Projekt obywatelski został przedstawiony przez wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Janusza Koniecznego, mieszkańca Rymanowa w powiecie krośnieńskim. Projekt zakłada, że strażacy ochotnicy, którzy mieliby udokumentowaną minimum 10-letnią aktywną służbę w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej, a także brali czynny udział w akcjach gaśniczych, otrzymaliby dodatek do emerytury. Jego wysokość była by wyliczana na podstawie długości stażu – za każdy rok aktywnej, udokumentowanej służby emerytowany strażak ochotnik dostawałby 20 zł.
Potwierdzenie aktywnego udziału strażaka w działaniach gaśniczych, miałoby następować na podstawie specjalnego dokumentu wydawanego przez wójta gminy, w której znajduje się określona jednostka OSP.
- OSP to organizacja, która w swoim profesjonalizmie i doskonałym wyszkoleniu jest w stanie współdziałać ze wszystkimi formacjami mundurowymi. Jest w stanie profesjonalnie i skutecznie reagować na zagrożenia typu powodzie, pożary, wypadki, kataklizmy, klęski żywiołowe – mówiła Urszula Nowogórska z PSL – Kukiz 15 podczas obrad Sejmu, gdzie odczytano projekt ustawy – Strażacy ochotnicy to symbol hartu ducha, poświęcenia, kompetencji, odwagi, stanowczości. To formacja, która cieszy się największym zaufaniem społecznym – dodała Nowogórska.
- Mając na uwadze Waszą służbę w niesieniu pomocy innym, niejednokrotnie narażającym swoje własne życie, Klub KO wspiera Wasze staranie o dodatek do emerytury. Doceniając waszą bezinteresowną pomoc, dziękując za to co robicie, zapewniam Was o wsparciu Waszej inicjatywy - w imieniu Koalicji Obywatelskiej na sejmowej mównicy głos zabrała posłanka Joanna Frydrych z Krosna.
Projekt ustawy spotkał się mieszanymi opiniami posłów. Stanowisko rządu w tej sprawie nie jest jeszcze znane. Podczas kolejnego posiedzenia Sejmu odbędzie się głosowanie, do jakiej komisji trafi projekt ustawy.
red. Sławomir Farbaniec, źródło: osp.pl oraz Sejm RP