Pierwsze sprawozdanie z realizacji zadań przez Komendę Miejską Policji w Krośnie przedstawił komendant mł. insp. Leszek Buryła. Na wstępie omówił strukturę organizacyjną krośnieńskiej Policji, w której skład wchodzą: Komisariaty Policji w Dukli, Jedliczu, Rymanowie i Korczynie oraz dwa posterunki w Chorkówce i Iwoniczu – Zdroju.
Do priorytetów realizowanych przez służby prewencyjne w roku sprawozdawczym zaliczyć należy: zwiększenie liczby policjantów kierowanych do służby patrolowej i obchodowej, poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem, zapewnienie bezpieczeństwa imprez masowych, utrzymanie wysokiej społecznej oceny pracy Policji i poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli. W okresie sprawozdawczym zabezpieczono łącznie 56 imprez masowych, w tym 40 imprez sportowych oraz 16 artystyczno – rozrywkowych. Do zabezpieczania imprez masowych zaangażowanych było 643 policjantów. W roku ubiegłym policjanci zatrzymali łącznie do wytrzeźwienia 1049 osób. Roczne koszty badań lekarskich, którym poddawana jest każda osoba zatrzymana wyniosły 124 360 zł. Jak wynika ze sprawozdania przeprowadzono 2506 interwencji domowych. W 390 przypadkach stwierdzono zjawisko przemocy w rodzinie i wdrożono procedurę „Niebieskiej karty”. Wśród 566 ofiar przemocy było 452 kobiety, 74 mężczyzn i 24 małoletnich. Wszczętych zostało 129 postępowań w sprawie znęcania się nad członkami rodziny.
Krośnieńska policja realizowała szereg programów profilaktycznych m.in. „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, „Stop Patologiom – Razem Bezpieczniej”, „Ostrożnie – Pies” czy „Akcja Zima". Ponadto policja dba o utrzymanie wysokiej społecznej oceny swojej pracy i poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli poprzez udział przedstawicieli policji w spotkaniach środowiskowych, profilaktykę na rzecz nieletnich oraz utrzymywanie dyżurów w Punktach Przyjęć Dzielnicowych zlokalizowanych na terenie krośnieńskich osiedli oraz gmin, zwiększenie liczby i widoczności patroli policyjnych w miejscach publicznych, Krajowa Mapa zagrożeń, która pozwala Policji na przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zagrożeń, a mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych podlegających sprawdzeniu przez Policję. Jak wynika z przedstawionej informacji dotyczącej stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w 85 wypadkach drogowych, śmierć poniosło 11 osób, a 88 zostało rannych. Policja powiadomiona została o 1637 kolizjach drogowych W porównaniu z rokiem 2018 wzrosła liczba wypadków, rannych, zabitych i kolizji. W ramach codziennej służby ujawniono 14 123 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi na drogach. Ogółem zatrzymano 352 prawa jazdy (111 za jazdę pod wpływem alkoholu i 204 za przekroczenie dozwolonej prędkości). Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego poddali badaniu na stan trzeźwości 33 059 kierujących pojazdami. W roku ubiegłym stwierdzono ogółem 1049 przestępstw kryminalnych, z czego wykryto 727. Z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stwierdzono 61 przestępstwa, wszczęto 47, a wykryto 58. Wskaźnik wykrywalności w tej kategorii przestępstw wyniósł 95,1 %. Wzrosła liczba przestępstw gospodarczych, których wykryto 108 natomiast stwierdzono 1235. Na zakończenie wystąpienia komendant wymienił najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w roku ubiegłym m.in.: zlikwidowanie nielegalnej plantacji konopi indyjskich i zabezpieczenie ok. 2 kilogramów narkotyków, ustalenie i zatrzymanie sprawców z kradzieży z włamaniem do myjni samochodowych oraz zorganizowanie charytatywnej akcji oddawania krwi „100 litrów krwi na stulecie Policji”.
Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie bryg. Zbigniew Nowak przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w powiecie krośnieńskim, omawiając szczegółowo zadania i ogólne założenia w funkcjonowaniu komendy. W roku ubiegłym na terenie powiatu zaistniało ogółem 2543 zdarzenia , w tym 784 pożary, 1672 miejscowe zagrożenia i 158 fałszywych alarmów. Najwięcej pożarów miało miejsce w gminach Chorkówka i Jedlicze, miejscowych zagrożeń w gminach Dukla i Rymanów, alarmów fałszywych w gminach Rymanów i Chorkówka.
Jednostki ochrony przeciwpożarowej zostały zaangażowane w bardzo dużą liczbę działań przy gaszeniu pożarów nieużytków rolnych i suchych traw, których łącznie zaistniało 718. Największe nasilenie miało miejsce w okresie marca i kwietnia. Jak wynika ze sprawozdania ilość zaistniałych miejscowych zagrożeń wzrosła w każdej gminie, oprócz gminy Iwonicz – Zdrój. Największy procentowo wzrost liczby zdarzeń wystąpił w gminach: Wojaszówka, Jedlicze i Chorkówka. Większa liczba zdarzeń związana była z usuwaniem skutków silnych wiatrów i pompowania wody z zalanych budynków. Komenda Miejska PSP w Krośnie wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego oraz Zarządami Oddziałów Gminnych ZOSP RP organizuje szkolenia dla strażaków OSP z terenu miasta Krosna i powiatu Krośnieńskiego. Ponadto strażacy prowadzą działania na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej m.in. poprzez organizowanie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, akcję poboru krwi pod nazwą „Ratujemy – Dajemy”, kampanie społeczną „Czad i ogień. Obudź czujność”. Podsumowując zastępca komendanta powiedział – Ubiegły rok przyniósł wyraźny wzrost liczby zdarzeń i z którymi, wykazując profesjonalizm, bardzo dobrze sobie poradziły.
Mówiąc o bezpieczeństwie nie można pominąć działań prowadzonych przez Ochotnicze Straże Pożarne. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatowego Związku OSP w Krośnie przedstawił prezes Jan Kilar. Na terenie powiatu zarejestrowanych jest 96 jednostek OSP. Ilość jednostek w poszczególnych gminach przedstawia się następująco: Chorkówka – 15, Dukla- 14, Iwonicz- Zdrój – 4, Jaśliska – 2, Jedlicze – 12, Korczyna – 7, Krościenko Wyżne- 2, Miejsce Piastowe- 8, Rymanów – 18, Wojaszówka – 11. Z tej liczby 20 jednostek włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W szeregach jednostek OSP zrzeszonych było w roku ubiegłym 3541 członków zwyczajnych, 339 honorowych i 224 wspierających członków. W młodzieżowych drużynach zrzeszonych jest 651 członków, w tym 267 dziewcząt i 384 chłopców. Na wyposażeniu wszystkich jednostek jest 134 samochody. Przy jednostkach OSP działają orkiestry dęte, które uświetniają uroczystości państwowe, strażackie i kościelne. Zarząd Oddziału Powiatowego organizuje co roku ogólnopolski konkurs plastyczny oraz ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej.
Prelegenci złożyli podziękowania dla Zarządu i Rady Powiatu za zrozumienie i wsparcie finansowe różnych przedsięwzięć i zakupu sprzętu niezbędnego do funkcjonowania jednostek.
red. Starostwo Powiatowe w Krośnie