyniesienia, przejeżdżając przez nie z nieodpowiednią prędkością, wskutek czego przyczepka się wypięła, a przewożony materiał się rozsypał.
Trwa etap budowy
Kiedy można się spodziewać zakończenia prac związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych? Wszystkie inwestycje na terenie powiatu krośnieńskiego są jeszcze nadal w fazie realizacji.
- Termin zakończenia prac zgodnie z umowami z Wykonawcą to: maj 2022, czerwiec 2022 i październik 2022 roku. w związku z czym nie zostało jeszcze naniesione odpowiednie oznakowanie i zainstalowane oświetlenie, co jest obligatoryjną częścią zadania. Elementy te stanowią końcowy etap realizacji. - informuje Starostwo Powiatowe w Krośnie.
Zwiększyć bezpieczeństwo
Przejście dla pieszych to element drogi, który ma za zadanie spowolnienie ruchu pojazdów, aby pozwolić pieszym bezpiecznie przekroczyć jezdnię. Dodatkowe wyniesienie przejścia ponad jezdnię jest, w myśl tej zasady, dodatkowym elementem uspokojenia ruchu.
- Za pośrednictwem portalu krosno112.pl zwracamy się z prośbą szczególnie do kierujących pojazdami o cierpliwość i zachowanie ostrożności w miejscach realizacji inwestycji. Zrealizowanie pełnego zakresu inwestycji pozwoli na osiągnięcie założonego celu jakim jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, tak pieszych jak i kierujących - dodaje na koniec Ewa Bukowiecka ze Starostwa Powiatowego w Krośnie.
Gdzie nowe przejścia?
Miasto Krosno
- Przebudowa przejść dla pieszych w Krośnie na ulicach: Legionów (nr P1986R) (km 0+893; km 0+979) i Wisłocza (nr G119584R) (km 0+107)
Wartość całej inwestycji: 561 300,00 zł
- Przebudowa przejść dla pieszych w Krośnie na ulicach Mielczarskiego (nr P2451R) (km 0+167; km 0+017), Moniuszki (nr P1980R) (km 0+719) i Wyspiańskiego (nr P1948R) (km 1+787) i Wisłocza (nr G119584R)(km 0+107)
Wartość całej inwestycji: 759 001,90 zł
Powiat Krośnieński
Budowa/przebudowa dróg powiatowych na terenie Powiatu Krośnieńskiego polegająca na budowie/przebudowie przejść dla pieszych w:
- m. Jedlicze ul. Tokarskich,
- m. Krościenko Wyżne ul. Południowa,
- m. Świerzowa Polska ul. Krośnieńska,
- m. Lubatowa Główny Szlak Beskidzki,
- m. Wróblik Szlachecki ul. Szkolna.
Wartość całej inwestycji: 707 587,00 zł
Budowa/przebudowa dróg powiatowych na terenie Powiatu Krośnieńskiego polegająca na budowie/przebudowie przejść dla pieszych w:
- m. Bzianka nr drogi 2006R,
- m. Wojaszówka nr drogi 1941R,
- m. Korczyna ul Pigonia,
- m. Równe ul. Długa,
- m. Wrocanka ul. Długa
Wartość całej inwestycji: 284 190,00 zł
Gmina Jedlicze
- Przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie przejścia dla pieszych na ul. Stawiarskich w m. Jedlicze w km 0+064 oraz budowa przejścia dla pieszych na ul. Rejtana w m. Jedlicze w km 0+744
Wartość całej inwestycji: 179 000,00 zł
Gmina Miejsce Piastowe
- Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych na drodze nr 114974R w Zalesiu wraz z zamontowaniem oświetlenia
Wartość całej inwestycji: 46 500,00 zł
Autor: Marcin Polak, red.
Zdjęcia: Krosno112.pl