- Już od kilku lat staramy się systematycznie poprawiać jakość powietrza w mieście - zaznacza Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna. Dodaje, że dzięki tak dużemu projektowi, który jest realizowany wspólnie z zarządcami osiedli, mieszkańcy mają niepowtarzalną szanse na wymianę starych, wysłużonych instalacji.
Całkowita wartość projektu to prawie 12 mln zł. Dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, wynosi 85 procent. Wspólnie z miastem w projekcie biorą udział: Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Metalowiec oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Jednym z najważniejszych działań w projekcie jest podłączenie 883 mieszkań do sieci ciepłowniczej. Oznacza to, że mieszkańcy pozbędą się niebezpiecznych gazowych ogrzewaczy wody.
- To poprawa bezpieczeństwa życia mieszkańców - zaznacza Rafał Kielar, prezes KSM. - Przedsięwzięcie pozwala na wyeliminowanie niebezpieczeństwa zatruciem tlenkiem węgla.
Prace obejmą też modernizację i instalację węzłów cieplnych (w 48 budynkach) i wykonanie wewnętrznych instalacji ciepłej wody (35 budynków – 921 mieszkań).
Wykonawcą tych prac będzie firma Presystem, która zapewnia, że zrobi wszystko żeby prace wykonywane były w możliwie jak najkrótszym czasie. - Tak, by uciążliwości były jak najmniejsze dla mieszkańców - zaznacza prezes Zbigniew Januś.
Termin zakończenia prac to lato 2022 roku. Kontrakt obejmuje nie tylko montaż przyłączy i instalacji wodnej w budynkach. - To też zaprojektowanie i zapewnienie wszelkich spraw formalno-prawnych - tłumaczy Zbigniew Januś. - W związku z tym prace będą rozpoczynane z pewnym opóźnieniem.
Wiceprezydent Soliński dodaje, że jest jeszcze szansa żeby dołączyć do tego projektu. - Instalacja w budynkach, które zostały zakwalifikowane do projektu, będzie tak poprowadzona, żeby w każdym momencie można było się do niej podpiąć - tłumaczy.
Miasto już zakończyło pierwszy etap projektu. Zakładał on wymianę 96 kotłów i wkładów kominowych w budynkach jednorodzinnych. - Zlikwidowaliśmy "kopciuchy", które są mocno uciążliwe, więc jakość powietrza w naszym mieście poprzez te działania powinna się poprawić - zaznacza Tomasz Soliński.
tom
zdjęcia: Tomasz Jefimow