Wernisaż wystawy "Sakralne dziedzictwo pogranicza" oraz "Bliżej lasu"

Źródło: RCKP Krosno
Policealne Studium Animatorów Kultury i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej „Sakralne dziedzictwo pogranicza” Jacka Sikorskiego oraz wernisaż wystawy fotografii „Bliżej lasu” Tomasza Pałaca. Ekspozycje są pracą dyplomową słuchaczy Policealnego Studium Animatorów Kultury. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 16 maja (piątek) o godz. 17:00 w Galerii Fotografii w RCKP Krosno.
Wernisaż: 16 maja 2025, godz. 17.00
Wystawa czynna: do 31 maja 2025
Wystawa fotografii „Sakralne dziedzictwo pogranicza”, Jacek Sikorski
W drewnie starych świątyń zapisane są ślady ludzkiego życia - jakby każda deska pamiętała kroki, oddechy, szeptane modlitwy. W milczeniu tych miejsc czuć warstwy czasu, gdy przez zabytkowe drzwi przechodziły całe pokolenia, by w końcu zostawić to miejsce nasycone obecnością tego, co minione. Światło sączące się przez witraże nie tylko oświetla wnętrze, ale odsłania coś głębszego - spokój, który pachnie kadzidłem, drewnem i starym powietrzem. Patrzenie na tę przestrzeń staje się wtedy słuchaniem zapisanych tam przeżyć, wspomnień - zaczynania życia, odchodzenia, odczuwania największych radości i powstawania po upadkach.
Wystawa fotografii „Bliżej lasu”, Tomasz Pałac
Fotografia przyrodnicza to odrębna dziedzina, która z roku na rok zyskuje na popularności i znaczeniu. Tematyka przyrodnicza jest czasochłonna, wymaga dużego nakładu pracy. Często robimy zdjęcia w trudnych warunkach - na mrozie, w deszczu, w palącym słońcu czy podczas burzy. Pasja ta skłania do doskonalenia umiejętności fotograficznych i robienia doskonalszych zdjęć. Moje zainteresowanie fotografią przyrody wynika z zamiłowania do świata natury, chęci poznania jego piękna i tajemnic. Kiedyś każdy przyrodnik dokumentował swoje obserwacje i wrażenia sięgając po aparat lub kamerę filmową. Poznanie podstaw fotografii i ciągłe doskonalenie techniki pozwala na zastosowanie odpowiednich środków wyrazu, ale ważna jest również znajomość praw natury. Zasadnicza jest umiejętność połączenia pasji przyrodnika z fotograficzną. Pozwala ona na zbliżenie się do fotografowanych zwierząt. W wielu przypadkach jest to trudniejsze niż zwykłe zrobienie zdjęcia.
Wstęp wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98