Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

RCKP Krosno: Wystawy w listopadzie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na wernisaże i wystawy do swoich wnętrz.
RCKP Krosno: Wystawy w listopadzie
fot. RCKP Krosno

Wernisaż wystawy finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
/Wystawa w ramach 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych/

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, hole RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno
Wernisaż: 16 listopada 2018, godzina 18.00
Wystawa czynna: od 7 listopada do 26 listopada 2018

Jubileusz 40-lecia Krośnieńskich Spotkań Teatralnych zobowiązuje organizatorów do zaproponowania wielbicielom teatru czegoś naprawdę wyjątkowego. W listopadzie publiczność będzie miała możliwość uczestniczenia w prawdziwej uczcie teatralnej. W wielu odsłonach, aspektach, płaszczyznach i nastrojach. I jako że noblesse oblige, a 40-tych urodzin nie świętuje się co roku, z prawdziwą dumą organizatorzy zapowiadają udział Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w 40. Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych.

Zachęcamy do przybycia 16 listopada, o godzinie 18.00, na wernisaż wystawy prezentującej prace finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanej przez Instytut. 

O konkursie i wystawie
"Archiwum czy kreacja? Czym jest fotografia teatralna? Tegoroczna edycja Konkursu pokazała, jak wiele różnych odpowiedzi można dać na te same pytania. Zobaczyliśmy różne strategie stosowane przez autorów zdjęć do opowiadania odbiorcom o spektaklach. Niektórzy starali się zachować chłodny obiektywizm, maksymalnie chowając swoją obecność i styl. Inni podążali za twórcami przedstawienia, interpretując wizualnie wydarzenia sceniczne, jeszcze inni szukali autorskiego języka narracji i obrazowania. To, co łączy te postawy i stanowi o sile fotografii teatralnej, to umiejętność zabrania widza w sam środek wydarzeń i zaangażowania go w przeżywane na scenie emocje. Laureaci Konkursu umiejętnie wykorzystali tę siłę. Niezależnie od tego, czy akcja spektaklu rozgrywała się na deskach znanego teatru, klatce schodowej czy w kameralnej sali offowego zespołu." - Magda Hueckel, Katarzyna Sagatowska, kuratorki III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

Wystawy prezentują prace finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2016/2017.

W wystawie biorą udział prace:
Karola Budrewicza, Joanny Gałuszki, Piotra Gamdzyka (laureat w kategorii: teatralne zdjęcie sezonu), Romana Holca, Przemysława Jendroski, Natalii Kabanow, Przemka Krzakiewicza, Martina Raphaëla Martiqa, Paty Mic, Piotra Nykowskiego (laureat w kategorii: zestaw dokumentacyjny z przedstawienia), Tobiasza Papuczysa, Kamy Rokickiej, Dawida Stube, Klaudyny Schubert, Dariusza Trześniowskiego, Bartka Warzechy, Anety Wawrzoły, Macieja Zakrzewskiego.

fot. | tekst Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Wystawa podsumowująca 4. Spotkanie z Grafiką Pogranicza
Autorzy: uczestnicy warsztatów w ramach 4. Spotkania z Grafiką Pogranicza
/Wystawa organizowana w ramach 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych/

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, hole RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno
Finisaż: 24 listopada 2018, godzina 16.00
Wystawa czynna: od 4 listopada do 26 listopada 2018

4. Spotkanie z Grafiką Pogranicza to przedsmak Krośnieńskich Spotkań Teatralnych! Teatr widziany oczami uczestników warsztatów można zobaczyć w ich pracach podczas listopadowej wystawy, do której obejrzenia zachęcamy już dzisiaj. Warsztaty prowadzili: Joanna Topolska-Uliasz z Pracowni Grafiki Tradycyjnej RCKP oraz Miroslav Capovčák z SZUŠ z Michalovec i Ján Šoltés z ZUŠ z Bardejova.

O Spotkaniach z grafiką...
W dniach 27 do 30 września 2018 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyło się 4. Spotkanie z Grafiką Pogranicza. Tym razem tematem przewodnim warsztatów, w których wzięły udział dzieci, młodzież oraz dorośli z Polski (z Krosna) i ze Słowacji (z Bardejova i Michalovec) był teatr. Spotkanie miało na celu przybliżenie tradycyjnych technik grafiki. Cztery dni, trzech instruktorów, chłonni wiedzy uczestnicy spotkania, kilka technik grafiki tradycyjnej monotypu, suchej igły i mokulito, ponad 100 prac plastycznych. Prace uczestników 4. Spotkania z Grafiką Pogranicza będzie można podziwiać od 4 listopada 2018, na wystawie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Pracownia Grafiki Tradycyjnej dysponuje profesjonalnym wyposażeniem warsztatu. Uczestnicy zajęć tworzą grafiki autorskie w oparciu o tradycyjne techniki graficzne takie jak: sucha igła czy mezzotinta, linoryt - również linoryt barwny, monotypia, kalograf. Niekiedy łączone są różne techniki druku co wzbogaca walory odbitki graficznej. Eksperymentowanie z materiałem drukującym, sposobem mieszania i nakładania farby sprawia, że prace uzyskują nowoczesny i niepowtarzalny charakter. Zajęcia w dwóch grupach mieszanych wiekowo prowadzi w RCKP artystka grafik Joanna Topolska-Uliasz.

WYSTAWA FOTOGRAFII „ODKRYWAMY BIHOR” - Łukasz Kozłowski // Tomasz Okoniewski

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Galeria Pomarańczowa RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno
Wystawa czynna: od 7 listopada do 7 grudnia 2018

Łukasz Kozłowski
Urodził się 24 lipca 1975 roku w Tarnowie. Obecnie mieszka w Krośnie. Zawodowo zajmuje się elektroniką samochodową. Fotografia to jego największa życiowa pasja, którą realizuje od kilkunastu lat. W swoich zdjęciach stara się uchwycić to, co z pozoru jest zwykłe, codzienne, czasem mało atrakcyjne, w taki sposób, by dane wydarzenie, osoba czy przedmiot nabrały nowego wymiaru i znaczenia. Pokazywany świat jest zawsze lekko odrealniony. Zdjęcia portretowe przedstawiają fotografowane osoby w ich naturalnym środowisku lub przy czynnościach wykonywanych na co dzień. Regularnie fotografuje koncerty muzyczne i wydarzenia z nimi związane. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych plenerach i wystawach fotograficznych. Od kilku lat bierze udział w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Ma na swym koncie wiele nagród i wyróżnień. Od wielu lat związany jest z Fotoklubem RCKP.

Tomasz Okoniewski
Posiada tytuły artystyczne: EFIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, AFRP - Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, AFF - Artysta Fotoferii, Master of Light ** (cMoL**) - Kanada, MIVAF - Master Indian Visual Arts Foundation - tytuł Indyjskiej Fundacji Sztuk Wizualnych. Jest członkiem Fotoklubu RCKP Krosno, członkiem honorowym Fotoferia Club (członek ILFIAP) oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno. Historyk, dziennikarz - natomiast z zamiłowania pasjonat i promotor fotografii. Jego ulubioną tematyką jest krajobraz najbliższej okolicy oraz reportaż życia codziennego. Jego zdaniem fotografowanie pejzażu uczy patrzeć na świat w odmienny sposób, dostrzegać rzeczy wcześniej niedostrzegane. Jednak najważniejszym tematem pozostanie u niego człowiek i jego emocje w ujęciu reporterskim i dokumentalnym.
Jego prace zdobywały wyróżnienia i nagrody w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych. W swoim dorobku posiada medale „Za fotograficzną twórczość” - Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagrody największych federacji międzynarodowych - patronów salonów fotograficznych jak: FIAP, PSA, RPS, IAAP, GPU/UPI, ISF, MoL, IUP, DPA, DPW, ICS oraz wielu związków krajowych. Jest również laureatem prestiżowych konkursów IPA, MIFA, ND Awards, IPOTY, TIFA, FAPA, PX3 Paris, Mono Visions Photography Awards, Chromatic Awards czy Monochrome Photography Awards. 13 razy uzyskał nagrodę NAJLEPSZEGO AUTORA SALONU - FIAP BEST AUTHOR. Jego fotografie były nagradzane w 48 krajach świata, a na arenie międzynarodowej prezentowane w 68. Juror konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Prace Tomasza są publikowane w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wielu wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. Autor został uhonorowany nagrodą Starosty Krośnieńskiego - „Działacz Kultury” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Tomaszowi Okoniewskiemu „Honorową Odznakę - Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast w 2017 roku autor uhonorowany został Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w 1918 roku przyznał autorowi medal „Za zasługi dla fotografii polskiej” w 100. rocznicę odzyskania niepodległości (1918-2018).
Autor zaprasza na facebookowy profil promujący osobliwości najbliższej okolicy, jak również całego Podkarpacia: Korczyna i okolice - dawniej i dziś.

red. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ