Kandydaci powinni złożyć wniosek o powołanie do służby. Można to zrobić w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, bądź za pośrednictwem platformy ePUAP, ale i również poprzez Mobilnego Rekrutera: https://www.wojsko-polskie.pl/3bot/kontakt-mobilni-rekruterzy/
Przed 16-dniowym podstawowym szkoleniem podstawowym trzeba się będzie udać na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej.
- Szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone - wyjaśnia płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT. - Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki.
Kto może się starać o powołanie? Każda osoba, która:
- ukończyła 18 lat
- posiada obywatelstwo polskie
- nie była karana za przestępstwa umyślne
- posiada dobrą sprawność psychofizyczną
- nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.
- Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.PBOT. Dodaje, że w czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. - W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych.
tom
zdjęcia: archiwum 3.PBOT