Za nami XVI edycja maratonu komandosa - imprezy biegowej dla miłośników munduru, przyrody oraz trudnych zmagań biegowych. 30 listopada po raz 16 Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec zorganizował tą wyjątkową i jedyną imprezę, gdzie mogą się sprawdzić wszystkie służby mundurowe w Polsce. Specyfika tego biegu polega na tym, że odbywa się on w pełnym umundurowaniu, butach wojskowych, po leśnych ścieżkach i z obowiązkowym 10 kg plecakiem na plecach. Utrudnienia te powodują, że nawet dla wytrawnych maratończyków biegających klasyczne uliczne maratony to ten rodzaj zmagań jest sporym wyzwaniem.
W zawodach wystartowało 451 zawodników, z różnych jednostek wojskowych i służb mundurowych. Wszyscy żołnierze podkarpackiej brygady biorący udział w maratonie ukończyli go uzyskując następujące wyniki:
1. Szer. OT Zbigniew Tomaszek (35 blp) – 03:59
2. Szer. OT Szymon Szmist (35 blp) - 04:03
3. St. szer. Paweł Posadzki (35 blp) - 04:19
4. Ppor. Wojciech Twardowski (3.PBOT) - 05:18
5. Andrzej Gigoń (34 blp) - 05:36
6. Piotr Rajda (35 blp) - 06:50.
W klasyfikacji dla Wojsk Obrony Terytorialnej trzy pierwsze miejsca zdobyli zawodnicy z 35. Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka, który wchodzi w skład 3.PBOT zajmując całe podium kolejno 1, 2 i 3 miejsce zostawiając w tyle inne Brygady OT. Gratulujemy podkarpackim zwycięzcom.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udowadniają swoimi sukcesami co oznacza hasło „sprawni jak żołnierze”. To kolejne motto, które przyświeca żołnierzom – ochotnikom WOT. Dobry żołnierz to sprawny i dobrze wyszkolony człowiek, który może stawić czoła różnym przeciwieństwom losu, natury czy to w okresie pokoju, kryzysu czy wojny.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.
red. | fot. por. Witold SURA