Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kto może zostać Terytorialsem? Ruszył tegoroczny nabór do podkarpackiej brygady

Czasu na zgłoszenie nie zostało zbyt dużo. Szkolenie podstawowe chętnych do rozpoczęcia przygody z wojskiem w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" rozpocznie się 30 stycznia. Uroczysta przysięga zaplanowana jest na 14 lutego.
Kto może zostać Terytorialsem? Ruszył tegoroczny nabór do podkarpackiej brygady

Autor: archiwum 3.PBOT

Kandydaci powinni złożyć wniosek o powołanie do służby. Można to zrobić w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, bądź za pośrednictwem platformy ePUAP, ale i również poprzez Mobilnego Rekrutera: https://www.wojsko-polskie.pl/3bot/kontakt-mobilni-rekruterzy/ 

Przed 16-dniowym podstawowym szkoleniem podstawowym trzeba się będzie udać na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej.

- Szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone - wyjaśnia płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT. - Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki.

Kto może się starać o powołanie? Każda osoba, która:

  • ukończyła 18 lat
  • posiada obywatelstwo polskie
  • nie była karana za przestępstwa umyślne
  • posiada dobrą sprawność psychofizyczną
  • nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

- Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.PBOT. Dodaje, że w czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. - W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych.

tom
zdjęcia: archiwum 3.PBOT



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ