- Jesteśmy na etapie przygotowania krośnieńskich wytycznych edukacyjnych na czas pandemii - mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, odpowiedzialny m.in. za edukację w mieście. - Chcemy, żeby efekty edukacji w Krośnie były satysfakcjonujące.
Władze miasta zapewniają, że będą wprowadzone zalecenia wynikające z rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji. - Już prawie trzy tygodnie temu rozesłaliśmy do dyrektorów szkół pierwsze wytyczne dotyczące przygotowania nauczania od 1 września - mówi Bronisław Baran. - Napisaliśmy w nich jakie mamy oczekiwania, na co powinni zwrócić uwagę.
Wszystkie krośnieńskie szkoły zostały wyposażone w środki czystości. Kupiono m.in. 4 360 litrów płynu do dezynfekcji. Uczniowie i nauczyciele będą wyposażeni przez krośnieński samorząd w przyłbice ochronne.
Opracowano też regulaminy organizacji i funkcjonowania klas dla poszczególnych typów szkół i placówek. Władze Krosna nie wykluczają wydłużenia nauki w niektórych szkołach.
Zgodnie z opracowanym regulaminem, na przykład dzieci z klas pierwszych będą wchodziły do szkoły innym wejściem niż uczniowie klas IV-VIII, nauka danej klasy będzie się odbywać w jednej sali, będą też różne godziny przerw.
Krośnieńskie szkoły są też przygotowane do ewentualnego powrotu do pracy zdalnej. - Doposażamy nasze placówki w laptopy, tablety graficzne - wylicza Bronisław Baran. I dodaje, że wszystkie krośnieńskie szkoły będą funkcjonować na jednej platformie informatycznej. - Będzie to rozwiązanie Microsoftu - mówi wiceprezydent. I zapewnia, że jest ono bezpłatne.
Władze miasta chcą też monitorować efektywność zdalnego nauczania. - Przede wszystkim aktywnego uczestnictwa uczniów - mówi Bronisław Baran. - Nie chcemy żeby uczniowie byli wykluczeni - dodaje.
Wiceprezydent przyznaje też, że namawia nauczycieli, żeby w pierwszych miesiącach roku szkolnego odeszli od sztywnego systemu oceniania. - Musimy zminimalizować strach rodziców i uczniów przed nauką w szkole - tłumaczy.
Prezydenci Krosna przyznają, że w działaniach, które są podejmowane, chodzi o bezpieczeństwo zarówno dzieci jak i pracowników szkół. - Rok szkolny jest coraz bliżej, wszyscy się martwią i denerwują - przyznaje Bronisław Baran. I dodaje, że rząd umył ręce od odpowiedzialności i wytyczne są bardzo ogólne. - Odpowiedzialność scedował na dyrektorów szkół i samorządy.
Władze Krosna deklarują, że nie zostawią pracowników oświaty i dyrektorów bez wsparcia.
Zapewniają, że w przyszłym tygodniu, najpóźniej w piątek, poinformują uczniów i rodziców o szczegółach krośnieńskich wytycznych edukacyjnych oraz warunków nauki w nowym roku szkolnym. - Na stronach internetowych opublikujemy szczegółowe rozwiązania przychodzenia do szkoły - na którą godzinę, w której klasie, którym wejściem - wylicza Bronisław Baran.
Tomasz Jefimow