Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"TU rodziła się Solidarność". Poznaj jej historię na krośnieńskim Rynku

Wydarzenia sprzed lat przybliża wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, którą otwarto w poniedziałek (17 maja) na Rynku w Krośnie. Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, które ukazują, że niemal w każdym miejscu Polski tworzyły się komórki "Solidarności".
"TU rodziła się Solidarność". Poznaj jej historię na krośnieńskim Rynku

Autor: Tomasz Jefimow

Ekspozycję przygotował IPN z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W jej uroczystym otwarciu na krośnieńskim Rynku wzięli udział twórcy i działacze regionalnej Solidarności, poseł Piotr Uruski, władze miasta oraz przedstawiciele IPN.

Historię powstania największego ruchu społecznego w Polsce przypominał prof. Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Krosno było w centrum fali strajkowej w Polsce - podkreślił. - W drugiej połowie sierpnia strajki objęły WSK PZL, Naftomet, FA Polmo, Krosnolen, PKS.

Jako ciekawostkę przedstawił, że to właśnie w Krośnie po raz pierwszy powstała nazwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. - Została użyta 29 sierpnia, kiedy przedstawiciele protestujących zakładów krośnieńskich utworzyli zespół organizacyjny - opowiadał prof. Krzysztof Kaczmarski.

Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie zaznaczył, że wystawa upamiętnia NSZZ Solidarność i budzącą się latem 1980 roku wśród Polaków nadzieję, że możliwa jest zmiana na lepsze. - I o tym dziedzictwie tamtej Solidarności pamiętajmy - mówił prof. Krzysztof Kaczmarski.

- Solidarność to były miliony osób, które ją tworzyły - podkreśla Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący zarządu regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność i wiceprzewodniczący KK NSZZ "S". Dodaje, że wystawa zorganizowana przez IPN wpisuje się doskonale w obchody 40-lecia związku zawodowego. - Postanowiliśmy, że podczas ich trwania oddamy hołd i cześć tym wszystkim bezimiennym, którzy tworzyli NSZZ Solidarność. Bo wielu z ówczesnych działaczy było na pierwszych stronach gazet, zajmowali i zajmują ważne stanowiska w administracji samorządowej i rządowej, ale miliony ludzi bardzo często do niedawna żyło niezwykle skromnie ,czasem nawet w biedzie, co powinno być wstydem.

Wystawa "TU rodziła się Solidarność" została ustawiona nieprzypadkowo na krośnieńskim Rynku. - Ulokowana została w cieniu wieży kościoła farnego, który był jednym z ośrodków, gdzie ludzie z opozycji antykomunistycznej spotykali się i mieli możliwość przetrwać ten najtrudniejszy czas mrocznej nocy stanu wojennego - przypomina Tadeusz Majchrowicz. - Natomiast po drugiej stronie Rynku mamy klasztor oo. kapucynów, gdzie również było miejsce spotkań ludzi Solidarności.

Plenerową wystawę będzie można oglądać do 8 czerwca. Jej celem jest ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku oraz powstawanie "Solidarności" w niemal każdym zakątku kraju.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ