Projekt: DOM
DOM, czyli Dwudziestolecie Oczami Modernistów, jest spojrzeniem na architekturę powiatu krośnieńskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spojrzeniem w różnej skali – skali kraju, powiatu, miasta, osiedla – ale też w skali ludzkiej: domu, jako odzwierciedlenia osobowego i czasem bardzo osobistego modułu, będącego częścią modernizującego się kraju.
Zostań w DOMu
Po jesiennym cyklu warsztatów DOM - opowiadających o mieście, osiedlu i domu w czasach dwudziestolecia międzywojennego, które odbyły się w formie edukacyjnych placów budowy, które stanęły w Dukli, Frysztaku, Iwoniczu-Zdroju, Korczynie i Jedliczu - zachęcamy do poznania powiatu krośnieńskiego, bez wychodzenia z domu. W ramach DOMu przygotowano kolejny cykl, tym razem wirtualnych spotkań, z historią powiatu krośnieńskiego oraz jego architekturą. Zachęcamy do zostania w domu wraz z cyklem DOM.
Historia
Odsłonę historyczną przybliżają podcasty, w trzech częściach prezentujące modernizujący się w okresie dwudziestolecia międzywojennego powiat krośnieński i samo Krosno. Podcasty te zatytułowane odpowiednio: „Sytuacja”, „Plany” oraz „Widoki”, zostały również „zmodernizowane” - łączą one fonię z wizją, wizją modernistów – ukazaną poprzez bogaty materiał archiwalny.
Podcast DOM cz. 1 „Sytuacja” –
[link do podcastu na YouTube: kliknij tutaj]
[link do podcastu na FB: kliknij tutaj]
Podcast DOM cz. 2 „Plany” –
[link do podcastu na YouTube: kliknij tutaj]
[link do podcastu na FB: kliknij tutaj]
Podcast DOM cz. 3 „Widoki” –
[link do podcastu na YouTube: kliknij tutaj]
[link do podcastu na FB: https: kliknij tutaj]
Sztuka
Czy zwiedzanie miasta można porównać do zwiedzania galerii sztuki?
Wspólnie przekonać się o tym można podczas filmowej podróży. Zachęcamy, aby spacer po mieście stał się okazją do wyjścia ze schematów oglądania architektury i dostrzeżenia jej cech rzeźbiarskich, a nawet malarskich, skomponowanych zgodnie z ideami awangardowych twórców I połowy XX wieku. Być może, aby zobaczyć dzieła czołowych artystów okresu modernizmu, wcale nie trzeba wchodzić do muzeum, wystarczy wyjść na spacer i spojrzeć na miasto w nieco inny, artystyczny sposób.
Film DOM: Dwudziestolecie Oczami Modernistów – awangardowy spacer
[link do filmu na YouTube: kliknij tutaj]
[link do filmu na FB: kliknij tutaj]
Podcasty i film powstały w ramach drugiej edycji projektu “Infrastruktura niepodległości” Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie, będącym partnerem lokalnym projektu.
Wystawa Marleny Makiel-Hędrzak "Mijanie i trwanie"
Marlena Makiel-Hędrzak, dr hab. prof. UR zajmowała się głównie rysunkiem ale i grafiką, malarstwem, teorią sztuki. W swojej twórczości podejmowała najczęściej wątek wzajemnej relacji przestrzeni i przedmiotu, często jako pretekstu używając odniesień literackich – sama również pisała poezje, tworzyła ilustracje książkowe.
Motywem, który przewija się przez cały okres jej twórczości jest linia. Linia rozumiana dosłownie jako środek wyrazu, wyrażona gestualnie, żywiołowo bądź też linia poddana warunkowi zdyscyplinowania. Ale również linia rozumiana jako proces ciągłych zmian, określonych działaniem czasu. Prace Marleny Makiel-Hędrzak nie są wynikiem założonej z góry i konsekwentnie realizowanej koncepcji. Są raczej wielowymiarowym efektem pewnego procesu, który wydarza się w trakcie rysowania. Zawsze jednak obecny jest w jej twórczości pewien obraz zaintrygowania, zaciekawienia światem, które to stają się powodem dla poszukiwań środków będących w stanie wyrazić to co niemożliwe do wyrażenia inaczej niż poprzez ślad na papierze, wizualny znak. Często prace artystki przypominają patchwork złożony z wielu autonomicznych kompozycji tworzących niejednoznaczny obraz świata - subiektywnego, przemienionego wrażliwością i osobowością twórcy.
Linia życia artystki została nieoczekiwanie przerwana 31 grudnia 2019 roku. Pozostawiła otuloną żalem rodzinę, studentów, przyjaciół i trudny do ujęcia dorobek twórczy. Wystawa w pierwszą rocznicę śmierci Marleny Makiel-Hędrzak jest zaledwie niedoskonałą próbą ukazania twórczości artystki, na przestrzeni trzech ostatnich dekad jej artystycznej działalności.
Wystawę zwiedzać można będzie od 8 do 31 stycznia 2021 roku. Wirtualne otwarcie wystawy odbędzie się 8 stycznia 2021 r. o godz. 18:00 na profilu Facebook BWA.
red., fot. BWA