Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 19 maja 2025 23:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejna edycja imprezy „Łupkowskie Strzelby” przeszła do historii

W dniach 19-21 września na strzelnicy Zakładu Karnego w Łupkowie odbyły się XII Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu „Karpaty”. W zawodach udział wzięli reprezentanci formacji mundurowych z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Kolejna edycja imprezy „Łupkowskie Strzelby” przeszła do historii
fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl

PATRONAT KROSNO112

W zawodach udział wzięły trzyosobowe drużyny męskie i kobiece. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu kal. 9 mm i karabinka automatycznego kal. 5,56 mm, a także rzutem granatem do celu.

Pierwsze zawody strzeleckie w Łupkowie odbyły się w 2000 roku. Początkowo dotyczyły one służb mundurowych z powiatu sanockiego. Wtedy nikt nie przypuszczał, że impreza nabierze charakteru międzynarodowego.

– To komendant powiatowy policji w Sanoku zaproponował, aby zorganizować zawody, na których spotkać mogłyby się służby mundurowe z powiatu sanockiego – wspomina płk. Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie – Z racji tego, że strzelnica znajdowała się w naszej jurysdykcji, pierwsze zawody odbyły się w Łupkowie i tak rozpoczęła się historia „Łupkowskich Strzelb”.

Z upływem lat impreza rozrastała się. Początkowo uczestniczyli w niej mundurowi z samej Polski, następnie zaprzyjaźnione służby ze Słowacji, a później zawodnicy z kolejnych państw. W 2007 roku podjęto decyzję o nadaniu zawodom oficjalnej rangi zawodów międzynarodowych pod nazwą Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu „Karpaty”. Jednak wśród uczestników i sympatyków imprezy wciąż popularniejsze jest określenie „Łupkowskie Strzelby”. W tegorocznej edycji po raz pierwszy wystąpiła reprezentacja policji z Węgier.

- Każdego roku mamy dużo więcej zgłoszeń niż możemy przyjąć. W tym roku jest około setki zawodników. Jeżeli nadal będzie się to tak rozwijało, być może będzie trzeba zmienić formułę zawodów i wydłużyć je jeszcze o jeden dzień – opowiada mjr Jarosław Wójtowicz – rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Głównymi organizatorami zawodów jest Służba Więzienna, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Biuro Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, Sekcja Strzelecka CWKS Legia. Ideą, która przyświeca „Łupkowskim Strzelbom” jest integracja służb mundurowych w Polsce i za granicą. Wzajemne przyjacielskie relacje mają z kolei wpływ na szybkość wspólnego funkcjonowania poszczególnych formacji.

- Obserwując Was, widzę, że tworzycie wspaniałą wspólnotę, która doskonale się zna i rozumie. Tworzycie piękne relacje, a to bardzo ważne – mówiła Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Wielu z obecnych na zawodach w poprzednich latach doświadczyło już na własnej skórze, że dużo łatwiej jest podołać różnym zadaniom, gdy po drugiej stronie granicy jest ktoś, kogo się zna i można liczyć na jego pomoc.

- W dobie globalizacji może zaistnieć potrzeba pomocy również po drugiej strony granicy. Właśnie wtedy lepiej mieć tam przyjaciół, których znamy, niż zupełnie obcych ludzi – tłumaczy płk Marek Grabek.

- Te zawody to genialny pomysł, świetna idea. Powinna być kontynuowana. Jestem tu już chyba piąty raz, a nawet raz udało mi się wygrać. Atmosfera jest bardzo rodzinna. Znajomości, które zawiązaliśmy kilka lat temu, cały czas się utrzymują i czekamy na zawody właśnie po to, aby się spotkać – opowiada reprezentantka Służby Leśnej z Komańczy.

Broń jest wpisana na stałe w codzienne życie przedstawicieli służb mundurowych, dlatego muszą się nią doskonale posługiwać. Zawody są możliwością zweryfikowania swoich umiejętności strzeleckich, ale także popularyzacji strzelectwa jako dyscypliny sportowej.

- Możemy sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Szczególnie, że nie wszystkie formacje mają możliwość regularnie strzelać. W trakcie wszystkich szkoleń trening strzelecki jest bardzo ważny, a w codziennej służbie jest to istotna umiejętność – tłumaczy zawodniczka Służby Więziennej z Łupkowa.

Spotkanie różnych służb mundurowych w jednym miejscu jest też możliwością wymiany doświadczeń, co dla innych może być cenną lekcją.

- Luźnie rozmowy pomiędzy konkurencjami pozwalają nam poznać jak służby z innych krajów radzą sobie z różnych sytuacjach – mówi uczestnik zawodów - Dla mnie osobiście ma to duże znaczenie, bo mogę nauczyć się od nich metod postępowania. W każdym kraju nieco inaczej służby radzą sobie z pewnymi problemami, które spotykają w swojej codziennej pracy.

Nie można zapominać, że oprócz integracji i wspólnej zabawy, „Łupkowskie Strzelby” to rywalizacja sportowa. Zawody w Łupkowie wpisały się na stałe w harmonogram tego rodzaju imprez w skali kraju.
- Podczas zawodów pojawia się element rywalizacji. Atmosfera zawsze podgrzewa się w miarę ukazywania się coraz to dalszych wyników. Wtedy zwykle pojawia się trochę emocji – opowiada z uśmiechem mjr Jarosław Wójtowicz.

W przeciwieństwie do lat ubiegłych, tegoroczne podium zdominowały drużyny z Polski. Pierwsza z „Łupkowskich Strzelb” – przyznawana dla najlepszej drużyny męskiej w klasyfikacji generalnej trafiła do gospodarzy – drużyny Zakładu Karnego w Łupkowie. Drugie miejsce zajęła drużyna podkarpackiej Ligi Obrony Kraju a trzecią lokatę objęła drużyna SPAP Rzeszów. Strzelba za pierwsze miejsce wśród drużyn żeńskich ozdobi gabinet komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Drugie miejsce na podium wywalczyły zawodniczki z Zakładu Karnego w Łupkowie a trzecie drużyna kobieca OISW w Rzeszowie. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Jerzy Pelc z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, przed Marcinem Langenfeldem z Zakładu Karnego w Łupkowie i Łukaszem Prusem z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Puchar za najlepszy wynik w klasyfikacji indywidualnej kobiet zdobyła Anna Sobolak z ZK Łupków. Drugie miejsce na podium zajęła Katarzyna Popowicz reprezentująca Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej a trzecie Małgorzata Gimpel z drużyny OISW Rzeszów. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Niespodziankę sprawiła drużyna 3 Podkarpackiej Brygady Terytorialnej, która w swoim debiucie na "Łupkowskich strzelbach" wywalczyła czwarte miejsce.

- Bardzo się cieszę, że idea zapoczątkowana kiedyś ma taki wymiar dzisiaj. Ze skromnych zawodów rozrosła się do jednej z bardziej znanych imprez strzeleckich województwie i zaczęła być znana w całej Polsce – mówi płk Marek Grabek.

red. fot. Sławomir Farbaniec
fot. Służba Więzienna



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ