Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 12 maja 2025 16:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Noc Muzeów z Muzeum Podkarpackim

Noc Muzeów z Muzeum Podkarpackim

Źródło: Muzeum Podkarpackie


Kategoria:

Muzeum Podkarpackie w Krośnie serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskim wydarzeniu Noc Muzeów.

Głównymi punktami programu będą:

  • Zwiedzanie wystawy archeologicznej Przeszłość Ożywiona przedstawiającej historię osadnictwa na terenie Podkarpacia, od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po średniowiecze, z bogatym zbiorem narzędzi, broni, ceramiki i przedmiotów codziennego użytku.
  • Zwiedzanie wystawy czasowej Płomień i pędzel – lampy naftowe i świat sztuki  poświęconej tematyce naftowej w świecie szeroko pojętej sztuki. Wystawa prezentuje najważniejsze intencjonalne źródła światła, od lampki oliwnej do lampy elektrycznej. Spektrum wystawy stanowią wybrane obiekty jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych. Ważną rolę na ekspozycji odgrywa również zaprezentowane malarstwo końca XIX i pierwszej połowy XX wieku o tematyce naftowej, ściśle związanej z wynalezieniem i rozwojem technologii wykorzystujących naftę. Kluczowym jest także motyw lamp naftowych, które stały się symbolem zmieniającego się świata.
  • XVIII edycja Kiermaszu Sztuki, który w tym roku odbędzie się na placu przy Pomniku Portiusa (ul. Józefa Piłsudskiego 11). Wystawcy zaprezentują malarstwo, ceramikę, biżuterię, wyroby drewniane, miody i wyroby cukiernicze.
  • Akcja portretowania Krośnian w ramach Wielkiego Albumu Krośnieńskiego, organizowana przy współpracy z pedagogami i słuchaczami Policealnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie. Organizatorzy zachęcają do udziału i utrwalenia wizerunku swojego oraz Państwa najbliższych, co umożliwi stworzenie niezwykłej kolekcji portretów.
  • Warsztaty ceramiczne Proces tworzenia ważniejszy niż efekt, które umożliwią poznanie materiału, jakim jest glina poprzez zabawę manualną – lepienie glinianych miseczek. Zajęcia poprowadzi doświadczony renowator Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, który na co dzień zajmuje się rekonstrukcją zabytkowej ceramiki. Warsztaty dostępne dla wszystkich w wieku 5+ (z uwagi na fakt, iż prace muszą wyschnąć, odbiór od wtorku 20 maja w kasie Muzeum 9:00 – 16:00). Nie obowiązuje rezerwacja.
  • Warsztaty malarskie Oświetleni wiedzą – czyli jak powstała pierwsza lampa naftowa? oraz Stwórz własne dzieło sztuki – tajemnica dawnego, krośnieńskiego malarstw, mające na celu pobudzić kreatywność i pozwolić rozwinąć zdolności manualne przy równoczesnym utrwaleniu wiedzy, z wykorzystaniem szablonów, kolaży i kolorowanek. Zajęcia z przedstawionych powyżej tematów odbędą się równolegle. Poprowadzą je dyplomowany konserwator dzieł sztuki i grafik Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. wieku 5+. Nie obowiązuje rezerwacja.

Krosno, podkarpackie
Organizator: Muzeum Podkarpackie
Rozpoczęcie: 17.05.2025
Spotkanie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki "Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!" Spotkanie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki "Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!" Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na spotkanie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki „Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!”. Spotkanie rozpocznie się 12 maja br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).„Grażyna Betlej-Furman to nie tylko autorka, ale również pasjonatka kulinariów i historii Łemkowszczyzny. W swojej książce dzieli się wspomnieniami z dzieciństwa, przywołując rytuały obrzędowe i codzienne życie mieszkańców wsi. Każdy przepis to zaproszenie do kulinarnej podróży w czasie” [ksiegarnia.pwn.pl]O książce Wydawca – Wydawnictwo Libra.pl:- Zbiór kilkudziesięciu przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów kuchni łemkowskiej. Ta pięknie wydana, bogato ilustrowana książka, stanowiąca równocześnie skarbiec tradycji i obrzędów, zabierze Was do świata smaków i aromatów prostej, ale pysznej kuchni Beskidu Niskiego.  „Adzymki, meryndia, mastyło, homiłki… to słowa brzmiące egzotycznie, ślady udziału Łemków w przebogatym świecie karpackich kultur. Ale za tymi słowami (a także za swojskimi dla naszego ucha kołaczami, plackami, pierogami) kryją się potrawy, w których łatwo zdołamy się nasycić i poczuć w domu, siadając przy piecu Pani Grażyny. Ziemniaki, kapusta, cebula, mąka, mleko, jajka, grzyby – z tego wszystkiego zrobicie sobie niejedną bogatą w smaki i wrażenia ucztę, nawet jeśli mieszkacie daleko od Ropek i Swystowego Sadu - pisze Paweł Bravo, felietonista kulinarny „Tygodnika Powszechnego”- Niektórzy o Beskidzie Niskim piszą, inni go malują, ale tylko Grażyna potrafi zamknąć Beskid w smaku i zapachu, a potem podarować nam w książce, abyśmy mogli wyczarować go we własnym domu - pisze Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka i pisarka, autorka m.in. książek z serii Beskid bez kitu.„Kuchnia łemkowska z Ropek” to przewodnik w odkrywaniu smaków Beskidu Niskiego.Po spotkaniu będzie można nabyć kolekcjonerskie egzemplarze książki!Spotkanie jest realizowane w ramach projektu pn. „Miejsca, ludzie, rzemiosło = dziedzictwo regionu!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.05.2025