Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 12 maja 2025 18:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki – Nauka w Nowoczesnym Wydaniu

XIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki – Nauka w Nowoczesnym Wydaniu

Kategoria:

Już 29 maja 2025 roku (czwartek) w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbędzie się jedna z najciekawszych imprez edukacyjnych regionu – XIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Wydarzenie to co roku przyciąga setki młodych pasjonatów wiedzy, techniki i nowoczesnych technologii z całego Podkarpacia. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo inspirująco i bogato w atrakcje.

Organizatorzy zapraszają szczególnie uczniów młodszych i starszych klas szkół podstawowych, którzy stoją także przed wyborem swojej dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Festiwal ma za zadanie nie tylko przybliżyć świat nauki w przystępny sposób, ale również zainspirować młodzież do odkrywania fascynującego świata technologii i innowacji.

Nauka, która bawi, zadziwia i inspiruje

Podstawową ideą Festiwalu – niezmienną od lat – jest popularyzacja nauki i techniki poprzez doświadczenie i interaktywność. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Nauka nie musi być nudna” – i wszystko wskazuje na to, że uczestnicy przekonają się o tym na własnej skórze.

W programie znajdziemy:

  • Mobilną wystawę i interaktywne pokazy naukowe Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, które co roku są jedną z największych atrakcji wydarzenia;
  • Wirtualne loty samolotem i jazda w symulatorach lotu i pojazdów – emocje jak w prawdziwej kabinie pilota czy kierowcy;
  • Planetarium, które zabierze uczestników w kosmiczną podróż przez gwiazdy i planety;
  • Nowoczesne laboratoria i warsztaty robotyczne, w których młodzież będzie mogła przeprowadzić własne eksperymenty;
  • Escape room naukowy, który łączy logiczne myślenie z zabawą;
  • Pokazy i ćwiczenia laboratoryjne prowadzone przez uczelnie techniczne, instytuty badawcze oraz firmy z branży high-tech – wszystko po to, by zbliżyć uczniów do realiów pracy w zawodach przyszłości;
  • Prezentacje pojazdów mechanicznych i elektrycznych w akcji, a także Muzeum Motoryzacji, które przybliży czar i historię dawnych maszyn;
  • Zręcznościowy tor umiejętności – idealny dla fanów rywalizacji i dobrej zabawy;
  • Pokazy służb mundurowych: Policji i Straży Pożarnej – z naciskiem na bezpieczeństwo drogowe;
  • Specjalna prezentacja Jednostki Wojskowej, która zaprezentuje nowoczesne techniki wojskowe i broń strzelecką.

Edukacja z pasją i przyszłością

Festiwal ma nie tylko inspirować i edukować – jego nadrzędnym celem jest promocja zawodów przyszłości oraz kompetencji, które zapewniają sukces na rynku pracy. To doskonała okazja, by zapoznać się z kierunkami technicznymi, porozmawiać z przedstawicielami uczelni wyższych i firm branżowych, a także zasięgnąć informacji o możliwościach kształcenia w Zespole Szkół Mechanicznych.

ZSM w Krośnie od lat dba o rozwój edukacyjny młodzieży, tworząc przestrzeń do nauki, która wychodzi poza szkolne ławki i staje się prawdziwą przygodą. Festiwal to miejsce, gdzie można odkryć pasje, rozbudzić ciekawość świata i wyobraźnię, a także przełamać stereotypy związane z naukami ścisłymi.

Wydarzenie z misją i patronatem

XIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki odbywa się pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna, co dodatkowo podkreśla rangę i znaczenie wydarzenia na mapie edukacyjnej regionu.

📍 Gdzie?     Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie
🗓️ Kiedy?     29 maja 2025 r. (czwartek)
🎫 Wstęp?     Całkowicie bezpłatny!

Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli oraz rodziców do wspólnego odkrywania nauki na nowo! To wydarzenie, które może odmienić sposób patrzenia na edukację i pokazać, że nauka to nie obowiązek – to przygoda i szansa na fascynującą przyszłość.

Zgłoszenia szkół na Festiwal przyjmowane są  pod numerem telefonu 13 43 215 61 (sekretariat ZSM) lub e-mailem: [email protected] w terminie do 22 maja 2025 r.

Zapraszamy również na naszą stronę internetową www.zsm.krosno.pl aby zapoznać się z edycjami Festiwalu z poprzednich lat.


Lokalizacja
Krosno, podkarpackie
Rozpoczęcie: 29.05.2025 09:00
Spotkanie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki "Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!" Spotkanie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki "Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!" Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na spotkanie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki „Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!”. Spotkanie rozpocznie się 12 maja br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).„Grażyna Betlej-Furman to nie tylko autorka, ale również pasjonatka kulinariów i historii Łemkowszczyzny. W swojej książce dzieli się wspomnieniami z dzieciństwa, przywołując rytuały obrzędowe i codzienne życie mieszkańców wsi. Każdy przepis to zaproszenie do kulinarnej podróży w czasie” [ksiegarnia.pwn.pl]O książce Wydawca – Wydawnictwo Libra.pl:- Zbiór kilkudziesięciu przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów kuchni łemkowskiej. Ta pięknie wydana, bogato ilustrowana książka, stanowiąca równocześnie skarbiec tradycji i obrzędów, zabierze Was do świata smaków i aromatów prostej, ale pysznej kuchni Beskidu Niskiego.  „Adzymki, meryndia, mastyło, homiłki… to słowa brzmiące egzotycznie, ślady udziału Łemków w przebogatym świecie karpackich kultur. Ale za tymi słowami (a także za swojskimi dla naszego ucha kołaczami, plackami, pierogami) kryją się potrawy, w których łatwo zdołamy się nasycić i poczuć w domu, siadając przy piecu Pani Grażyny. Ziemniaki, kapusta, cebula, mąka, mleko, jajka, grzyby – z tego wszystkiego zrobicie sobie niejedną bogatą w smaki i wrażenia ucztę, nawet jeśli mieszkacie daleko od Ropek i Swystowego Sadu - pisze Paweł Bravo, felietonista kulinarny „Tygodnika Powszechnego”- Niektórzy o Beskidzie Niskim piszą, inni go malują, ale tylko Grażyna potrafi zamknąć Beskid w smaku i zapachu, a potem podarować nam w książce, abyśmy mogli wyczarować go we własnym domu - pisze Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka i pisarka, autorka m.in. książek z serii Beskid bez kitu.„Kuchnia łemkowska z Ropek” to przewodnik w odkrywaniu smaków Beskidu Niskiego.Po spotkaniu będzie można nabyć kolekcjonerskie egzemplarze książki!Spotkanie jest realizowane w ramach projektu pn. „Miejsca, ludzie, rzemiosło = dziedzictwo regionu!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.05.2025