Jak wygląda codzienność ratowników z Grupy Bieszczadzkiej GOPR? W najnowszym filmie produkcji Olimp Sport Nutrition na YouTubie o swojej pracy opowiadają Jan Koza i Dominik Jagieła. Wszystko w scenerii jak z kolejnego sezonu „Watahy”. Tu też gra idzie o ludzkie życie.
Czego można dowiedzieć się z filmu? Przede wszystkim, jak wygląda codzienna praca ratownika górskiego. O tajnikach działalności w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym Jan Koza i Dominik Jagieła.
Czym tak naprawdę jest siła zespołu. Podczas akcji ratownicy niejednokrotnie pokazują, że wartości, którymi się kierują, nie są jedynie zbiorem deklaracji na papierze. Jak zaawansowany sprzęt pomaga ratownikom podczas akcji ratowniczych. W jaki sposób ratownicy górscy dbają o formę fizyczną i jakie mają “zajawki” po godzinach.
- Musimy umieć działać w grupie, bo życie ludzkie nie zależy od indywidualnych ambicji. Tu nie ma czasu na twoje solowe popisy, tu jest czas na wspólne działanie. Tego uczą nas i tego my uczymy innych – mówi Witold Tomaka z GOPR.
Rocznie ratownicy bieszczadzkiego GOPR-u wyjeżdżają rocznie do 200 akcji i tylko w ubiegłym roku zapobiegli 45 wypadkom śmiertelnym. Pomagają z lądu, wody i powietrza.
- Nie ułatwiamy sobie życia. Wymyślamy sobie rzeczy, które dla wielu osób wydawałyby się dziwne i nierealne – podkreśla Jagieła.
Pracują w ekstremalnych warunkach i wszechobecnym stresie, ale nie wyobrażają sobie innego życia zawodowego.
- Nie jesteś w stanie poznać samego siebie, jeżeli nie doprowadzić się do skrajnych wycieńczenia i skrajnych emocji – zauważa Koza.
I Janek i Dominik poza działalnością ratowniczą realizują swoje pasje sportowe. Oczywiście jak w życiu zawodowym towarzyszy im adrenalina. Biorą udział m.in w prestiżowych i ekstremalnych imprezach skialpinistycznych i ultramaratonach biegowych.
Olimp Sport Nutrition rozpoczyna kilkuodcinkowy cykl filmów poradnikowych o właściwym zachowaniu w górach. Z niego dowiemy się od naszych bohaterów jak przygotować się na wyprawę, jak zachowywać się na szlaku, co jeść i pić, co zabrać ze sobą na wycieczkę poza jedzeniem, jak się spakować, czytać szlaki, jakie błędy najczęściej popełniają turyści i jak ich unikać oraz jak udzielić pomocy poszkodowanemu zanim na miejsc dotrą ratownicy.
Zadbaj o bezpieczeństwo w górach!
Aplikacja Na Ratunek https://fundacja.gopr.pl/Aplikacja-RATUNEK
Ty też możesz pomóc: https://www.siepomaga.pl/fundacjagopr
Fundacja GOPR: https://fundacja.gopr.pl/