W ramach planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa podkarpackiego zatwierdzonego przez wojewodę i Ministra Zdrowia, dyżur podstacji pogotowia w Miejscu Piastowym zostanie skrócony do 16 godzin na dobę. Wcześniej dyżur był całodobowy. Zmiany wprowadzone w planie działania obowiązują od 1 kwietnia 2019 r. W rejonie operacyjnym znajdują się 3 zespoły 16-godzinne: Wielopole Skrzyńskie, Dębica i Miejsce Piastowe.
- To kwestie ustalane odgórnie przez wojewodę i Ministra Zdrowia. My możemy się temu sprzeciwiać i dyskutować na te tematy, jednak decyzje władz są dla nas wiążące.. Wszystkie zespoły w województwie działają na podstawie planu działania PRM. My natomiast odpowiadamy za region operacyjny – tłumaczy Andrzej Jurczak – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.
Pomimo ograniczenia pracy podstacji w Miejscu Piastowym, inne jednostki będą funkcjonować bez zmian. W przeszłości zmieniono już profil funkcjonowania zespołu ratowniczego w Miejscu Piastowym. Wcześniej pracował tam zespół specjalistyczny „S” z lekarzem na pokładzie, a obecnie jest to zespół podstawowy „P”, w którego skład wchodzą wyłącznie ratownicy medyczni.
- Argumentem władz za ograniczeniem godzin dyżuru podstacji w Miejscu Piastowym jest to, że w godzinach nocnych jest mniejszy ruch. Dzięki temu na miejsce zdarzenia mogą dojechać karetki z Krosna czy Rymanowa. Prawdopodobnie opiera się to na statystyce, ale także na kwestiach finansowych – mówi Andrzej Jurczak – Dla mnie pogotowie to gotowość, a nie określanie godzin funkcjonowania. W swoim życiu nigdy nie wiedziałem, kiedy to inny człowiek będzie potrzebował pomocy medyków. Podobnie jest u strażaków. Ich nikt nie pyta, czy są w bazie, bo jest pożar i muszą jechać. U nas trochę się tak zrobiło… - dodaje.
Czy sytuacja może zmienić się w przyszłości? – Nasze argumenty też mają znaczenie. Należy poczekać, bo gdy powstanie droga S19, to w Miejscu Piastowym konieczny będzie zespół 24-godzinny, który będzie zawsze w gotowości – odpowiada Dyrektor SPPR w Krośnie.
Z planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne można zapoznać się poprzez Biuletyn Informacji Publicznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie na stronie internetowej.
red. Sławomir Farbaniec