Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakończenie Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Naftówce

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie - popularnej Naftówce, zakończyła się kolejna edycja zajęć w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademia Prawa i Bezpieczeństwa prowadzona przez nauczycieli akademickich z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Zakończenie Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Naftówce
fot. Naftówka

Uczestnikami akademii była młodzież czterech krośnieńskich szkół średnich tj. ZSP 5, ZSP 4, ZSP 1 i II LO, która uczestniczyła w zajęciach przybliżających kwestie prawa i bezpieczeństwa. Propozycje rzeszowskiej uczelni objęły ochronę praw człowieka, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, status prawny i odpowiedzialność za przestępstwa oraz zajęcia praktyczne, m.in. symulowane oględziny miejsca zdarzenia i rozprawy sądowe.


W uroczystym zakończeniu w poniedziałek16 kwietnia, udział wzięli: dr Bożena Sowa, Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, mgr Joanna Kubit, Dyrektor ZSP Nr 4, mgr Arkadiusz Szajna, zastępca Dziekana-Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz opiekunowie krośnieńskich szkół wraz z młodzieżą.

- Gratuluję wszystkim uczniom, którzy dziś odbierają dyplomy – mówiła podczas uroczystości w Krośnie dr Bożena Sowa. – Bardzo się cieszę, że tak licznie postanowiliście skorzystać z naszej propozycji dodatkowych, bezpłatnych zajęć. Zaproponowana przez nas tematyka miała pokazać jak ustrzec się przed zagrożeniami, które czekają na Was na każdym kroku. Nie tylko w życiu codziennym, ale także w świecie wirtualnym. Mam nadzieję, że będziecie miło wspominać zarówno zajęcie teoretyczne, jak i te praktyczne, a wiedza zdobyta podczas spotkań z naszymi wykładowcami pomoże wam np. podczas studiów. Podziękowanie należą się również dyrekcji i nauczycielom z Krośnieńskich szkół za zaangażowanie i pomoc w organizacji Akademii – powiedziała dr Bożena Sowa, Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Odbierając dyplomy ukończenia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uczniowie nie kryli zadowolenia. – To były bardzo fajne i ciekawe zajęcia. Fajne było to, że przyjeżdżali do nas nie tylko wykładowcy z WSPiA, ale także policjanci, sędziowie, osoby zajmujące się badaniem śladów kryminalistycznych i studenci. Oczywiście najbardziej podobały nam się te zajęcia, podczas których mogliśmy zobaczyć, jak pobiera się odbitki linii papilarnych i jak ujawnia się inne ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Fajnie było także zobaczyć, jak nasi koledzy wcielali się w różne role podczas symulowanej rozprawy sądowej. Ważne też były zajęcia, podczas których dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia czekają na nas np. w Internecie i jak się przed nimi zabezpieczyć. Dodatkowo wiedza zdobyta podczas Akademii przyda się, kiedy będziemy chcieli studiować „bezpieczeństwo wewnętrzne” lub „prawo” – powiedzieli po odebraniu dyplomów ukończenia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa Dominika i Kamil.

Jak podkreślił Arkadiusz Szajna, w tej edycji uczestniczyło ponad 1200 uczniów z 50 szkół woj. podkarpackiego. Akademia powstała z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Prowadzona jest we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. PMAPiB swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Stalowej Woli. Na zakończenie spotkania prawie 200 uczniów z Krosna otrzymało dyplomy ukończenia Akademii.

red., naftówka



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ