Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie 1 stopnia. Na obszarze województwa podkarpackiego do środowego poranka (27.11) wystąpią gęste mgły, ograniczające widzialność od 50 m do 200 m.
Kiedy włączyć światła przeciwmgielne
Warto przede wszystkim zaznaczyć, że przednie światła przeciwmgielne są nieobowiązkowe, co oznacza, że nie każde auto posiada je w standardowym wyposażeniu. Często też potocznie i błędnie światła te nazywane są przez kierowców halogenami.
Tylne oświetlenie jest już obowiązkowe i samochód bez takich żarówek nie powinien być dopuszczony do ruchu. Z tyłu może być tylko jedno światło, ale wtedy musi być zamontowane po lewej stronie. Należy tez zaznaczyć, że tego typu lampa musi być ulokowana na wysokości min. 25 cm od jezdni i nie wyżej niż 100 cm.
Kiedy przednie?
Przednie światła przeciwmgielne stosuje się, gdy na drodze jest niedostateczna widoczność. Należy pamiętać, że czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być tylko mgła, a może być też rzęsisty deszcz. Można je również włączyć na oznaczonej drodze krętej od zmierzchu do świtu. Znaki które do tego uprawniają to: A3 czyli niebezpieczny zakręt, pierwszy w prawo, A4 - niebezpieczny zakręt, pierwszy w lewo oraz tabliczka T5 informująca o początku krętej drogi.
Kiedy tylne?
Natomiast tylne światła należy bezwzględnie włączyć, jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Kodeks drogowy w art. 30. precyzyjnie określa kiedy i jak używać świateł przeciwmgłowych.
Przepisy mówią o przejrzystości powietrza – jeśli widoczność jest mniejsza niż 50 m – światła włączamy, a gdy się zwiększy bezwzględnie wyłączamy. Jesienią takie sytuacje na drogach zdarzają się bardzo często. Różnica temperatur powoduje, że rano, a także wieczorem lub w nocy przejrzystość powietrza może być znacznie ograniczona. W określeniu widoczności mogą pomóc słupki ustawione przy drodze lub znaki przed skrzyżowaniami. Tylnego światła przecimgielnego kierowcy nie powinni używać stoją w korku drogowym. Kierowcy mogą mieć w korku włączone światła przeciwmigielne tylne, ale w chwili gdy są na końcu. Po dojechaniu kolejnego powinien wyłączyć, a włączyć powinien kolejny ostatni.
Co grozi tak zwanym latarnikom?
Kierowca, który korzysta ze świateł niezgodnie z przepisami nie tylko utrudnia jazdę pozostałym uczestnikom ruchu. Jest też narażony na mandat oraz punkty karne. W sytuacji gdy kierujący nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego przy złej widoczności, grozi mu mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.
Natomiast jeśli zapomni je wyłączyć po wjechaniu w strefę rzadszej mgły, przewidziana kara wynosi 100 zł i również 2 punkty karne. To samo dotyczy nieprzepisowego używania przednich świateł przeciwmgłowych.
red. WCZK, leftlane.pl