Ochotnicza Straż Pożarna jest jednostką w formie stowarzyszenia, którego zadaniem jest ochrona przeciwpożarowa. Osoby, które podejmują się służby w OSP, nie pobierają za to stałego wynagrodzenia, a wszelki sprzęt zakupywany jest z różnego rodzaju funduszy. W związku z tym powstał pomysł, aby uregulować działalność Ochotniczej Straży Pożarnej przez wprowadzenie odpowiedniej ustawy.
- Istotą Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej jest uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ustawa ma poza tym na celu wzmocnienie ich funkcjonowania we wzajemnych relacjach z gminą, której zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykonują. Ponadto, celem ustawy jest przyznanie druhom długo oczekiwanego dodatku emerytalnego, jednolitej legitymacji oraz innych uprawnień - tłumaczy Państwowa Straż Pożarna.
Konsultacje nad ustawą o OSP odbywały się w formie on-line. Na każdy dzień, od 10 do 14 maja 2021 roku, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP przewidział jeden, konkretny blok tematyczny. Były to:
- 10 maja - Organizacja systemu ratowniczego
- 11 maja - Sprawy organizacyjne OSP, mundur, statut
- 12 maja - OSP - finansowanie, nadzór, kontrola
- 13 maja - Działalność społeczna OSP - nadzór, MDP
- 14 maja - Dodatek do emerytur
Zobacz: http://zosprp.pl/konsultacje
Podczas spotkań prawo głosu miał każdy, kto wcześniej zgłosił chęć uczestnictwa w konsultacjach. Państwowej Straży Pożarnej zależało na tym, by projekt został omówiony z druhami, by z każdy z nich mógł przekazać swoje spostrzeżenia czy złożyć wniosek. Dodatkowo, organizatorzy na każdy dzień konsultacji stworzyli ankietę, którą wypełnić mógł każdy, któremu leży na sercu los Ochotniczej Straży Pożarnej.
PSP zapowiada, że wszystkie propozycje zostaną poddane analizie i rozważone zostanie ich wprowadzenie do ustawy. Państwowa Straż Pożarna również prowadzi konsultacje z druhami OSP (zobacz transmisję).
Autor: Marcin Polak